Yeni Soru Oluştur

Aşağıdaki formu kullanarak yeni soru oluşturabilirsiniz

Soru Formu
Sorunuzu en iyi açıklayan bir kategori seçiniz.
Sorunuzu en iyi tanımlayan içeriği bu lana giriniz.
188 sorudan 1 ile 50 arası sonuçlar gösteriliyor.
Soruları kategorilere göre filtrelemek için bir kategori seçiniz.

Merhabalar, ben bilgisayarım için NVDA PROGRAMI edinmek istiyorum. Bilgisayarın kendi ekran okuyucusu iyi değil, NVDA programı ile daha rahat kullanıyorum. Bu konuda yardım ve desteklerinizi bekliyorum. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Yanıt

Selam. nvda ekran okuyucusunu edinmek için birkaç seçeneğiniz var:

ilk seçenek:

https://www.nvaccess.org/files/nvda/releases/2023.3.2/nvda_2023.3.2.exe

adresinden nvdayı eklentisiz olarak indirebilirsiniz. temel gereksinimlerinizi karşılar ancak, eklentilerle sağlanan birçok ek özellikten yararlanabilmek için nvda menüsü / araçlar / eklenti mağazasından eklenti yüklemeniz gerekir.

İkinci seçenek:

İndirilebilir Ögeler – NVDA TR adresindeki paketlerden birini indirebilirsiniz. bunlar birçok eklentinin de dahil edildiği taşınabilir paketlerdir. ancak, sürekli olarak kullanacağınız bir bilgisayarda taşınabilir olarak değil, bilgisayarınıza kurarak kullanmanızı öneriyorum.

Üçüncü seçenek:

https://disk.yandex.com/d/qzFHAnQM-SSl4w

adresinden indirebilirsiniz. Bu pakette, benim kendi bilgisayarımda da kullandığım kişiselleştirilmiş ayarları ve birçok kullanışlı eklentiyi içeren taşınabilir sürüm bulunuyor.

Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2024 Cuma, 10:12
Kategori: Destekleyici Teknolojiler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar, ben bilgisayarda ekran okuyucu olarak NVDA kullanıyorum. Dün NVDA'YI 23.1 olan en son sürüme güncelledim. Bu sürüme güncellemeden önce İnsert+F11'e bastığımda bir iletişim kutusu açılıyordu ve bilgisayarın pil durumunu, internet ağını, ses düzeyini söylüyordu. İnternetteyken yanlışlıkla J tuşuna bastığımda bir iletişim kutusu içerisinde arama kısmı açılıyor. Güncelleme öncesi bu da mevcut değildi. Bu sorunları nasıl düzeltebilirim?

Yanıt

Merhaba.

Öncelikle bireysel ya da çeşitli topluluklarca hazırlanan kaynaklardan indirdiğiniz taşınabilir bir derlemeyi kullandığınızı öngörüyoruz.

NVDA yazılımı açık kaynak yazılım ilkeleri doğrultusunda tasarlandığından, yazılımın kendi öznitelikleri içeriğinde yer almayan kimi özellikler için eklentiler kurularak yapılandırılması söz konusu.

Bu doğrultuda, yazılım içi kimi güvenlik ve ileriye dönük uyum gereksinimleri doğrultusunda bazı eklentilerin çalışma koşullarını etkileyen güncellemeler gerçekleştiriliyor. Bu da geçmişte eklentilerle yazılıma kazandırılan ek özellikleri sunan eklentilerin devre dışı kalmasıyla sonuçlanıyor.

Yukarıda yaşananın bir son kullanıcı için olumsuz deneyimler yaşatan bir durum olduğunun bilincindeyiz. Ancak günümüz koşullarında ne yazık ki bu durumumn net bir çözümü yok. Son kullanıcılar olarak yazılım üzerinde biraz daha uzmanlaşmanız, yazılımla birlikte gelen eklentilerin işlevleri ve güncelleme kanallarının takibi gibi yöntemlere hakimiyet gibi kimi ek yükler günümüz koşullarında sizi bekler.

Yaşanan sıkıntıyı biraz olsun çözüme kavuşturmak üzere yola çıkan, ana sürüm güncellemelerini ve eklenti güncellemelerini takip ederek kullanıcıların işlerini kolaylaştırmayı amaçlayan NVDA Türkiye İnisiyatifi tarafından hazırlanan derlemelerin yer aldığı https://nvdatr.com web sayfasını ziyaret ederek İndirilebilir Ögeler bölümünden, güncel sürümlerin  kontrol edilerek oluşturulduğu derlemelere ulaşabilirsiniz.

Bu soruya yanıt verildiği dönemde henüz 2023.1 sürümü ve derlemeler sayfada yer almıyor. Belirli zaman aralıklarında sayfayı kontrol ederek en güncel sürümleri buradan indirmeniz olanaklı.

Sorununuzun çözümü olabileceğini değerlendirerek öngördüğümüz kadarıyla kullandığınız NVDA Genişletilmiş Global Komutlar Eklentisini aşağıdaki bağlantı aracılığıyla indirebilirsiniz. İndireceğiniz sürüm 2023.1 sürümüyle uyumlu olan sürümdür.

Not: İndirdiğiniz dosyayı NVDA yazılımı açıkken çalıştırın. Güncelleme sorusuna evet, eklentinin önceki ayarlarını tutmak ister misiniz sorusu gelirse de evet yanıtını veren düğmeleri etkinleştirin.

https://raw.githubusercontent.com/paulber007/AllMyNVDAAddons/master/NVDAExtensionGlobalPlugin/NVDAExtensionGlobalPlugin-12.0.7.nvda-addon

Gönderim Zamanı: 29 Mart 2023 Çarşamba, 15:52
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba. NVDA pragrının bir klasör içerisinde kaç dosya olduğunu sürekli seslendirmesini istemiyorum. Örneğin masaüstünde 20 öğe var ve her defasında 1/20 şeklinde bir ibare duymak istemiyorum. Bunu nasıl kapatabilirim?

Yanıt

Selam. Öncelikle nvda tuşu + ctrl + o basarak nesne sunumu ayar kategorisini açın. Aynı kategoriyi açmak için nvda menüsü / tercihler / genel ayarlar yolunu da izleyebilirsiniz.

burada tab tuşu ile ilerleyerek "nesne konum bilgisini bildir" ve "mevcut değilse nesne konum bilgisini tahmin et" onay kutularının işaretini kaldırıp tamam düğmesine basın. Son olarak, nvda tuşu + ctrl + c basarak ayarları kaydedin.

Gönderim Zamanı: 02 Mart 2023 Perşembe, 19:59
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar, hatırlayacağınız gibi birkaç gün önce indirilenler klasöründeki gruplandırma sorunundna bahsetmiştim. Bahsedilen ayarları hemklasör boşken hem de doluyken yaptım ancakişe yaramıyor her oturum kapatmada sıfırlanıyor başka bir öneriniz var mı?

Yanıt

Selam. Önceki yanıtımda önerdiğim işlem benim bilgisayarımda işe yaramıştı. İsterseniz söz konusu işlemden önce indirilenler klasörünü özelleştirmeyi deneyin.

1. İndirilenler klasörünün içindeyken ve hiçbir öge seçili değilken uygulama tuşuna basıp "bu klasörü özelleştir" ögesini seçin.

2. Burada belgeler ögesini seçip enter basın.

3. klasörün öge sıralamasını ada göre yapın ve gruplandırmayı kaldırın.

4. dosya gezgini seçeneklerindeki görünüm sekmesinde "klasörlere uygula" düğmesine basın, onay verip tamam düğmesine basın.

Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2022 Pazar, 23:31
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba arkadaşlar, windows 1122h2 güncellemesini yüklediğimden beri indirilenler klasöründe çok tuhaf bir şey var diğer tüm klasörlerde yaptığım gruplandırma ayarı, yok, kaydedilirken indirilenler klasöründe bir türlü kaydedilmiyor her oturum açmada varsayılan durma, tarihe göre, geri dönüyor. 22h2 güncellemesini kuranlar sizde bu sorun var mı? Yapabileceğim bir şey var mı? Windows için Posta ile gönderildi

Yanıt

Merhaba. Win11, indirilenler klasöründe farklı bir sıralama ve gruplandırma düzenlemesi var. Son güncelemede bunu biraz daha derinleştirmişler. Bunu kalıcı olarak değiştirmek için İndirilenler klasöründe sıralama ve gruplandırma ayarlarınızı istediğiniz gibi düzenledikten sonra, "daha fazla uygulama çubuğu" düğmesine basıp seçenekleri açın, ctrl+tab basarak görünüm sekmesine gelin ve "klasörlere uygula" düğmesine basın.

Gönderim Zamanı: 04 Ekim 2022 Salı, 15:39
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar, word dün İçerisinde bulunan fotoğrafa nasıl açıklama ekleyebilirim acaba?? Diğer bir sorum ise word‘ün içerisine video nasıl ekleyebilirim acaba? Not office 2016 Jaws 2021 kullanıyorum.

Yanıt

Merhabalar,

Fotoğrafa açıklama eklemek için, önce fotoğrafı seçin. Bunun için Jaws'ta ctrl + shift + po tuşlarına basıp, istediğiniz fotoğrafa enter yapın. 

Daha sonra, uygulama tuşuna basın ve "Resim Biçimlendir" öğesine tıklayın. Açılan alanda bir kez  shift + tab yapın ve sağ oklarla "Düzen ve Özellikler" öğesini bulup, tab ile "Diğer Metin" öğesi üzerinde boşluğa basın. Bir kez tab yapıp başlığı, bir kez daha tab yapıp açıklamayı doldurun. Son olarak bir kez shift + f6 ile belgeye dönün.

Eğer yazılanları görenlerin de görmesini isterseniz, o halde resmi seçme adımlarını uygulayın, daha sonra da uygulama tuşuna basıp "Resim Yazısı Ekle" öğesine tıklayın ve gerekli alanları doldurun.

 

Not: Bu bilgiler sadece Word 2016'da geçerlidir; farklı versiyonlarda adımlar değişiklik gösterebilir.

 

 

Video eklemek için ise yine ekle menüsündeki medya ekleme alanı kullanılabilir. Şu an elimde Word 2016 olmadığından adım adım yönlendirme yapamıyorum; ancak adımlar hemen hemen resim ekleme adımlarıyla aynı olmalı.

 

Erişilebilir günler...

Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2022 Pazartesi, 14:27
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba arkadaşlar, ben worth deki Bir fotoğrafını nasıl seçebilirim? Daha doğrusu fotoğrafı worth belgesini ekledikten sonra Alt menüsüne basdığında biçim menüsüne giriş yapamıyorum biçim menüsüne nasıl ulaşabilirim acaba?

Yanıt

Selam. Sorunuz biraz karışık olmuş. Biraz daha açıklayıcı ve net olarak tekrar yazmaya çalışırsanız daha kolay yanıt verebiliriz.

Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2022 Perşembe, 22:31
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar arkadaşlar, Ben bir de buradan şansımı denemek istedim. Şimdilik lise mezunuyum. 2 yıllık üniversite sınavına girerek açıktan okumayı deniyeceğim. 3 ay da 2 kere sikolyoz ameliyatı olduğumdan dolayı önümde uzun bir süreç var. Evden bir süre çıkmamam gerekiyor. Ve ister istemez sıkılıyorum. Ağrılarım ve canımın yanmaları çok. Bu durumlardan dolayı ister istemez psikolojik alt üst olabiliyor. Bu yüzden evden iş aramaktayım. Bir kaç çağrı merkezlerine başvuru yaptım. Görme engelli olduğum için kabul etmediler. Bir süre ticaret yaptım. Dolar arttığı için şimdilik o da kaldı. Aklıma başka bir şey gelmiyor. Ne gibi işler yapabilirim? ve şansımı nasıl değerlendirebilirim? Nerelere başvurabilirim? Bu konular hakkında düşünceleriniz önerileriniz benim için önemli. Şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum.

Yanıt

Merhaba Talip,

Öncelikle geçmiş olsun, umarım şimdi daha iyisindir.

Seni çok iyi tanımadığımız için, otomatik olarak sana bir iş önerisinde bulunamayız. Dilersen hem kariyer hem de şu an yaşadığın dönemdeki psikolojik baskının üstesinden gelmek için online bir psikolojik danışmanlık alabilirsin.

 

Görüşmek üzere, umarım her şey istediğin gibi olur.

Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2022 Cumartesi, 02:11
Kategori: Günlük Yaşam Pratikleri

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar arkadaşlar, öncelikle hayırlı ramazanlar diliyorum. Soruma gelecek olursak: iphone 11 kullanmaktayım. Telefonumda yüz tanıma ve parola bulunmakta. Gelen tüm bildirimler geldiğinde kilidi açmadan bildirim merkezinde görünmüyor. Parolayı yada yüz tanıma yaparak kilidi açtığımda bildirim merkezinde hepsi görünüyor. Benim amacım her ikisindede gözükmesi. ayarlarda bildirimler kısmından önizlemeleri her zaman yaptığım halde bu sorun devam etmekte. Önereceğiniz çözümler için şimdiden teşekkür ediyorum.

Yanıt

Merhaba Talip,

Yine bildirimler içerisinde her uygulamaya özel ayar yapabileceğin bir kısım var. Orada uygulamaların içine girip "kilitli ekranda göster" gibi bir şeyi işaretleyip, bildirimler, sesler ve başlıkları da işaretlemen gerekiyor. Bunları yaptığın uygulamalarda bildirimleri kilitli ekranda rahatça görebilirsin.

Gönderim Zamanı: 09 Nisan 2022 Cumartesi, 01:55
Kategori: iOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba arkadaşlar, Excel dosyasında kısa yollar Çalışmıyor, aynı Excel dosyası üzerinde farklı başlıklar oluşturanmıyorum bu konuda ne yapabilirim acaba? Jaws 2021 ofis 2016 kullanıyorum.

Yanıt

Merhabalar,

Tam olarak Excel üzerinde hangi tuş kombinasyonlarının çalışmadığını ve ne yapmaya çalıştığınızı daha ayrıntılı şekilde yazabilir misiniz?

Gönderim Zamanı: 17 Mart 2022 Perşembe, 00:02
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

2+2

Yanıt

2+2=4

Gönderim Zamanı: 11 Mart 2022 Cuma, 15:33
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Ben mac üzerinde sistem tercihlerinde bir ayar yaptım. Bundan dolayı da, voiceover'ın sesi yalnızca kulaklık takınca çıkıyor. Dahili hoparlör seçeneği gitti maalesef. Eski haline nasıl geri döndürebilirim?

Yanıt

Selamlar. Eğer bunu VoiceOver izlencesi içerisinden yaptıysanız ses sekmesinde saptanmış kutusunu işaretleyebilirsiniz, sistem tercihlerindeki ses sekmesinde de dahili hoparlörü seçmeniz gerekiyor.

Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2022 Pazar, 05:55
Kategori: MacOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Annem 0/0 97 engelli raporu olan yatalak bir kişidir.annemi doktora v.s.ozel ihtiyaçlarını gidermek için bir otomobile ihtiyacı vardır.oglum da bedelini kendi odeyerek bir araç almış tabiiki ÖTV siz ve ruhsat annemin adına.annem demans hastasıdır ve bir kardeşim de onun vasisidir.cok önceden annemin mallarının üzerinde haciz var ve açtığımız davaların mahkeme süreçleri devam ediyor.anneme aldığımız bu aracada icra gelirmi yada alabileceğimiz bir önlem varmi

Yanıt

Merhaba,

Platformda sorularınıza yanıt veren ekip arkadaşımız olan Avukat Olgun Yılmaz'ın ilettiği yanıtı aşağıda paylaşıyoruz.

Dilerseniz ayrıntılı bilgi ve olası iş birliği için av.olgunyilmaz@gmail.com adresi aracılığıyla kendisine yazabilirsiniz.

Saygılarımızla.

kişi her ne kadar vesayet altındaysa da vasisi eliyle 3. kişilere olan borçlarından tüm mal varlığıyla sorumludur. Eğer borçlanma işlemi kişi vesayet altına alındıktan sonra yapılmışsa o zaman kısıtlı olduğundan borçlanma da yapamayacağından vesayet altındayken attığı imzalardan kendisi ve vasisi sorumlu değildir. Bu durumda eğer kısıtlı hakkında borçlarından dolayı bir işlem başlatılmışsa bu işlemlere itiraz etmek gerekecektir. Sonuç olarak borçlanma kişi kısıtlanmadan önce yapılmışsa mal varlığıyla sorumlu olur.

Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2022 Cuma, 00:28
Kategori: Hukuk ve Yönetmelikler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

pc deki launcherler açılmıyor. pc yi bi çok kez kapatıp açınca şansa bağlı olarak düzeliyor

Yanıt

Selam. Biraz ayrıntı ve örnek yazarsanız, bir de, bilgisayarınızdaki işletim sistemi ve kullandığınız ekran okuyucuyu yazarsanız belki önerilerimiz olabilir.

Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2021 Çarşamba, 19:07
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar arkadaşlar, soğund forge probramında dosya aldığımda ve o dosyada işlem yapıp masa üstüne kaydettiğimde yeni bir dosya yaratıyor. Daha önce bunu kapatmıştım. Ama nasıl kapandığını hatırlamıyorum. Bilen arkadaşlarım yardımcı olurlarsa sevinirim.

Yanıt

Selam. programın menü çubuğunda options / preferences iletişim kutusunu açın. Burada karşınıza çıkan bazı seçenekler sadece jaws imleciyle veya nvda inceleme imleciyle okunup işaretlenebiliyor. bu seçeneklerdoen "delete temporary files" ifadesini sol tıklayarak işaretli hale getirin. Ekran okuyucular işaretli olup olmadığını bildirmediğinden bir kez tıklayıp tamam düğmesine basın ve düzelme olup olmadığını kontrol edin.

Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2021 Çarşamba, 18:03
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar arkadaşlar, NVdanın en son sürümünü kullanıyorum. Ama, Sayfanın sonuna ve başına gelemiyorum. Numarötör tuşuna 2 kere hızlıca bastığımda bir şeyi açıyordu ve kullanabiliyordum ancak şimdi olmuyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

Yanıt

Selam. Nvda genişletilmiş komutlar eklentisinin ayarlarından numaratörün standart kullanımı özelliğini etkinleştirmeniz gerekir.

  1. Söz konusu eklenti yüklü değilse yükleyin.
  2. Nvda menüsü / tercihler / nvda global extentions / genel ayarlar yolunu izleyerek ilgili ayar penceresini açın.
  3. Tab basarak numaratörün standart kullanımı ifadesini mbulup yön tuşlarıyla yükle seçeneğine getirin ve tamam düğmesine basın.
  4. Nvdayı yeniden başlattıktan sonra ikinci işlemi tekrarlayın.
  5. Ctrl+tab basarak klavye sekmesini bulun.
    1. Tab basarak söz konusu özellikle ilgili ayarları yapılandırıp tamam düğmesine basın ve nvdayı yeniten başlatın.

Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2021 Çarşamba, 17:46
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabalar. Driver pack kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yanıt

    merhabalar, DriverPack Solution ücretsiz bir sürücü güncelleme uygulamasıdır. Sadece 6 MB boyutundaki bu uygulama sayesinde bilgisayarınızın ihtiyacı olan sürücü güncellemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. DrivePack Solution Windows Xp'den Windows 10'a kadar tüm Windows modellerini desteklemektedir.

Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2021 Cumartesi, 23:51
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

kredi kartı, banka kartı gibi araçlarla internette alışveriş nasıl yapılıyor? tarif ederek anlatır mısınız?

Yanıt

merhabalar
sanırım hepsi burada, amazon gibi  web sayfaları üzerinden alışveriş sistemleri hakkında bilgi istediniz
bu kapsamda alacağınız ürün ve sipariş vereceğiniz sayfanın büyük ölçüde erişilebilir olması şart
hepsi burada üzerinden  örnek vermek gerekirse
1. site üzerinde oturum açalım.
2. olarak ilgili kategoriden, ilgili ürünümüzü seçelim
ürünümüzün tam olarak o olduğuna emin olduğumuzda tıklayalım, ve aşağı yukarı oklarla sepete ekle, ödeme yap gibi seçenekler bizleri karşılar
bu alanda sepete ekle seçeneyi, ürünü daha sonra alacağınıza işarettir.
ödeme yap seçeneyine tıkladığımızdaysa bizden hangi seçenekte ödeme yapmamızı sorar örnek, banka havale, kıredi kart
onay kutuları şeklinde değerler verilir genellikle, kıredi kartı diğelim ve işlemlere geçelim.
ardından, 16 haneli kart numarınızı ilgili alana, son kullanma tarihini ilgili alana, ve kartımızın hemen arkasında yazan güvenlik bölümünü ilgili alana yazarak, sözleşmeyi okudum kısmını işaretleyerek, kargo için adres, telefon, fatura bilgilerimizi girdikten sonra ödemeyi tamamla, gönder gibi butona basalım
bu alanda bizden telefonumuza gelen doğrulama kodunu ister, ilgili alana kodu girip tamam diğelim.
böylelikle siparişimizi vermiş olduk, ürünümüzün tüm bilgilerini siparişler sayfasından kontrol edebiliriz.
iyi çalışmalar dilerim.
 

Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2021 Cumartesi, 16:41
Kategori: Günlük Yaşam Pratikleri

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Talkback nedir ve ne işe yarar

Yanıt

Talkback programı androit işletim sistemlerinde genellikle kullanılır, ve ekran bölümlerinin seslendirilmesini sağlar.

Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2021 Cumartesi, 12:41
Kategori: Android Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba, bazı arkadaşlarımız internet hız testi yapıyorlar ve internet hızlarının 32 MBPS gibi hızlarda olduklarını belirtiyorlar. Fakat ben test yaptığımda bu şekilde net rakamlar duyamıyorum. Download hızı şu kadar, upload hızı bu kadar gibi rakamlar duyuyorum. Acaba benim internetimin hızının ne kadar olduğunu küsüratlı değil de 24 MBPS, 16 MBPS gibi net bir şekilde nasıl anlayabilirim? Teşekkürler.

Yanıt

fast.com tam istediğiniz gibi. Siteye girdikten sonra herhangi bir düğmeye basmadan download hızınızı görebiliyorsunuz. İsterseniz ayrıntılı bilgi de alabiliyorsunuz. Bir deneyin.

Gönderim Zamanı: 30 Ağustos 2021 Pazartesi, 16:23
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Hesabım ban yedi lutfen simdi açin

Yanıt

 Sorunuz bize ulaştığına göre banlanma diya bir şey söz konusu olamaz. Ayrıca seçtiğiniz kategoriyle ilgisi olmayan bir soru sormuşsunuz.

Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2021 Perşembe, 20:15
Kategori: Android Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhaba ben windows 10 kullanıyorum sürümüm 20h2 olmaktadır ancak bu bilgisayarda mağaza uygulamasını göremiyorum çalıştıra microsoft mağazası yazınca bir pencere açılıyor içinde cripto protect adında 2 seçenek var ama bir türlü bunların ne işe yaradığını çözemedim kısacası bilgisayarımda mağaza uygulamasını açamıyorum ayrıca mağaza uygulamalarının hiç birini yükleyemiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim

Yanıt

Selam. Kusura bakmayın, sorunuzu geç gördüm. Sorununuz hâlâ devam ediyorsa, şu adresteki paketi indirip içindeki Add-Store.cmd dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Microsoft mağazası ve mağaza uygulamalarıyla ile ilgili windows düsyelerını güncelleyerek sorununuzu çözeceğine inanıyorum, bende işe yaramıştı.

https://disk.yandex.com.tr/d/TKyYl-GMVUYN8g

 

Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2021 Perşembe, 18:29
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

narratorda alti cizili kelimeler hangi tus kombinasyonu ile okutuluyor?

Yanıt

Narrator bu işlem için bir kısayol tuşu belirlememiş. windows+ctrl+n basarak ekran okuyucusu ayarlarını açıp "Ekran okuyucusunun metin ve denetimler hakkında sağladığı ayrıntı düzeyini değiştirin" ifadesine kadar tab tuşuyla ilerleyin. Buradaki ayrıntı düzeylerinden biri ihtiyacınıza yanıt verecektir. 

Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2021 Perşembe, 09:09
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

mitte ekran paylaşırken sesi karşıya aktaramıyorum nasıl yapılır

Yanıt

Merhaba. Mac'te ekran paylaşımı yapmak için bazı programlar Rogueamoeba şirketi tarafından geliştirilen Audio Capturing Engine adlı bir yazılıma ihtiyaç duyar. Kullandığınız uygulama bu yazılıma ihtiyaç duyuyor olabilir. https://rogueamoeba.com/support/knowledgebase/?showArticle=ACE-BigSur Bu bağlantıdan gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2021 Salı, 22:47
Kategori: MacOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhabalar arkadaşlar ben Mesut. aslında kendim hakkında insanlara pek birşey anlatmam ancak bir ilham mı geldi yoksa artık bu durumumdan sıkıldığım için midir bilemiyorum ama kendimde gördüğüm sorunları sizlere anlatmak istiyorum bu yüzen bu guruba üye oldum. ben doğuştan görme engelliyim 25 yaşındayım alemle yaşıyorum ancak aileme karşı hep bir mesafem var bu durumun görmememle alakalı olduğunu düşünmüyorum ailem sağ olsunlar her zaman her konuda bana destek olurlar ancak ben yinede mesafeli dururum ne olur ne olmaz bana ulaşamazlar diye en yakın arkadaşlarımın numaralarını bir kere istediklerinde başka bir zamanda arkadaşlarımla tanışmak istediklerinde hep reddettim bana güvenmiyorlar mı diye düşündüm hep. acaba ben uyurken arkadaşlarımın numaralarını gizlice telefonumdan aldılar mı diye şüpheden kafayı yiyecek zamanlar oluyordu hala da oluyor bu durum arkadaşlarıma özel şeyler anlatmma da aileme söylerler diye engel oluyordu. arkadaşlarımın evinde sınavlara çalışmak için yada öylesine kalmak istediğimde, arkadaşlarımla sınav çalışmak için kütüphanede sabahlamak istediğimde, arkadaşlarımla yada tek başıma şehir dışına gitmek istediğimde hep arkadaşlarımın iletişim bilgileriniisterler diye bu isteklerimi aileme sormadım. bir kere sorduğumda ise kimle gideceksin?, bende arkadaşınla konuşayım gibi laflarla karşılaştım. aslında bağımsız hareketim iyi kötü var şehir içinde rahatça tek başıma dolaşabiliyorum ailemde sağ olsunlar şehir içinde akşam geç saatlere kalmamam şartıyla hiç sıkıntı etmiyorlar ancak ben hiç bir şekilde kimseye hesap vermeden insanlara rahatsızlık vermemek kaydıyla özgür olarak istediğim her şeyi istediğim saate kadar yapmak istiyorum. belkide bu güveni aileme ben verememişimdir yani ufak bir çay demlemeyi öğretmek isediklerinde bile üşenip kabul etmiyorum. gören veya görmeyen arkadaşlarım gece 10da 11de buluşup oyun oynamaya gittiklerinde, birbirlerinde kaldıklaında sabahlara kadar gezip tosduklarında ve bunları bana anlattıklarında nasıl gıpta ettiğimi anlatamam. dediğim gibi ailem her zaman beni desteklerler kendilerini çok sevdiğimden şüphem yok ama bu drum ve düşüncelerimden kurtulamadım onlarla bir türlü kendimi anlatmak istemedim bu konuda yardımlarınızı rica ederim. bir sonraki konu ise benim elimden hiçbir şey gelmemesi ben kendi kendime yetebilmek, yemek yapmak, ev idare etmek bir dil öğrenmek yani kendimi geliştirmek istiyorum ancak 25 yaşıma gelmeme rağmen elimde hiçbir ekstra özelliğim yok kafamdaki tek düşünce E KPSS'den atanıp oturduğum yerden telefonlara bakayım düşüncesi ancak şimdi pek umudum olmamasına rağmen bu durumları değiştirmek istiyorum bu konularda da yardımcı olur musunuz? ayrıca kendime özen göstermek, sallanma alışkanlığımdan kurtulup dik durmak, kilo almak, hayatımı bir düzene sokmak kendime çekidüzen vermek istiyorum. belki daha çok sorunlarım var ama şimdilik önemli olarak gördüğüm ve aklıma gelenler bunlar yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar galiba ilk defa bu kadar uzun bir yazı yazmışımdır ve ilk defa içimi sizlere açtım. düşünün ki peknoktalama işaretleri bile kullanmadan kendimi anlatmaya çalışıyorum noktalama işaretleri ve türkçe kullanımında da yi değilim yani kısacası ben boş bir küpüm bu yaştan sonra nasıl dolabilirim hatta dolabilir miyim bilmiyorum.. yardımlarınızı bekler hayırlı akşamlar dilerim.

Yanıt

merhabalar mesut bey, öncelikle sallanma ve dik durma gibi alışkanlıklarınızdan başlayarak sorunuzu cevaplandırayım, bu ve benzeri alışkanlıkları bırakabilmek için, öncelikle azim ve güçlü bırakma iradesi şart, eğer siz bu alışkanlığı bırakacağım diyorsanız, iradeniz zaten size yol gösterecektir, 2. olarak, bu tür alışkanlıkları, kendinizi bırakma iç güdüsüyle çabalayıp müzik dinleme, araştırma, teknoloji gibi benzer konularla ilgilenme, edebiyat gibi konularla meşkul olma, aile ile sürekli temasta bulunma, bu ve benzeri konuları harmanladığınızda ve uyguladığınızda, alışkanlıklarınız yok olacaktır, ayrıca kendinizde bir sallanma duygusunu veya dik duramama duygusunu hissettiğinizdeyse, dik duracağım, sallanmayacağım cümlelerini kafanızdan çıkarmamanız gerek
bir diğer konuysa aile iletişimi, bu konuda ailenize güven şart, sonuçta onlarda sizi düşünmek zorunda, eğer kendinizi bu kadar kapatırsanız, ilerleyen süreçlerde onlarda sizden sıkılır, ve süreç sizin istediğiniz gibi ilerlemez, bu durumdan çıkabilmenin tek yolu, aileye güven olmalıdır.
diğer konulardaysa, kişisel gelişim kitaplarını, makaleleri veya yazarların görüşlerini youtube gibi araçlardan dinlemenizi öneririm, çeşitli rehabilitasyon merkezlerine başvurarak destek almanızda fayda var, kendinizi geliştirmek için vaktiniz oldukça kitap okuyun, araştırma yapın, sorunlar inşallah çözülecektir.
iyi akşamlar dilerim.
 

Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2021 Cumartesi, 20:28
Kategori: Günlük Yaşam Pratikleri

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhabâ, Braille kitaplarda içindekiler kısmı oluyor. Konu başlıkları ve o konuların bulunduğu sayfa numaraları yazıyor. Tabii nokta atışı şekilde, o sayfa numaralarını kabartma kitabımızdan bularakkonunun başlığına da ulaşabiliyoruz. Acaba bu nasıl düzenleniyor? Her basılan kitapta konular tek tek kontrol edilip, başlıklar hangi sayfa numaralarına denk düşüyorsa sadece bir belge şeklinde de içindekiler dokümanı hazırlanıp çıktı alınan kitabın en başına mı takılıyor? Elimde bir kabartma dokümanım var. Ona içindekiler yapmak istiyorum ve kabartma dokümanımın başına eklemek istiyorum. Bilginiz varsa, benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Yanıt

Merhabalar. Braille bir materyale içindekiler eklemek için biz duxbury yazılımını kullanıyoruz. öncelikle yazının @word ortamında hazırlanması gerekir. burada içindekilerde yer almasını istediğiniz bölüm başlarını alt shift sol veya sağ yön tuşlarıyla başlık seviyesi olarak ayarlamalısınız. 
sonrasında belge duxbury programıyla file open bölümünden açılır, ilgili profil seçilir ve file translate bölününden veya ctrl t ile braille hale çevrilir. ardından document veya layout menüsüne girilerek table of contend bölümüne girilir. başlık seviyesi ayarlanır. Braille sayfalara göre numaralandırma seçilip ok yapıldığında o an imlecin bulunduğu noktaya içindekiler yerleşmiş olur. kendiniz de oklar yardımıyla kontrol edebilir, sonuçtan memnunsanız emboss ile belgenizi braille olalak yazdırabilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2021 Pazar, 17:13
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhabalar! outlook uygulamasında birden fazla hesap erişilebilir bir şekilde nasıl idare edilir?

Yanıt

Merhabalar. Outlook uygulamasında ortak bir gelen kutusu yer almıyor. Her hesabın gelen kutuları ve diğer klasörleri ayrı ayrı bulunmakta. Bu hesaplar arasında dolaşmak için "ctrl+y" tuşlarına basılır. Karşımıza klasör listesi çıkar. Bu liste bir ağaç görünümü şeklinde belirir. örneğin engin_yilmaz@yahoo.com kapalı diye bir ibare duyduğunuzda o hesabın ağacını görürsünüz. Sağ yön tuşuyla genişletip gelen kutusunu aşağı yön tuşuyla seçip girişe basarak buraya ulaşabilirsiniz. Klasör lisstesinde açık bir ağacı daraltmak için ise sol yön tuşu kullanılmalıdır.

Yeni bir hesap eklemek veya mevcut bir hesabın ayarlarını yönetmek içinse "alt+d" ila dosya bölümüne girilip bilgi sekmesi üzerinde sağ yön tuşuna basılır. Burada yeni hesap ekle seçili hesap ve hesap ayarları gibi noktalara ulaşılabilir. Engin Albayrak ekledi:

İleti listesindeyken bir kez shift+f6 veya birkaç kez f6 basılarak da posta klasörlerinin görüntülendiği daha sade bir ağaç görünümüne ulaşılabilir.

Gönderim Zamanı: 10 Mart 2021 Çarşamba, 05:25
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

MERHABA, BENDENİZ MÜSADE EDERSENİZ 1 ADET SORUM OLACAKTIR! "ARKADAŞLAR BEN BİLİŞİM GÜVENLİĞİ Mİ! GÜVENCE ALTINA ALABİLMEK MAKSATLI... NORTON360 STANDART VERSYONUNU SATIN ALMIŞ; BULUNMAKTAYIM. LAKİN... NORTON ANTİ VİRÜS PROGRAMI DA; ÇOK CİDDİ ERİŞİLEBİLİRLİK YÖNÜNDEN SIKINTI ÇEKMEKTEYİM. SÖZKONUSU ŞAHSIM NVDA 2020.4 TAŞINABİLİR TAM EKLENTİLİ KULLANMAKTAYIM; VE LAKİN EKRANI OCR YAPARAK ERİŞİLEBİLİR HALE GETİREBİLMEKTEYİM... SİZCE SÖZKONUSU BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ NELER! OLABİLİR?" LÜTFEN BİLGİSİ OLAN; ARKADAŞLAR... BENDENİZİ BİLGİLENDİRİR SENİZ... ŞAHSIMI ÇOK BAHTİYAR EDER SİZLERE ŞÜKRANLARI MI! SUNARIM. SAYGILAR MİKAİLCAN

Yanıt

Selam. Öncelikle, nvda'dan en yüksek verimi alabilmek için, uygulamayı taşınabilir olarak değil, bilgisayarınıza kurarak kullanmalısınız.

Ne yazık ki, şu anda geçerli olan antivirus ve güvenlik uygulamalarının hemen hemen hepszinde ciddi erişilebilirlik sorunları var. Eğer windows 10 kullanıyorsanız, windows'la birlikte gelen güvenlik uygulamalarını kullanmanızı öneririm. Window 10 öncesi sürümler için, avg veya eset ürünleri görece biraz daha erişilebilir sayılabilir.

Gönderim Zamanı: 06 Mart 2021 Cumartesi, 13:28
Kategori: Destekleyici Teknolojiler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhabalar! benenizin sözkonusu sizlere eğitim ile ilgili bir takım sorular soracağım... bendeniz 2018 yılın'dan beri kırklareli üniversitesin de! tarih bölümü okumaktayım. sözkonusu osmanlı türkçesi eğitimlerin de! (özellikle rika vb dersler de! sıkıntı çekmekteyim.) şahsımın araştırmalarına göre... (osmanlı türkçesi için sadece matbu yazıları nvda ekran okuyucusuyla okutabildiğimizi rika için; ise yapılacak bir şeyin olmadığını"osmanlı türkçesi ocr yazılımlarının; olmaması nedenlerinden dolayı": yine! şahsımın araştırmalarına göre islam işbirliği teşkilatının kurulmuş olan ircica farabi kütüphanesi olduğunu işittim. lakin sözkonusu kurumun rika için; çalışmaları... halen devam ettiğiklerini bendenize taraflarınca ifade ettiler. lakin bendenizin merak ettiğim husus aşağıdaki gibidir! nvda ekran okuyucusu için bildiğiniz üzre bir çok eklentiler üretiliyor!!! sözkonusu osmanlı türkçesi için; eklentiler var mı? 2. sorum da şudur? sözkonusu üniversitem de! osmanlıca derslerim'i veremediğim için... bir türlü alttan kalan derslerimi! tamamlayamıyorum. bunun için!; yapılacak her her hangi bir şey yapılabilinir mi? ilgilerinize şimdiden çok müteşekkirim. SAYGILAR MİKAİLCAN

Yanıt

Merhaba,

Eğer iletişim kurmadıysanız üniversitenizin engelli öğrenci birimiyle temasa geçiniz.

Sınavlarınızın gerekirse harflerin seslendirileceği biçimde ilgili akademik birim öğretim elemanlarınca okunması, derslerinizin pekişmesi için kısmî zamanlı akran öğrenci desteği gibi yöntemler talep edebilirsiniz. Üniversitenizin engelli öğrenci birim yönerge ya da yönetmeliği varsa incelemenizi, haklarınız ölçüsünde başvuru gerçekleştirmenizi öneririz.

Eğer engelli öğrenci biriminiz yaşanan sorunlara çözüm üretmiyorsa üniversiteniz rektörlüğüne durumu anlatan bir dilekçeyle başvurmanızı, buradan da sonuç alamamanız durumunda konuyu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Engelli Öğrenci Komisyonuna taşımanızı öneririz.

Ayrıntı için: YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu İletişim (yok.gov.tr) bağlantısını kullanabilirsiniz.

 

Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2021 Çarşamba, 18:43
Kategori: Hukuk ve Yönetmelikler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba arkadaşlar. Bir yerde JAWS 2021'de ctrl+fn+windows+alt+sol sağ yön tuşları ile hızı değiştirebileceğimizi duydum. Engelsiz erişimli saatler programındaydı. Ama bende işe yaramıyor neden olabilir?

Yanıt

Merhabalar. buradaki kısayo Ctrl+FN+Windows+Alt ile birlike yukarı veya aşağı yön tuşları olmalı. sağ sol değil.

Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2021 Perşembe, 02:41
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhabalar. kablosuz yazıcı kullanıyorum. yazıcıyı uzun süre kullanmayınca aradan bir zaman geçince bilgisayardan yazdır komutunu verdiğimde yazıcı çevrimdışı hatası alıyorum. yazıcıyı kapatıp açınca düzeliyor. bunu nedeni ne olabilir? bu sorunu nasıl çözebilirim?

Yanıt

Selamlar. Tüm kablosuz cıhazlar belli bir süre kullanılmadğklarında kendiliğinden kapanırlar. normal bir durum. kaygılanmanızı gerektiren bir şey yok.

Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2021 Cumartesi, 22:07
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

NVDA İÇİN RECEPCA EKLENTİSİ VAR MI? VARSA BUNU NASIL NEREDEN BULABİLİRİM NVDA DA, 2020.3 VERSYONUN DA, ANLIK ÇEVİRİ MALESEF SAĞLIKLI ÇALIŞMAMAKTADIR SÖZKONUSU BU! PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZEBİLİRİM?

Yanıt

Şu adresteki eklentiyi kullanabilirsiniz. Kullanım yönelgeleri, indireceğiniz klasör içerisindeki readme.md dosyasında bulunabilir.

https://github.com/kvark128/captchaSolver/archive/master.zip

Yönelgenin Türkçe çevirisi:

# Captcha Çözücü

Captcha Solver, rucaptcha.com aracılığıyla captcha'yı tanımak için uygun bir yol sağlayan bir NVDA ekran okuyucu eklentisidir.
Captcha Solver'ın en son sürümünü her zaman [bu sayfada] (https://github.com/kvark128/captchaSolver/releases/latest) adresinden edinebilirsiniz.

## Kurulum ve kullanma
Eklentiyi yükledikten sonra şu adımları izleyin:

1. [rucaptcha.com] (https://rucaptcha.com/) web sitesine kaydolun ve oluşturulan hesabın bakiyesini uygun bir şekilde tamamlayın.
2. [https://rucaptcha.com/setting] sayfasından 32 basamaklı API anahtarınızı kopyalayın.
3. NVDA / Service / Captcha Çözücü / Ayarlar menüsünü açın ve görünen ayarlar iletişim kutusunda, "API Anahtarı" alanına önceki adımda elde ettiğiniz anahtarı girin ve Tamam'a tıklayın.
4. NVDA / Seçenekler / Giriş Hareketleri menüsünü açın ve "Captcha Çözücü" bölümünde, herhangi bir serbest hareketi (tuş kombinasyonu, dokunma hareketi vb.) "Tanıma İşlemini Başlat" komutuna atayın. Giderleri kontrol etmek için "Hesap bakiyesini bildir" komutuna bir hareket atanması da önerilir.

Şimdi, NVDA nesne gezintisini kullanarak, gezgini captcha görüntüsü ile nesne üzerinde ayarlayın (kural olarak, bu "grafik" türünde bir nesnedir) ve tanıma sürecini önceden yapılandırılmış hareketle başlatın.
Captcha görüntüsünün başarılı bir şekilde gönderilmesi ile ilgili mesajdan sonra tanıma sonucu için 10-15 saniye beklemelisiniz ve her şey yolunda giderse NVDA sizi bu konuda bilgilendirecek ve tanınan metin panoda görünecektir.
Eklenti, görüntüdeki bir satır karakterle klasik captcha'yı tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Kiril alfabesi harfleri de sorunsuz olarak tanınır.

## Ek ayarlar

* Seçilen "Yalnızca grafik nesnelerini tanı" onay kutusu, grafik öğesi olmayan bir gezgin nesnesinin tanınmasını engeller. Bu ayar, çoğu durumda captcha nesnesi bir grafik öğesi olduğundan, kullanıcıyı yabancı nesneleri tanıma girişimlerinden korur.
* CaptchaSolver ayarları iletişim kutusundaki "Tanınırken durumu eşleştir" onay kutusu, captcha'yı çözen çalışanın görüntüdeki karakterlerin durumunu dikkate alarak yanıtı girip girmeyeceğini belirler. Çoğu durumda, bir captcha'yı yanıtlarken durum önemli değildir.
* "Görüntü boyutunu bilgilendir" onay kutusu, captcha'yı çözmeye başlama komutu bir kez çağrıldığında gezgin nesnesinin boyutlarını okumayı etkinleştirir veya devre dışı bırakır. Bu onay kutusu seçilirse, tanıma işlemini başlatmak için tanıma komutu iki kez hızlı bir şekilde çağrılmalıdır. Boyutlandırma bilgileri, istenen CAPTCHA nesnesini bulmayı kolaylaştırabilir.
* "Metin talimatları gönder" onay kutusu, çalışanın captcha'yı çözmeye yardımcı olmak için metin talimatları gönderip göndermeyeceğini belirtir. Onay kutusu işaretlenirse, captcha resmini göndermeden önce kullanıcıya istenen talimat metnini girebileceği bir iletişim kutusu gösterilir.
* Görüntü Dili açılır kutusu, görüntüdeki karakterlerin dilini tanımlar. Örneğin,Kiril alfabesiyle yazılmış bir captcha'yı çözüyorsanız, bu listede "yalnızca Kiril" yi seçmelisiniz, böylece captcha'nın Rusça konuşan bir çalışanın çözümüne ulaşması garanti edilir.

## Bağış
Bu eklentiyi beğendiyseniz, aşağıdaki YooMoney cüzdanına herhangi bir tutarı aktararak minnettarlığınızı ifade edebilirsiniz:
https://yoomoney.ru/to/410012293543375

Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2021 Perşembe, 13:15
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Samsung A7 2018 model cep telefonu almayı düşünüyorum. Bu cihaza Android 11 sürüm güncelleştirmesi geldi mi veya yakın zamanda geleceğine ilişkin resmi bir duyuru yayınlandı mı?

Yanıt

Evet, bu telefona Android 11 sürüm güncelleştirmesi gelecektir.

Gönderim Zamanı: 06 Ocak 2021 Çarşamba, 02:57
Kategori: Android Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhaba samsung m31 telefonuma Mac bilgisayardan girip dosya transferi yapmak istiyorum. bu işlemi android file transfer ile yapamıyorum. bu işlemi acaba başka nasıl gerçekleştirebilirim? teşekkürler.

Yanıt Bulut hizmetleriyle kullanın ve samsung dosyalar uygulamasına bulut hizmetinize ait kullanıcı bilgilerinizle oturum açın sonrasında bulut dosyalarınızdan telefon dosyalarınızla takas edebilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 05 Ocak 2021 Salı, 18:27
Kategori: MacOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Youtube'dan bir video nasıl indirebilirim!

Yanıt

Merhabalar. youtube başına ss ekleyip adresi yazın. girdiğiniz sayfada videoları indirebilirsiniz. adres şu olmalı:

www.ssyoutube.com

Gönderim Zamanı: 04 Ocak 2021 Pazartesi, 16:13
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

iPhone SE2020 kullanıyorum. iOS 14.3 sürümünde, siriye telefon etme komutu verince, rehberimde kayıtlı olan kişilerin adını söylememe rağmen hiç kimseyi bulamıyor. Bu kimi aramak istersem başıma geliyor. Ancak el ile aradığım son kişiyi, tekrar ara dediğimde arıyor. Konuyla alakalı bir çözüm öneriniz var mı?

Yanıt

Bildiğim kadarıyla iOS 14.4 ile bu sorun çözülü

Gönderim Zamanı: 04 Ocak 2021 Pazartesi, 16:12
Kategori: iOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Android üzerinde erişilebilir bir arayüz önerebilir misiniz?

Yanıt

Merhaba, aşağıdaki arayüzleri erişilebilir bir biçimde kullanabilirsiniz. Hyperion Launcher, Lawnchair, Square Home, Poco başlatıcı, Nova Launcher, Apex Launcher, Big Launcher

Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2020 Pazartesi, 13:23
Kategori: Android Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

zoom içinde yönetici olarak bir oda da bulunuyorsak, katılımcıların video açmalarını engelleyebilir miyiz?

Yanıt

Merhabalar. evet bunu toplantı sırasında Security bölümünden yapabilirsiniz. Allow Participatns katılımcıların neleri yapacağına izin vermemizi sağlar. Start video seçeneğinin işaretini kaldırırsanız katılımcılar video açamazlar.

Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2020 Pazartesi, 09:20
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

merhaba. Windows ortamında erişilebilir şekilde video düzenleyebileceğim bir yazılım arıyorum. bildiğiniz bir şey var mı?

Yanıt

merhabalar windows 10 ve diğer işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz windows movi maker programı mevcut, bu yazılım sayesinde gerek videolarınızı düzenleye bilir, gerekse, slayt halinde fotoğraflarınızı düzenleye bilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2020 Pazartesi, 02:54
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba sakal keserken kullanaabileceğim erişilebilir yöntemler hakkında bilgi verir misiniz

Yanıt

Merhabalar, sakal kesmek için permatik veya makine kullanabilirsiniz. Tek, çift veya üç bıçaklı olmak üzere çeşitli permatikler bulabilirsiniz. Yine kayganlaştırıcı olup olmadığına göre de permatiklerin çeşitleri farklılaşmaktadır. Aynı zamanda, permatikleri kullandıkça bıçaklar körelmektedir. Bu, permatikleri bir süre sonra kullanamamanız anlamına gelir. Permatiklerle veya jiletle traş olacaksanız, sakallarınızı veya bıyıklarınızı uzanış yönüne göre kesmelisiniz. Örneğin, elinizi yüzünüze sürdüğünüzde, ellerinizi yukarı doğru çektiğinizde kıllar ellerinize batar. Ancak ellerinizi aşağı doğru indirdiğinizde hiçbir dirençle karşılaşmadan rahatça eliniz aşağı doğru iner. Dolayısıyla, yanakları traş ederken, jileti veya permatiği aşağı doğru hareket ettirmek zorundayız. Tersi şekilde işlem yaparsanız, kıl dönmesi olma ihtimali artar. Şimdi gelelim bu jiletler veya permatikler neye benziyor sorusuna. Kısacası bir permatik, bir saptan, ve sapa bağlı bir bıçak haznesinden oluşmakta. Latin alfabesindeki t harfi diyebiliriz. Uzun bir sap, ve sapın ucunda o sapa bağlanan, kısa bir bıçaklık. Permatiği, bıçaklık yüzeyi aşağı doğru kavislenecek şekilde tutalım. Elerimizi bıçaklığa yukarıdan aşağıya doğru sürttüğümüzde, o bıçakları hissetmememiz gerekiyor. Bu şekilde de doğru veya yanlış tuttuğumuzu anlayabiliriz. Burada, "bıçaklar elimi keser mi" diye korkmayın. Eğer bıçaklara elinizi yan olarak sürtmezseniz, elinizin kesilme ihtimali azdır. Yani bıçaklığın bir ucundan diğer bir ucuna elinizi kesinlikle götürmeyeceksiniz. Bıçakların sakalla dolup dolmadığını kontrol etmek için, ellerinizi tam aşağı doğru hareket ettireceksiniz. Eğer yanlara doğru hareket etttirirseniz, elleriniz kesilecektir. Permatikler hakkında uzun bir açıklamadan sonra makinelere gelelim: Piyasada çok çeşitli makineler bulunmakta. Başlık türlerine, batarya sürelerine, başlık sayılarına, ek taraklara göre bir sürü makine kullanabilirsiniz. Eğer sinek kaydı bir traş istiyorsanız, üç başlıklı makinelerden almalısınız. Ancak o makinelerde de favorileri almak biraz sıkıntı olabilir. Üç başlıklı makinelerde, kastettiğim başlık üçgen biçiminde üç adet yuvarlaktan oluşmaktadır. Bu başlık sakalları ssinek kadı alır ve geride sakal bırakmaz. Bu makineler, genellikle iki adet traş başlığından oluşur. Diğeri ile de favorilerinizi düzenleyebilirsiniz. Bir de daha hızlı sonuç verebilecek, bir tık daha pahalı makineler var. Bunlarda üç başlıklı o uç yok; onun yerine favori başlığı gibi bir başlık var. Ancak bu başlık daha keskin oluyor ve sakalları daha hızlı alıyor. Bunun dezavantajı ise kirli sakal bırakması. Bunda sinek kaydı traş olamazsınız. Genel bilgileri verdikten sonra, gelelim şimdi erişilebilir bir şekilde nasıl kontrol ederek traş olabileceğimizi anlatmaya: İlk önce, hangi yöntemi kullanıyorsak kullanalım, bir elimizle cihazı tutarken, bir diğer elimizle yüzümüzü kontrol edeceğiz. Bunu traş olduğumuz elimizin parmaklarının üst yüzeyleriyle de yapabiliriz. Ancak ben, diğer elimle kontrol etmenin daha iyi sonuç verdiğini keşfettim kendimde. Not: Eğer jilet veya permatik kullanıyorsak, yüzümüzü traş köpüğü ile veya sabunla kayganlaştırmamız gerekiyor. Bunun için önce yüzümüzü su ile ıslatalım; daha sonra eğer varsa traş fırçası kullanarak veya ellerimizle köpüğü veya sabunu yüzümüze yedirebiliriz. Kullandığınız makineye göre bu değişmekte. Ancak genelde kuru traş yapılıyor makinelerde. Artık ben, buradan itibaren kendi uyguladığım yöntemi anlatıyorum. Hem permatik, hem de yukarıda bahsettiğim iki farklı makineyi de kullandım. Ancak anlatacaklarım ortak, hepsi için geçerli. İlk önce sağ yanağımdan başlıyorum. makineyi yanağımdan aşağı doğru, çeneme kadar indiriyor, daha sonra biraz sağa kaydırıp aynı işlemi tekrarlıyorum. Burada favoriler olduğu için, diğer bir elimdle de fvorilerimi kontrol ediyorum. Genelde diğer elimin sadece işaret parmağını kullanıyorum. Sağ elimde makine varken, sol elimin işaret parmağı da favorilerimi kapatıyor. Bu şekilde favorilere zarar vermiyorum. Daha sonra, sağ kulağımın izasından, hemen yanından, favorilerin bitiş noktasından aşağı doğru makineyi indiriyorum. Bu esnada, yine sol elimin işaret parmağı, bu sefer yatay olarak favorilerin bittiği yerde, favorileri hafif yukarı kaldırıyor. En son, kulak memesinin altındaki bölümü alıyorum. Yalnız burada, sakal uzanış yönü değişiyor, ben de makineyi sağdan sola doğru çekiyorum. Burada başlangıç yerim, çenemin sağ tarafı oluyor. tam bıyıklarımın sağ taraftaki bitişinin altından başlayıp, sağ kulağıma doğru makineyi çekiyorum. Sol elimle kontrol edip, kaldıysa makineyi biraz daha sert bastırıp çekiyorum. İlk yer bittiğinde, makineyi biraz daha aşağı indirip, soldan sağa çekme işlemini tekrarlıyorum. Sol yanağa geçiyorum, sağdaki işlemleri uyguluyorum. Şimdi sadece bıyığımız, çene sakalımız ve cücük diye tabir edilen kısım kaldı. Bıyıkta sorun yok. Burundan aşağı doğru üst dudak boyunca çekiyorum. Yalnız buradaki trik, üst dudağınızı traş olurken germekte. Dudağınızı gerdiğinizde, traş işlemi daha rahat olacaktır. Şimdi sadece alt dudak, çene ve çeneden boyna kadar uzanan bölge kaldı. Alt dudaktan çeneye kadar olan kısım da aynı şekilde, ukarıdan aşağı doğru traş ediliyor. Sadece, burada traş ederken, alt dudağı şişirmeniz, daha rahat bir traş sağlayacaktır size. Şimdi sondayız, bitiyor. Çeneden gırtlağa kadar gelelim. Gelirken dikkat: adem elması civarında, sakal uzanışları bende terse dönüyor. O yüzden adem elmasına geldiğimde, makineyi sakallarımın bittiği yerden bu sefer, yukarı doğru çekiyorum. Ve traş işlemi bitiyor. Sonda bir de favorilerinizi kontrol edin. Aynı izadalar mı o önemli. Bunun için, iki elinizin işaret parmaklarını, sol ve sağ favorilerinizin bitişine koyup, birbirlerine doğru yaklaştırın. Ortada buluşuyorlarsa sorun yok, buluşmuyorlarsa tekrar oralardan alın ve düzeltmeye çalışın. Not: Başlarda bu iş çok zor. Ben bir kere berbere gidip, makasla çizdirmiştim. Çünkü biri uzundu, kestim, bu sefer o kısa kaldı. Sonra diğeri kısa kaldı, en son berberde çözmüştüm.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 17:12
Kategori: Günlük Yaşam Pratikleri

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Erişilebilir bir ayakkabı boyama yöntemi var mı? Varsa hangi şekilde uygulayabilirim?

Yanıt

erişilebilir bir ayakkabı boyamak için: 1- öncelikle seçtiğiniz boya kutusuna sizin anlayacağınız bir biçimde boyanın rengini belirten bir kabartma yazı veya işaret koyun ve muhakkak her ayakkabıyı kendi rengi olan boyayla boyayın. süvet ve nubuk tabir edilen ayakkabılar özel boyandığı için aşağıda anlatacaklarımızı bu tür ayakkabılara uygulamayın ve bu ayakkabılarınızı profösyonel boyacılara götürün 2- boya yaparken ellerinizin boya olmaması için ince naylon eldiven edinin. 3- eğer piyasada kolay kullanılan ucunda süngeri bulunan boyalardan kullanıyorsanız, eldivenlerinizi taktıktan sonra boyanın kapağını açın ve süngerli kısmı önce ayakkabınızın üzerine, burnuna, yanlarına ve topuklarına olmak üzere her yerine sürün. boyayı sürerken ayakkabınızın hafif nemlendiğini hissediyorsanız boya sürülmüş demektir. bu tür boyalar içerisinde cila da barındırdığından ayakkabınız kuruduktan sonra kullanıma hazır demektir. 4- eğer klasik boya yapmak istiyorsanız yani ayakkabı boyacıları gibi boya yapmak istiyorsanız şu malzemeleri edinmeniz gerekecek. kutu içerisinde kırem kıvamında bulunan boya, ayakkabıları fırçalamak için büyük ayakkabı fırçası ki bu fırça aynen elbise fırçalarına bnzer. üzeri on oniki santim uzunluğunda beş santim eninde oğal bir tahta olan fırçanın altında sık ve sert kıllar vardır. ayakkabıyı boyamak için boya süngeri, yine kutu içerisinde kaşar peyniri katılığında cila ve ortalama yirmibeş santime onbeş santim boyutlarında kadife bez. 5- gelelim boyama işlemine. A) önce her zamanki gibi eldivenlerimizi takalım ve etrafın kirlenmemesi için boya yaptığımız yere bir naylon veya gazete serelim. B) boyayacağımız ayakkabının içerisine bir elimizi geçirelim ve diğer elimizdeki fırçayla ileri geri sert fiskeler atarak ayakkabının her yerini iyice fırçalayalım. C) her iki ayakkabıyı da bu şekilde fırçaladıktan sonra boya süngerini boya kutusuna batırarak süngeri ayakkabının her yerine güzelce sürelim ve ayakkabının boyayla nemlenmesini sağlayalım ancak bu nemlilik ıslaklık derecesinde olmasın. gerekirse boya işlemi sırasında süngeri bir kaç kere boya kutusuna batıralım. ayakkabının burun kısımlarına biraz daha fazla boya sürelim ki en çok ayakkabıların burunlarının boyası gider. D) boyama işlemi bittikten sonra B şıkkındaki fırçalama işlemini tekrar yapalım. bunun amacı boyayı kurutmaktır. E) cila kutusunun kapağını açalım ve işaret, orta ve yüzük parmağımızı yan yana getirerek elimize kutudan cila alıp yine elimizle ayakkabının her tarafına sürelim. cila bir hayli katı olduğundan elimize bir keresinde çok cila gelmeyeceği için bu işlemi yaparken sık sık elimizi cila kutusuna batırırsak ayakkabı daha iyi cilalanır ve ayakkabının cilalandığını elinizi sürdüğünde ayakkabının derisinin gıcırdamasından anlayabilirsiniz. F) tekrar B şıkkındaki gibi ayakkabılarımızı fırçalayalım ki bu seferde cila iyice kurusun ve ayakkabının derisine işlesin. G) kadife bezimizin kaygan kadifeli tarafıyla sertçe ayakkabıların her yerini kadifeyi ayakkabılara sürterek ayakkabıları silelim. artık ayakkabınız yep yeni ve parlak hale gelmiş olacaktır. H) son olarak her ihtimale karşı ellerimizi bileklerimizden aşağı en az ikikere sabunlayarak yıkayalım çünkü bu boyalar kuvvetli oldukları için elden çabuk çıkmayabilir. özellikle parmaklarımızı kuvvetli sabunlamayı unutmayalım.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 17:10
Kategori: Günlük Yaşam Pratikleri

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Uzaktan eğitim almamızı sağlayacak erişilebilir EBYS kullanımına ilişkin kaynakları bulabileceğim bir yer var mı?

Yanıt

Merhaba. Bu konuda eğitimde görme engelliler web sitesinde (eged.org.tr) ve dünyaya seslen web sitesinde (www.dunyayaseslen.com) bilgi bulabilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 17:07
Kategori: Günlük Yaşam Pratikleri

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Pdf Ökuğucularına erişimle ilgili sörun ve çözüm önerileri

Yanıt

Selam. "Sorun ve çözüm önerileri" şeklindeki geniş kapsamlı bir soruya buradan yanıt vermek zor olacak. sorunlarınızı biraz daha belirgin olarak yazabilirseniz seviniriz.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:24
Kategori: Destekleyici Teknolojiler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

İyi günler. Sesli formattaki kayıtları doğru şekilde yazıya dönüştürebilen uygulama, program vb. önerebilir misiniz? Sağ olun.

Yanıt

Merhaba. bu konuda ne yazık ki çok başarılı bir ses tanıma uygulaması yok. Yabancı dillerdeki içerikleri yazdırmak için dragon natural speech diye bir program biliyorum ama, Türkçe dil ve ses desteği yok.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:24
Kategori: Destekleyici Teknolojiler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

gmail deki adres defterini nasıl dışa aktarıp microsoftoutloukexpres adreslerine ekleyebilirim?

Yanıt

1. contacs.google.com adresinde oturum açın. 2. dışa aktar düğmesine basıp, kişilerinizi seçin ve bilgisayarınıza kaydedin. 3. bilgisayarınızda outlook express programını açın ve ctrl+shift+b basarak adres defterine geçin. 4. dosya menüsünden al... menü ögesini açın ve aldığınız google yedek dosyasına uygun bir alma yöntemi seçin. 5. ilgili dosyayı gösterip işlemi tamamlayın.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:24
Kategori: Yazılım Geliştirme

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Merhaba,Ben AMYO 1.sınıf öğrencisiyim. Çalıştığım için Zoomda yapılan online derslere canlı olarak katılım sağlayamıyorum. devamsızlığımı nerden takip edebilirim ve işlenen dersler kaydediliyor mu, sonradan izleme şansım var mı, varsa nerden bulabilirim?

Yanıt

Merhaba, Bu sorularınızın yanıtları üniversitenizin bilgi işlem, öğrenci işleri ve engelli öğrenci birimine yönelteceğiniz yardım talepleri sonucu size üniversiteniz tarafında yapılacak dönüşlerle olanaklı. Zoom üzerinde yoklama alma yetkisi, aldığınız dersin düzenleyicisi akademisyenlere verilir. Bunun için üniversitenizin Zoom yazılımının lisanslı özelliklerini satın almış olması gerekir. Dolayısıyla süreçte ne kadar devamsızlığınız olduğu bilgisi de onlara sorarak elde edilebilir. Kullanıcının yoklamalar için yapacağı herhangi bir ayar ya da tercih bulunmamaktadır. Yazılım sizin etkinlikte ne kadar zaman geçirdiğinizin, ne zaman girip çıktığınızın bilgilerini tutar.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:24
Kategori: Hukuk ve Yönetmelikler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Bilgisayarıma kulaklık taktığım zaman bilgisayarın mikrofonu çalışmıyor. Ses ayarlarında kayıt sekmesinde mikrofon seçili ama kulaklık takılı olduğu zaman çalışmıyor. Programlardan realtek sürücüsünü kaldırdım. Sabah düzeldi şimdi gene bozuldu.

Yanıt

Bu durumun en olası nedeni taktığınız kulaklık üzerinde bulunan mikrofonun çalışmıyor olması. mikrofonsuz bir kulaklık kullanın veya USB Bluetoot tarzı farklı bir kulaklık kullanarak Yalnızca Ekran okuyucunuzun sesini kulaklığa verin, Bilgisayarın varsayılan kayıt ve çalma sesini realtek olarak ayarlayın. soryn düzelecektir.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:23
Kategori: WindowsOS Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

sevgiyle merhabalar.değerli arkadaşlar.sizlere bir sorum olacak.bazı uygulamalarda, nvda ile gezinmek zor.mesela çok sayfalı yani çok sekmeli uygulamalarda, sekmeler arasında geçiş nvda ile yapılamıyor.mesela jaws ile dokunmatik imlece geçirip, bazı uygulamaların sekmelerinde çok rahat dolaşılabiliyor ve istediğimiz yere odaklandığımız zaman tıkladığımızda o sekme açılıyor.buna kısaca tab 1 kontrol sekmeleride denilebilir.bu sekmelerde nvda ile nasıl gezinilebilir acaba?.birde nvda bazı uygulamalar erişilebilir olduğu halde panosu diyor ve başka hiçbir yere gidilemiyor.bu neden oluyor acaba?.ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Yanıt

NVDA'nın inceleme imleçlerini açıklayan yardım konularını okumanızı öneririm. Birçok sekmeli tasarımda doğru erişilebilirlik iyileştirmeleri de uygulanmışsa sonuç alınabilir. NVDA anahtarı olarak kullanılan tuş + n harfine basarak NVDA ana menüsünü açın. Yardım, kullanıcı rehberi seçeneğini etkinleştirin. İçindekiler alanından tüm imleçlerin kullanım senaryolarını Türkçe olarak okuyabilir, bu konu dahil birçok soru işaretine Türkçe hazırlanan bu belge içerisinden yanıt bulabilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:23
Kategori: Destekleyici Teknolojiler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Pdf Ökuğucularına erişimle ilgili sörun ve çözüm önerileri

Yanıt

pdf metinlerini okuyabilmeniz için, adobeReader, gibi programlar kullanılır, gayet erişile bilir durumdadır.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:23
Kategori: Destekleyici Teknolojiler

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku

Galerilerideki fotoğrafı nasıl ekleyebiliriz

Yanıt

merhabalar galerinizdeki fotoğrafa çift tıklayarak, düzenle butonuna basarak cihazınızda kayıtlı olan albümlere ekleme işlemlerini gerçekleştire bilirsiniz.

Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2020 Pazar, 05:23
Kategori: Android Erişilebilirliği

Soru Detayını Görüntüle

Yanıtı Oku
Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı