Toplam Okunma 0

Bu sabah maillerimi kontrol ederken gördüğüm bir başlık beni şaşırttı. Mailin başlığı Everest’e körlerin tırmanışının yasaklanmasının kınandığıyla ilgiliydi. Görünen o ki Nepal hükümeti yeni güvenlik önlemleri getirmiş ve bu önlemlerin içinde tek başına zirve yapmanın yanısıra çift bacağı ampute olanların ve körlerin dağa tırmanışının
yasaklanması da yer alıyor. Habere göre 16 yaşından genç olanların dağa tırmanışına izin verilmiyor ama bir üst yaş limiti yok. Bir grup, 85 yaşında bir tırmanışçının hayatını kaybetmesi üzerine 76 yaşını üst yaş sınırı olarak önermiş ama bu geçmemiş. Yani Nepal hükümeti körlere ve çift amputelere yasak koyarak engelli kardeşlerini özel bir korumaya almış.

Tırmanışın ve dağcılığın tehlikeli bir spor olduğunu yadsıyacak değilim elbet. Tabii ki güvenlik önlemleri de alınmalı. Ama güvenlik önlemleri bir insanın engel durumuna göre değil dağcılık becerilerine ve tırmanış konusundaki yetkinliğine dayanmalı. Körlerin pek çoğu elbet gidip Everest’e tırmanacak değil, ama görenlerin de pek çoğu Everest’e tırmanmak için yanıp tutuşmuyor. Nepal hükümetinin kayıtlarına göre şimdiye kadar 29 engelli sporcu dağa tırmanmış ve bunların on beşi zirve yaparken, ikisi de hayatını kaybetmiş. Tırmanışı gerçekleştiren sporcuların içinde Amerikalı sporcu Erik Weihenmayer de var; Erik Weihenmayer Everest’e tırmanarak körlerin bu dağa tırmanmayı başarabileceğini zaten ispatladı. Sizlerin de bildiği gibi Türk milli sporcumuz Necdet Turhan “5 Kıtada 5 Maraton 5 zirve” projesini tamamladı ve dağların zirvelerinin körlerin ellerinden uzak olmadığını gösterdi.

İnsanlar dağa tırmanmaya karar veriyorsa bu onların kişisel iradesiyle oluyor, kimsenin zorlamasıyla değil. Tırmanışı yapanlar da elbet yaptıkları şeyin tehlikeli olduğunun farkındalar ve riskleri göze alıyorlar. Bizler yaşamın çeşitli alanlarından dışlanıyoruz, birileri sürekli bizim ne yapabilip ne yapamayacağımıza sadece bir özelliğimize bakarak karar veriyor. Tabii ki biz başkalarının bize biçtiği kalıpların içinde yaşayacak değiliz. “Yapamazsın”ları yapmaya devam edeceğiz!


Sesli Dinle

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yok.