Merhabalar dostlar. İşte büyük gün geldi çattı. Festivalimizin ana unsuru olan stantlarımız bugün ve yarın, yani 13 ve 14 kasım günlerinde saat 12:00’da başlıyor. Öncesinde saat 11:30’da engelsiz Erişim youtube kanalımızda festival açılışımız olacak.

 

Sizler için birbirinden heyecan verici 11 harika stant hazırladık. Ve tüm stantlardaki etkinlikleri ister youtube, ister etkinlikler içindeki katılım bağlantılarıyla ulaşabileceğiniz zoom ile takip edep etkileşimde bulunabileceksiniz.

 

Tüm bunlara ko layca ulaşabilmeniz için

 

http://festival.engelsizerisim.com/

 

adresimiz var. Burada hem o an açık olan etkinliklerimizi aktif etkinliklerimiz başlığı altında görebilir, Hem stantlarımız başlığında ziyaret etmek istediğiniz standa girip, oradaki istediğiniz etkinliğe katılabilirsiniz. Lütfen sitemizi, stantlarımızı ve stant etkinliklerini ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Saat 18:00’a kadar gerçekten çok dolu bir stant kuşağı bizleri bekleyecek. Fakat gün bitmeyecek. 2 saat dinleneceğiz ve akşam etkinliğimize bırakacağız sahneyi. Detaylar aşağıda.

 

 

 

EEEH Dergi Okurlarının Sakatlık Yeni Bir Tarih Belgeselinden Tanıyacağı ve Life Unseen The Story of Blindness (Görünmeyen Yaşam Körlüğün Öyküsü) Kitabının Yazarı Selina Mills ile Söyleşi

 

Kör veya körlüğe dair her bahis bilinmezlik ve gizem tabakasıyla birlikte gelir. The Life Unseen: the Story of Blindness' (Görünmeyen Yaşam: Körlüğün Hikayesi) konunun elli yıldan fazla bir sürede hazırlanmış ilk erişilebilir tarihi. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkmış olsun, görmeme fiziksel durumunun bir bireyin, bir toplumun ve bir medeniyetin yaşamını nasıl etkilediğine dair güçlü ve bilgece bir araştırma.

 

 Gazeteci ve BBC yapımcısı Selina Mills, bir gözü kör olarak doğdu ve şimdi kalan görüşünü - tamamen - kaybediyor. Bu kitapta, kendi benzersiz bakış açısıyla, görme yokluğunun antik çağlardan günümüze yaşamlarımızı, duyularımızı ve toplumu nasıl etkilediğini araştırıyor; körlük ve körlere dair duygusallıktan uzak bir sosyal tarih sunuyor.

 

 13 Kasım Cuma günü 20:30’da başlayacak  etkinliğimizin ilk oturumunda, EEEH Dergi okurlarının ‘Sakatlık: Yeni bir Tarih’ belgeselinden tanıyacağı Selina Mİlls’le kitabından hareketle körlüğün sosyal tarihini konuşacağız.

 

Yaklaşık bir saat sürmesini planladığımız bu ilk oturumun ardından etkinliğimizin ikinci bölümünde ise derinlemesine bir tartışma bizi bekliyor. 

 

Yeti farklılığından hareketle, kimlik, körlük kültürü, sağlamcılık ve sınıfsal temelleri analiz eden bir fikir tartışması yürüteceğiz. Bu bölümde Engelsiz Erişim bünyesinde Burak Sarı öncülüğünde kurulan, “Düşün Sorgula Üret” kollektifi üyeleri yer alacak. Düşün Sorgula Üret ekibi yaklaşık bir yıldır düzenli aralıklarla toplanıyor, alana ilişkin kaynak metinleri okuyarak yeti farklılığına ilişkin fikirsel ve ideolojik temeller üzerine çalışıyor ve mücadele alanını güçlendirmeyi amaçlıyor; 13 Kasım Cuma akşamı gerçekleşecek buluşmada da her zaman yaptığı gibi tartışma yürütmek üzere üç kaynak metni merkeze alacak. Bu metinler EEEH Dergi’de yayınlanan Sakatlık, Yeni Bir Tarih belgeselinin ikinci, dördüncü ve onuncu bölümleri olacak. Takip ve katılımınıza kolaylık sağlaması için ilgili bölümlerin linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/sakatlik_yeni_bir_tarih_2_bolum_mucize_tedaviler

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/sakatlik_yeni_bir_tarih_belgeseli_bolum_4

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/sakatlik_yeni_bir_tarih_bolum10_sakatlanmis_bir_kimlik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halen webinarımıza kayıt yaptırmadıysanız şu linkten kaydınızı yaptırabilirsiniz:

 

https://zoom.us/webinar/register/WN_dUzjXdbhQNWMdoKwNDLQSA

 

Kayıt yönergeleri için,

 

http://festival.engelsizerisim.com/duyuru/aksam-seminerlerimize-kayit-olmak-icin-yapilmasi-gerekenler

 

bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Yine de kayıt yapmakta zorlanıyorsanız,

 

nsunarkorkmaz@gmail.com;

 

ileti adresinden Nurşen Hanım’a yazarsanız size seve seve destek olacak.

 

Webinar katılımcı sayımız 100 kişi ile sınırlı, fakat yine de seminerimizi Engelsiz Erişim youtube kanalımızdan da takip etmeniz mümkün. Maalesef Zoom Webinar sistemi simultane Türkçe çeviriyi Youtube üzerinden canlı yayınlamamıza izin vermiyor. Fakat seminerinizin İngilizcesini canlı, Türkçe çevirisini de seminer sonrasında yine burada bulacaksınız.  Tek yapmanız gereken akşam saat 20:30 civarı

 

festival.engelsizerisim.com

 

adresine girip ana sayfadaki oynat bağlantısını kullanmak veya

 

https://www.youtube.com/engelsizerisim

 

bağlantısından Engelsiz Erişim kanalımızı ziyaret etmek. Buraya abone olursanız, daha sonraki canlı yayın ve diğer harika videoları da takip etme şansınız olacak. Ayrıca Youtube canlı sohbet bölümünden soru ve yorumlarınızı da iletebilirsiniz

 

canlı seminer yayını Türkçe olarak Radyo Engelsiz Erişim’den de takip edebilirsiniz.

 

www.engelsizerisim.com/radyo

 

adresini veya radyo kulesi uygulamasından radyo Engelsiz Erişim’i bulmanız yeterli.

 

Önce gün içinde stantlarımızda, sonra akşama görüşmek üzere