Değerli dostlar, geçtiğimiz günlerde yaptığımız Duyuru ile Ocak 2019’da gerçekleştireceğimiz 29. Kemal Özceyhan Semineri’nin konusunun mutfakta erişilebilirlik olduğunu paylaşmış ve sizden erişilebilir olduğunu düşündüğünüz mutfak araç ve gereçlerinizin kısa videosunu çekerek mail@engelsizerisim.comadresi yoluyla bize göndermenizi istemiştik.

Göndereceğiniz videolardan bir seçme yapacak ve seminerimizde sunacağız. Buna ek olarak seminerimizin 2. Bölümünde sofrada çatal bıçak kullanımını, etimizi ve sebzemizi kesmeyi, yaş pasta yemeği, ekmeğimizin üzerine bir şeyler sürmeyi, bir atölye çalışması ile uygulamalı olarak deneyimlemeyi planlıyoruz.

Bu atölye çalışmasında çoğunuzun yakından tanıdığı Selin Kutucular ve GETEM’den (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) tanıdığınız Emine Berre Gümüş ile birlikte başka isimler de eğitimci olarak yer alacak. Siz de eğitimcilerimizle çatal ve bıçak kullanımı konusunda birebir olarak pratik yapmak ve merak ettiklerinizi sormak isterseniz, seminerimizi kaçırmayın deriz.

Atölye çalışmamız birebir olarak yapılacağı için eğitime katılacak kişi sayısını önceden belirlememiz çok önemli. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz konularda birebir eğitim almak, söz konusu yiyecekler üzerinde pratikler yapmak isteyen takipçilerimizin, ad soyad ve iletişim bilgilerini en geç 15 Ocak 2019 Salı gününe kadar helifunver@gmail.com adresi aracılığıyla bize ulaştırmalarını rica ediyoruz.

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz günler dileriz.