Değerli dostlar, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine artık sayılı saatler kaldı. Yüksek Seçim Kurulunun bastırdığı oy pusulası şablonları ile 14 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinin ardından bu kez mahalli idareler seçimleri için oyumuzu kullanacağız. Kimimiz ilk kez şablonla oy kullanmayı deneyimleyecek kimimiz ise biraz daha tecrübeli olarak sandığa gideceğiz.

Şablonla oyumuzu kullandıktan sonra birbirimizle deneyimlerimizi paylaşmak, yaşadığımız aksaklıkları, olumlu ya da olumsuz oy kullanma sürecimizi konuşmak amacıyla 31 Mart Pazar günü saat 14.30’da YouTube kanalımız üzerinden bir canlı yayın yapacağız. Yayınımıza katılmak isteyen dostlarımız, WhatsApp Duyuru Grubumuz üzerinden canlı yayına katılma isteğini bize iletebilirler. Canlı yayına katılmak isteyenlere katılım bağlantısını göndereceğiz. WhatsApp Duyuru Grubumuza Engelsiz Erişim Derneği WhatsApp Duyuru Grubu bağlantısı üzerinden katılabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan deneyimlerini bizimle paylaşmak isteyenlerin paylaşımlarına da programımızda yer vereceğiz.

Evet, şablonların erişilebilirliği istediğimiz ölçüde değil, Maalesef şablonlar seçmene özel hazırlanmadı ama YSK’nin artık tüm seçimlerde şablon bastırmak zorunda olması, erişilebilirlik mücadelesi açısından çok önemli bir kazanım. Umuyoruz ki bundan sonraki seçimler için daha erişilebilir ve kapsayıcı şablonlarla oyumuzu kullanabiliriz. Oy şablonları oy mahremiyetini koruyan, erişilebilirlik kriterlerine uygun, kapsayıcı biçimde üretilinceye dek takipçisi olacağız ve mücadeleye devam edeceğiz.

Sizleri de 31 Mart Pazar günü saat 14.30’da deneyimlerinizi paylaşmaya bekliyoruz.

NOT: Youtube canlı yayınımızı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

31 Mart Seçimleri Oy Pusulası Şablonu Deneyim Paylaşımı Canlı Yayın Bağlantısı

 

 

 

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı