Merhaba değerli Engelsiz Eğitim takipçilerimiz. Eğitimcilerimizin gelecek haftaya dair hazırladıkları dopdolu ve zengin içeriğe sahip programlarını paylaşmadan önce, eğitimlerimizle ilgili önemli bir yenilikten sizleri haberdar etmek istiyoruz. Engelsiz Eğitimlerimizi, gerek yorumlarıyla gerekse sorularıyla besleyen siz değerli takipçilerimizin, katkılarını ve katılımlarını çok önemsiyoruz. Bu anlamda, eğitimlerimiz esnasında sunduğunuz katkıların tarihe geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm eğitimlerimiz için, toplam eğitim süresinin dörtte üçüne katılarak katkıda bulunan takipçilerimize, resmi anlamda bir geçerliliği olmasa da derneğimizden küçük bir anı olması amacıyla, sertifika düzenleme kararı aldık. Geçtiğimiz haftadan itibaren geçerli olmak üzere, eğitimcilerimizin her oturum sonunda aldığı devam durumuna göre eğitimlerimizin dörtte üçünde yer alan ve katkıda bulunan katılımcılarımız, Engelsiz Eğitim Katılım Sertifikası’nı almaya hak kazanacak. Bu noktada hemen hatırlatalım, Engelsiz Eğitimlerimiz bu sezon Engelsiz Erişim Derneği’nin kendi TeamTalk sunucusunda ve saat 20:00’de gerçekleştiriliyor. Sunucuya bağlanabilmek için host adresi alanına: egitim.engelsizerisim.com kullanıcı adı ve şifre alanına ise engelsizegitim yazmanız gerekiyor. Eğitimlerimize göstereceğiniz ilgi, katkı ve katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyor, gelecek haftanın eğitim programını ve önceki haftaya ait eğitim kayıtlarını indirme bağlantılarını paylaşıyoruz.

 

08-14 OCAK 2018 HAFTASI ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI

 

08 OCAK 2018 PAZARTESİ: YARATICI YAZARLIK TEKNİKLERİ EĞİTİM PROGRAMI

Eylem, kursiyerlerinden, bir önceki egzersizde yazdıkları duyulamlarını kullanarak, herhangi bir atmosferde kurgulamalarını isteyecek.

09 OCAK 2018 SALI: PHP KODLAMA EĞİTİM PROGRAMI

Sarper, PHP koşullu durumlar konusu kapsamında, koşullu durumlarda uygulanacak if, else ve else if üzerine konuşup, alternatif switch komutlarına giriş yapacak.

10 OCAK 2018 ÇARŞAMBA: TEZENEDEN TELE DÖKÜLENLER EĞİTİM PROGRAMI

Burak, tezene kalıplarını anlatacak.

11 OCAK 2018 PERŞEMBE: SAKATLIK ÇALIŞMALARI EĞİTİM PROGRAMI

Engin ve Canan, katılımcılarla sakatların engellilik algısıyla, toplumun algısı arasındaki farkları konuşacak.

12 OCAK 2018 CUMA: HAFTANIN KONUSU EĞİTİM PROGRAMI

Elif, konuğu Canan Çam Yücel ile görme engelli bireylerin bağımsız hareket becerilerini arttırabilecek çeşitli önerilerin neler olabileceği üzerine, keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek.

13 OCAK 2018 CUMARTESİ: ERİŞİLEBİLİR MOBİL UYGULAMALAR EĞİTİM PROGRAMI

Ömer, Trivia Crack İOS ve Android uygulamalarını irdeleyecek.

14 OCAK 2018 PAZAR: ENGELSİZ ERİŞİM’DEN HUKUK NOTLARI EĞİTİM PROGRAMI

Sevda ve Sabit, ayrımcılık kavramı ve kapsamı, ayrımcılık türleri, doğrudan ayrımcılık, dolaylı ayrımcılık, engele dayalı ayrımcılık ve Türk mevzuatında yer alan ayrımcılık içeren hükümleri ele alacak.

 

BİR ÖNCEKİ HAFTAYA AİT EĞİTİM KAYITLARINI İNDİRME BAĞLANTILARI

 

Eylem Yurtsever ile Yaratıcı Yazarlık Teknikleri Eğitimi

Sarper Arıkan ile PHP Kodlama Eğitimi

Burak Sarı ile Tezeneden Tele Dökülenler

Burak Sarı ile Tezeneden Tele Dökülenler

Elif Ünver ile Haftanın Konusu

Engin Yılmaz ve Canan Yücel ile Sakatlık Çalışmaları

Sevda Yılmaz ve Sabit Kılıç ile Engelsiz Erişim'den Hukuk Notları

 

NOT: Burak Sarı ile Tezeneden Tele Dökülenler Eğitim Programı için geçen haftanın yanısıra, 20 Aralık 2017 tarihli ders kaydı da paylaşılmıştır. Kursiyerlerin, bu eğitimle ilgili verilen her iki kayıdı da dikkatlice dinlemeleri, bundan sonraki dersleri daha iyi ve çabuk kavramalarına yardımcı olacaktır.

NOT 2: 32 Bit uygulamaların İOS11’de desteklenmemesi, bazı uygulamaların da geliştiriciler tarafından AppStore ve Play Store’dan kaldırılması nedeniyle, Audio Archery İOS ve Android Uygulamaları ile Sixth Sense İOS Uygulaması Erişilebilir Mobil Uygulamalar Eğitim Programı müfredatından çıkarılmıştır. Ömer, 06.01.2018 tarihli eğitiminde, erişilebilir navigasyon uygulamaları konusu kapsamında yer alan Nearby Explorer Online İOS ve Android Uygulamalarını anlatmıştır ve eğitim kaydına önümüzdeki günlerde www.dunyayaseslen.com sitesinde yer verilecektir.