Değerli Engelsiz Erişim takipçileri,

             

Bu yıl on dördüncüsünü düzenlediğimiz geleneksel Selen Özel Bilgi Yarışmamızı 22 Mayıs 2021 günü başarıyla gerçekleştirdik. Aylar süren hazırlıklarımız sonunda heyecan bizim için cumartesi sabahı saat dokuzda doruğa çıktı. Ve akşam saat on sekiz olduğunda çok yorgun ama mutluyduk. Tüm ekip "acıktıııkkk" diyerek mutfaklara koştuk. Hadi size biraz süreçten söz edeyim.

İçimizi buhranla dolduran ve gelecek kaygımızı katmerleyen 2020 Mayıs'ını Selen Özel Yarışmamızı yapamadan geçirmek bizi çok acıtmıştı. Kasım'da online planlanan Festival'e yarışma ekibi olarak biz de bodoslama daldık ve geçtiğimiz yıl yarışmamızı da Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festival’i kapsamında çevrim içi gerçekleştirdik biliyorsunuz. Henüz bir ay geçmişti ki Engelsiz Erişim Derneği'nin olağan toplantısında Selen Özel Yarışma Komitesi başkanımız Demet ortaya çıkıverdi. "2021 Mayıs'ında Selen Özel yüz yüze olmasa bile yine sanal ortamda yapılacak" diye. Mayıs Selen Özel olmadan olmuyordu ona göre ve bizler de onay verdik bu düşüncesine. Oysa bir önceki yarışmadan sadece beş buçuk ay geçmiş olacaktı. Yetiştirebilecek miydik? Sponsor bulabilecek miydik? Başkanımız Engin Yılmaz atıldı. "Bulamasak bile biz ölmedik ya" dedi. Veee kolları sıvadık.

Daha önceki yıllarda Ayça bir "yapılacaklar listesi" oluşturmuştu. Geçen yıl Demet onu sanal ortama göre düzenlemişti. Listeleri önümüze aldık ve başladık. Bu yıl işimiz daha zordu ve ikili bir planlama yapmalıydık. Yüz yüze olursa nasıl, çevrim içi olursa nasıl bir sistem kuracaktık? Önce nereden başlayacağımıza karar verdik. Biz komite olarak bir plan çıkardık. Bir yandan soruları kategorilere göre hazırlayacak kişilere dağıttık. Bir yandan da sponsor arayışlarına başladık. Mayıs ayına yaklaştıkça bizde telaş arttı. Bir yandan Demet bir yandan Gülcan sorularını göndermeyenleri tepelemeye başladı.

Şartnamemizi gözden geçirip güncel düzenlemeleri yaptık. Duyurularımızı hazırladık. Bu arada teknik anlamda her türlü kahrımızı çeken Can Deniz başvuru formumuzu hazırladı. Hepsi siteye girildi ve sizlere başvuruların başladığı ulaştı. Sorular toplanır toplanmaz seslendirilmek üzere Sevda, Gizem ve Dilek'e gönderildi. Hemen seslendirip Can Deniz'e ilettiler. Can da tek tek onları böldü, kesti, tekrarlarını, sürelerini vs. tüm detayları ince ince işledi. Oturumlar sırasında masalarda kimlerin görev alacakları belirlendi.

Kısa bir süre içinde hedeflediğimiz grup sayısına yakın bir taleple başvurularımızın son günü geldi çattı. Ertesi gün zaman kazanmak ve heyecanı bölmek adına başka bir Engelsiz Erişim vazgeçilmezi Engelsiz Erişimli Saatler'de kuraları çektik. Kura çektik çünkü geçtiğimiz çevrim içi yarışmamızda bir tek ön eleme oturumu yapmıştık ve özellikle yarışmacılarımız için çok zorlayıcı olmuştu. Bu yıl ön eleme oturum sayısını ikiye çıkardık ve katılımcı grupları böldük. İşte bu bölme işlemini de ilk kez radyo programında herkese açık ve şeffaf bir şekilde random.org sitesi üzerinden yaptık. Ayrıca on altı soru kategorimizi çoğunlukla alfabetik sıraya göre yarışmacılarımıza sunduk. Bu yıl ise hiç değilse yedek sorularda heyecanı arttırmak adına kura ile kategorilerin sıralamasını değiştirmek istedik. Ve bu kurayı da yine radyo yayınımız sırasında aynı site üzerinden online olarak gerçekleştirdik.

Cumartesi günü ise Komite Başkanımız Demet'in talimatı ile saat dokuzda Zoom'da buluşmamız buyuruldu. Dokuz buçuk olduğunda görevli görevsiz birçok Engelsiz Erişim üyesi oradaydı. Başkanımız bile Demet'ten korkmuştu. Sadece başkanımız mı? Onun Engellilik dersi öğrencileri ki yarışmamızda bize destekleri müthişti, onlar bile korkup saf durmuşlardı. "Şaka şaka".

Saat ona geldiğinde katılımcılarımızla açılışımız başkanımız Engin Yılmaz'ın konuşması ile başladı. Ardından yine bizi yalnız bırakmayan Selen Özel'in annesi Fehime Özel söyledikleriyle bizleri duygulandırdı ve gururlandırdı. Bir kez daha anladık ki Selen Özel yarışmasının mayısta olmasının anlamı bambaşka.

Yarışmacılarımızla tanışma faslı sonrası on bire on kala hiçbir teknik aksaklık yaşamadan oluşturulan Zoom odalarına tüm yarışmacılar ve görevliler dağılmıştı bile. Geçen yıllarda önemli başarılar kazanmış grupların çekiştiği zorlu ilk oturumda yarışan dokuz gruptan dördü finale çıkmayı başardı. Bunlar Su Fışkırtan Balinalar, Hey Siri, Lotus ve Kızıllar gruplarıydı.

Planlama gereği ikinci oturum saat on üçte başlamalıydı. Oysa bize ihtiyaç gidermek için çok az bir vakit kalmıştı. Katılımcılarımızın anlayışıyla sadece on beş dakika gecikme ile yarışma için hazırdık. Ancak küçücük bir aksaklık bize yaklaşık yarım saate mal oldu. Teknolojinin böyle küçük sürprizleri olabiliyor ne yazık ki. Kısa sürede toparladık ve oturum startını verdik. Heyecanla geçen bir buçuk saatin sonunda bu kez yarışan on gruptan yine dördü finale adını yazdırdı. Bunlar ise Ama Bu Grup Defolu, SAT Timi, RAM ve Kırmızı gruplarıydı.

Yaşadığımız teknik aksaklıklar sonucu ikinci oturumun süresi uzayınca hiç ara vermeden hemen final oturumuna geçtik. İki oturumun kazananları kısa sürede odalarına dağıldı ve yarışma başladı. On altı soru geride kaldığında geçen yılın birincileri olan Altuğ Altuğ, Atakan Nalbant ve Utku Demiryakan’dan oluşan Grup Lotus ipi göğüsleyen ekip oldu. Tabii kendilerine aynı grupla gelecek yıl da birinci olmaları durumunda bir sonraki yıl şartnamemiz gereği yarışmaya katılamayacakları hatırlatıldı. Ancak ikincilik yarışı müthiş bir heyecana sahne oldu. Çünkü aynı puanı alan Hey Siri ve Kızıllar grupları bir türlü yenişemediler. Selen Özel tarihinin en uzun süren yedek soru serüvenini yaşadık bu finalde. Neredeyse tüm soru kategorilerimiz bitecekti. "Ne yapacağız, kura mı çekmeliyiz?" diye konuşmaya başlamıştık bile. Ancak onuncu yedek soru sonunda eşitlik bozuldu ve kazanan grup Faruk Demir, Ergün Abacıoğlu ve Arda Gülbeyaz'ın oluşturduğu Hey Siri grubu ikinci oldu. Üçüncülük ise Coşkun Altun, <Kadir Aksu ve İsmail Aslan'dan oluşan Kızıllar'a kaldı. Her üç grubu da tebrik ediyoruz.

Ödüller konusunda aslında biraz da ön gördüğümüz gibi oldu. Gerek pandemi koşulları gerekse bir önceki yarışmamız üstünden çok kısa bir süre geçmiş olması sebebiyle istediğimiz ölçüde bir sponsor bulamadık ve çam sakızı çoban armağanı ödülleri katılımcılarımıza ulaştırabildik. İkincilik ve üçüncülük ödüllerine destek olan Fehime Özel'e ise sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Bundan başka final oturumumuz öncesi konuğumuz olup uygulamaları hakkında küçük bir bilgilendirme yapan İpek Hanım da Super Sense müjdesini verdi. Birinci olan grup üyelerine uygulamanın bir yıllık; ikinci ve üçüncü olan grup üyelerine ise bir aylık aboneliklerini vereceklerini duyurdu. Kendilerine çok çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Bu kadar mı? Tabii ki hayır! Seyirciye Sor köşemiz yok muydu? Elbette vardı. Sorduğumuz sorulara radyomuzun mesaj panelinden doğru cevap veren tam altı katılımcımıza Saklı Kahvem'den enfes kahveler gidecek. Afiyetle için ve içtikçe bizi anın diyoruz. Vee tabii ki bir teşekkür de Saklı Kahvem'in işletmecisi Sayın Mustafa Şahin'e. Kendisi yarışmamıza katılıp heyecanımıza ortak oldu. Açılışımızda yaptığı konuşma ile bizlere işletmesini tanıttı. Üstelik biz kendisiyle üç paket için anlaşmışken eli bolluk edip sürpriz paket sayısını bize de sürpriz yapıp altıya çıkardı. Ona da başarılar ve bol kazançlı zamanlar diliyoruz.

Öncelikle tüm katılımcılarımıza, bizden desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza, canla başla bizlerle birlikte ne yapacaklarını tam bilmemenin endişesiyle başlayıp birer panter kesilen Engellilikle yaşamak  dersi öğrencilerine ve henüz ne olduğunu tam anlamadan dört elle heyecana katılan çiçeği burnunda yepyeni üyelerimiz başta olmak üzere tüm Engelsiz Erişim gönüllülerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Veeee 2022'de yüz yüze olabilmek ümidiyle on beşinci Selen Özel'e biz yelken açtık bile diyoruz.

Sizlere daha sorunsuz bir yarışma sunabilmek adına bir anket hazırladık. Aşağıda bağlantısını bulabilirsiniz. Bundan başka eğer yarışmamıza katılmadıysanız veya izleme şansınız olmadıysa anketi doldurmadan önce aşağıdaki bağlantılardan yarışmamızı izlemenizi öneriyoruz.

 

14. Selen Özel Bilgi Yarışması 1. Oturum- YouTube

14. Selen Özel Bilgi Yarışması 2. Oturum- YouTube

14. Selen Özel Bilgi Yarışması Final Oturumu YouTube

 

Selen Özel Bilgi Yarışması Geri Bildirim Anketine katılmak için lütfen tıklayınız