Değerli Engelsiz Erişim takipçileri,
Geleneksel Selen Özel Bilgi Yarışma’mızın 17.’si 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü yine İstanbul Üniversitesi Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Yarışma için hazırlıklar aylar öncesinden Aralık 2023 itibariyle başladı. Soruları kimlerin hazırlayacağı belirlendi. Ocak ayında şartname güncellendi ve sponsor arayışlarına giriştik. Geçen yıl İstanbul Üniversitesi ENUYGAR Merkezi iş birliği ile yürüttüğümüz yarışmamızı bu yıl da İstanbul Üniversitesi’nde yapabilmek için yaptığımız görüşmelerde üniversiteden yeşil ışığı görmüştük. Canan hemen ÖSYM sınav takvimini taradı. Yarışma için en uygun tarih 11 Mayıs görünüyordu. Üstelik Selen Özel'in doğum gününden sadece iki gün önceydi ve anneler günü arifesine denk geliyordu. Bir dizi görüşmeler sonrası Ilgın, 11 Mayıs'ta Fuat Sezgin Kongre Merkezi'nin bize rezerve edildiğini müjdeledi.

Sorular Şubat 2024 itibariyle hazırdı artık ve büyük bir özveriyle düzenlendi. Geçen seneki gibi bu yıl da Ali Çolak taaa Amerikalardan yarışma formumuzu güncelledi ve düzenledi. Malum internette sınır yok. Duyurular yazıldı ve ilana çıkıldı. Başvurular yavaş yavaş geliyordu. Yarışma için Gönüllü öğrenciler bulundu.

Büyük güne çok az kalmıştı ki Ilgın'ın gergin sesli mesajıyla yarışmadan bir gün önce salonda bir organizasyon olduğunu ve düzenleme yapılamayabileceğini öğrendik. Stresimiz artmıştı. Ayça telaştaydı. Neyse ki birkaç gün içinde yine Ilgın içimize su serpen sesiyle Kongre Merkezi’ndeki organizasyonun erken biteceğini haber verdi. Engelsiz Erişim'den arkadaşlar salonu hazırlamak üzere Cuma gününden oradaydılar. Her şey eksiksiz olmalıydı. Koşuşturmalı bir süreç sonucu salon artık organizasyon için hazırdı. 11 Mayıs Cumartesi sabahı Kongre Merkezi'ne geçildi ve son hazırlıklar tamamlandı. Grup temsilcileri içeri alındı. Kuralar bu yıl da Random.org sitesi aracılığıyla çekildi. Random.org, kura çekmek için fazlaca kullanılan ve erişilebilir bir site. Oradan çektiğimiz kurayı baştan sona projeksiyon ile seyircilere yansıttık. Böylece kuralar herkesin bilgisi dahilinde yapılmış oldu. Kura çekimi ile yarışmacıların hangi oturumlarda, kaçıncı masada yarışacakları belirlendi.

Ardından, Erişilebilirlik Sözü Elif Ünver Çırpan moderatörlüğünde hep birlikte coşkuyla söylendi. Açılış konuşması dernek başkanımız Nurşen Korkmaz tarafından yapıldı. Akabinde yarışmamızın ismini taşıyan Selen Özel’in annesi Fehime Öncel Özel’in duygu yüklü konuşmasına tanık olduk ve biz de onunla duygulandık. Sonrasında Fehime Hanım ve Selen için TEMA Vakfı’na yaptığımız fidan bağışının dikim sertifikalarını dernek asistanımız Zeliha Dağaşar kendisine takdim etti. Çünkü bir sonraki gün anneler günüydü ve bizce bundan güzel bir armağan olamazdı.  Ardından yarışmamızın bu yıl yine İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilmesine öncülük eden ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın hocamız anlamlı bir konuşma yaptı. Seyirciler, yarışmacılar ve gönüllülerle birlikte ekibimiz yerlerini aldı ve ilk oturum gerçekleşti.

Her sene olduğu gibi bu sene de Seyirciye Sor ödüllerimizle yarışma heyecanını arttırdıkça arttırdık. Birinci oturumun Seyirciye Sor sorusunu bilen olmadığı için ne yazık ki kimseye veremedik. Bu ilk oturumda The Big Three grubu final biletini alan ilk ekip oldu. İkincilik için Deli Zekalılar ve İstanbul grupları eşitlik bozulana dek mücadeleye devam ettiler. Sonunda İstanbul grubu finale çıktı.

15 Dakikalık aranın ardından başlayan ikinci oturumun başında plaket töreni gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın'a Pelin Aydın Karsan; birincilik ve ikincilik ödüllerinin sponsoru olan Altı Nokta Körler Vakfı'ndan Murat Demirok'a Canan Çam Yücel; yarışmamıza her türlü desteği sunan GETEM’e ulaştırılmak üzere Dilek Başar Açlan'a Burak Sarı tarafından plaketleri verildi. Beyid ve WeWolk'tan temsilciler salonda olamadığı için plaketleri ilerleyen zamanlarda kendilerine iletilecektir.

İkinci oturumun Seyirciye Sor ödülünü ise Muhammed Turgut kazandı. Bu oturumun finale kalan ilk grubu Zihin Kale oldu. Katılımcılarımız çok başarılıydılar ve on soru sonunda Mahşerin Üç Atlısı ve Kartallar grupları için eşitlik bozulamamıştı. Yürek ağızda yedek sorular sonunda finale çıkan Kartallar grubu oldu.

Üçüncü oturumun Seyirciye Sor ödülünün kazananı ise Uğur Becerikli'ydi. Varoluş grubu üçüncü oturumdan ipi göğüsleyerek finale çıkan ilk ekip oldu. Troya grubu ile kıran kırana bir eşitlik bozulma mücadelesi sonrası kazanan İDE grubunun finale çıkmasıyla birlikte son oturuma geçildi.

Final oturumu geldiğinde heyecan doruğa ulaşmıştı.  Bu oturumda da bir kez daha Seyirciye Sor ödülümüz vardı ve bu ödülü almaya Firdevs Melike Yıldırım hak kazandı. Tüm gün sonunda yarışmada dereceye giren gruplar ve ödülleri ise şöyle:

Birincilik ipini göğüsleyen Varoluş grubu oldu. Grup; Diyar İmer, Mustafa İşcier ve Furkan Ataçer'den oluşmaktaydı. Şampiyonlar Altı Nokta Körler Vakfı sponsorluğunda 5000'er TL değerinde Edenred Hediye Kartları kazandılar. Ayrıca WeWALK sponsorluğunda WeWALK’un yeni özelliği Danış profesyonel görüntülü destek servisinden üç ay boyunca kullanabilecekleri 200'er dakikalık ödüllerin de sahibi oldular.

Esma Edanur Karadaş, Ahmet Efe Toptaş, Mehmet Onur Toptaş'ın oluşturduğu Zihin Kale grubu yarışmamızı ikincilikle tamamladı. Yarışmamızda İkinci olan Zihin Kale grubu yine Altı Nokta Körler Vakfı sponsorluğunda 2500'er TL değerinde Edenred Hediye Kartları ve WeWALK’tan üç ay boyunca kullanılmak üzere 120’şer Danış dakikası kazandılar.
Buraya bir parantez açalım ve kazananların Edenred Hediye Kartlarını pek çok mağazada ve markada kullanabileceklerini hatırlatalım.

Yarışmamızın üçüncü olan grubu ise grup İDE ile girdiği can hıraş mücadeleyi sonunda kazanan The Big Three oldu. Grup; Yasin Yeşilkaya, Münir Temur ve Batuhan Kaymakçı'dan oluşuyordu. The Big Three, Engelsiz Erişim Derneği'nden 1500'er TL değerindeki ödüllerini nakit olarak aldılar. Ayrıca WeWALK ekibinden üç ay kullanılacak 60’ar Danış dakikası almayı hak ettiler.

 2024 yılının Seyirciye Sor ödülleri ise Beyid sponsorluğunda hediye edilen konuşan masa saatleriydi. Kazananlar belli olduktan sonra dereceye giren yarışmacılarımız madalyalarını almak üzere sahneye davet edildiler. Üçüncü olan The Big Three grubuna Gökhan Güngör üçüncülük madalyalarını; ikinci olan Zihin Kale grubuna Ayça Balcı Güngör ikincilik madalyalarını; birinci olan Varoluş grubuna ise birincilik kupasını ve madalyalarını Nurşen Korkmaz takdim ettiler.

Dereceye giren tüm yarışmacılarımızı tebrik ediyoruz. Ayrıca organizasyonumuzda bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcılarımıza, yarışmamızın ev sahipliğini üstlenen İstanbul Üniversitesine, üniversitenin Fuat Sezgin Kongre Merkezine ve özellikle ENUYGAR’a, bizden hiçbir desteğini esirgemeyen gönüllülerimize ve özellikle İstanbul Üniversitesi öğrencilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca canını dişine takarcasına koşuşturan stajyerlerimiz Büşra ve Elif’e, dernek asistanımız Zeliha’ya, sürecin başından beri bu işe yüreğini koyan yarışma komitesine, sesleriyle soruları bize ulaştıran sunucularımıza, tüm gün yarışmanın düzen içinde gerçekleşmesine katkı sağlayan masa görevlisi arkadaşlarımıza, teknik ekibimize, kısacası sürece emek veren tüm Engelsiz Erişim üyelerine sonsuz teşekkürler.

Sponsorlarımızı unuttuk mu? Tabii ki hayır! Başta Altı Nokta Körler Vakfı ve WeWALK Ekibine, Seyirciye Sor ödüllerimizin sponsoru olan Beyid'e, mekanın yanı sıra  “Aç karnına kafa çalışmaz“diyerek yine yemek hizmetinde yanımızda olan ENUYGAR’a ve Parıltım Yemek’e, katılımcılarımızın ve gönüllülerimizin bu arada çaya doymasını sağlayan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi idare amirlerinden Tolga Karapınar’a, Eğitimsen İstanbul Üniversiteler Şubesine, erişilebilirlik hizmeti sunan GETEM’e,kısacası tüm sponsorlarımıza sonsuz teşekkürü bir borç biliriz. Selen Özel’in 18.’sinde de gümbür gümbür bir arada olabilmek dileğiyle.

17. Selen Özel Bilgi Yarışması Canlı Yayın Kayıtlarının Bağlantıları:

1. oturum ve açılış konuşmaları
2. oturum ve plaket töreni
3. oturum
Final oturumu ve ödül töreni