Toplam Okunma 0

Kör kadınlar için bir çıkmaz haline gelebilir bu “Hamile miyim?” sorusu. Gören kadınlar bu soruya mahrem bir şekilde hazır hamilelik testlerini kullanarak cevap arayabilir. İstemezse sonuçları hiç kimseyle paylaşmayabilir, isterse de testin fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşabilir.

Bu durum görme engelli kadınlar ve çiftler için çetrefilli bir hal alır. Elbette eczaneden gidip bir ya da emin olmak için birkaç test alabilirsiniz. Sorunun cevabını kimseyle paylaşmak istemiyorsanız ya da yakınınızda bu cevabı paylaşabileceğiniz yakınlıkta birileri yoksa, hele ki bu testi bekar bir kadın olarak yapıyorsanız, iş iyice güçleşir. Her hamilelik haberinin de mutlulukla karşılanmayabileceği de aşikâr! Ama diyelim evlisiniz ve eşiniz de siz de görme engellisiniz. Ve sonucu da kimseyle paylaşmak istemiyorsunuz. İnsanlar hamileliklerinin ilk üç ayını doldurmadan bazen ailelerine bile söylemiyorlar, zira ilk üç ay düşük yapmak için en riskli dönem. Yani sonucu aslında mahrem bir soruya görme engelliyseniz mahrem bir şekilde yanıt arayamıyorsunuz.

Öncelikle kullanma talimatını okumak lazım, sonra uygulamak, sonra da kaç tane çizgi var diye bakmak! Bu duruma ideal olmasa bile bir Çözüm Be My Eyes uygulaması ve Clearblue işbirliğiyle geldi. Be My Eyes, görme engellilerin gönüllülere akıllı telefonlarının kameralarıyla ulaşabildikleri ve istedikleri soruyu, “Bu ne renk, cüzdanımı görüyor musun, ilacın kullanma talimatlarını okur musun?” gibi çeşitli soruları sorabildiği çok kullanışlı bir uygulama. Bu uygulamanın bir de özelleşmiş yardım menüsü var, bu menüden de belli şirketlerin ürünleriyle ilgili destek alınabiliyor, örneğin Google, Microsoft gibi. Bu şirketlere bir yenisi eklendi, Clearblue. Özelleşmiş yardım menüsündeki şirket hizmetleri maalesef tüm ülkelerde geçerli değil. Ancak Clearblue, tüm Be My Eyes kullanıcılarına dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar açık. Bu hizmeti kullanmak için İngilizce konuşabiliyor ve Clearblue ürünüyle test yapıyor olmanız lazım. Bir de Clearblue klasik çizgili testlerdense, dijital testlerinin kullanılmasını tavsiye ediyor çünkü bu testler, test yapıldıktan itibaren 24 saat boyunca sonucu güvenilir olarak gösteriyor. Çizgili testlerde ise güvenilir sonuç almak için test yapıldıktan itibaren 10 dakika içinde Clearblue temsilcisine Be My Eyes uygulaması üzerinden ulaşmanız gerekiyor.

Peki, bu şirketin aklına nereden gelmiş dersiniz böyle bir hizmet sunmak. İngiltere’deki bir kör örgütü olan Royal National Institute for the Blind (RNIB), kendilerine ulaşmış. Ve şirket de bunun uzun zamandır sağlanması gereken bir hizmet olduğuna karar vermiş ve Be My Eyes ile işbirliği yapmış. Clearblue, bu hizmetle ilgili olarak, “Artık görme engelli kadınlar ve çiftler güvenli ve mahrem bir ortamda yargılanmadan ve bir uzmandan destek alarak sonuçlarını öğrenebilecekler.” açıklamasını yapmış.

Ne diyelim, darısı başka erişilebilirlik sorunlarının başına!

Haberin kaynağı:

https://www.bemyeyes.com/whats-new/clearblue-bemyeyes?fbclid=IwAR3ExB26pl9fJq0aJAejGuq6fWqOXQSGiZD4rgRCEHZ01Lx3CIHMvjfEMWc


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.