Değerli dostlar, hayatı daha engelsiz ve erişilebilir kılmak, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak, farklı görüşleri ortaya koymak, çözüm odaklı çalışmalar yapmak, en önemlisi de birlikte güzel vakit geçirmek amacıyla farklı konular ve zengin eğitim içerikleriyle düzenlemekte olduğumuz Kemal Özceyhan Seminerlerimize bu yıl da devam ediyoruz.

19 Ocak 2019 Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz 29. Kemal Özceyhan Semineri’nin konusunu mutfakta erişilebilirlik olarak belirledik. Ataköy Galleria Alışveriş Merkezi içinde yer alan ve doğum günü partileri için ayrılmış olan salonda gerçekleştireceğimiz seminerimizin ilk oturumunda, mutfakta kullandığımız araç ve gereçlerin hangilerinin, hangi özellikleri ile erişilebilir olduğunu, erişilebilir olmayan ürünleri erişilebilir hale getirmek için hangi yöntemlerden yararlanabileceğimizi, bir ürünün erişilebilir olarak tasarlanıp üretilmesi için nelerin yapılması gerektiğini konuşup tartışacak, bu konuda yurt dışında neler yapıldığı üzerine bir sunum yapacağız. Ardından, 2. Oturumda yapacağımız atölye çalışmasına hazırlık niteliğinde, çatal bıçak kullanımı niçin önemli ve neden çatal bıçak kullanılmalı konusunda Selin Kutucular’ın sunumu olacak.

Seminerimizin 2. Oturumunda, çatal bıçak kullanımı üzerine bir atölye çalışması yapacak, eğitimcilerimiz Selin Kutucular, Emine Berre Gümüş, Seçil Arıkan ve Şenel Akyıldırım eşliğinde eti ve sebzeyi kesmeyi, yaş pasta yemeği, ekmeğimizin üzerine bir şeyler sürmeyi uygulamalı olarak öğreneceğiz. Bu atölye çalışmasına katılmak isterseniz, 15 Ocak 2019 Salı gününe kadar adınızı, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi helifunver@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Atölye çalışması birebir olarak yapılacağı ve katılım sayısı sınırlı olacağı için başvuru yapmada gecikmemenizi öneriyoruz. Herkesi 19 Ocak 2019 Cumartesi günü mutfakta erişilebilirlik konulu seminerimize bekliyoruz.

SEMİNER PROGRAMI VE DETAYLARI

29. Kemal Özceyhan Semineri: Mutfakta Erişilebilirlik.

Düzenleyen: Engelsiz Erişim Derneği.

Tarih: 19.01.2019 Cumartesi.

Yer: Ataköy Galleria AVM eksi 1. Kat doğum günü partisi salonu.

  • 10:30-10:45: Karşılama ve ön kayıt.
  • 10:45-11:15: Mutfakta erişilebilirliğe genel bakış, dünyada erişilebilir mutfak ürünleri üzerine genel bir değerlendirme. Moderatör: Adem Vural.
  • 11:15-11:30: Ara.
  • 11:30-12:30: Mutfakta erişilebilirlik forumu. Moderatör: Elif Ünver.
  • 12:30-12:45: Ara.
  • 12:45-13:15: Sofra adabı ve çatal bıçak kullanmanın gerekliliği üzerine sunum. Konuşmacı: Selin Kutucular.
  • 13:15-15:30: Çatal bıçak kullanarak et ve sebze yemek, ekmek üzerine bir şeyler sürmek ve çatal ile yaş pasta yemek konusunda birebir atölye çalışması. Eğitimciler: Selin Kutucular, Emine Berre Gümüş, Seçil Arıkan, Şenel Akyıldırım.
  • 15:30-16:30: Çatal bıçak kullanımı üzerine genel değerlendirme.
  • 16:30: Erişilebilirlik sözü ile kapanış.

ULAŞIM BİLGİLERİ

Sahilyolu Ataköy-İstanbul’da yer alan Galleria Alışveriş Merkezi’ne toplu taşıma ile gelebilmek için aşağıdaki alternatif yolları kullanabilirsiniz.

1. Marmaray ile son durak olan Kazlıçeşme Durağında inerek Oradan BN3 numaralı Halkalı otobüsüne aktarma yapın. 7 durak sonra Geziyolu Durağında indikten sonra Galleria Alışveriş Merkezi birkaç dakikalık yürüme yolu mesafesinde yer almaktadır.

2. Metrobüsle ulaşım için Bahçelievler Durağında inerek Sadi Konuk Devlet Hastanesi’nin bulunduğu duraktan 98, 98A, 98H, 146A numaralı otobüslerden biri ile Zuhuratbaba Durağı’ndan sonraki durak olan Ziraat Odası Durağında inin. Yaklaşık 1 kilometre yürüme mesafesinin ardından Galleria Alışveriş Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

NOT: Galleria Alışveriş Merkezi’ne geldiğinizde, görevlilere seminer için geldiğinizi söylerseniz, seminer alanına ulaşmanıza yardımcı olacaklardır.