Altı Nokta Körler Vakfı, körlerin eğitilmesi, rehabilite edilmesi, işyerlerine yerleştirilmesi ve iş hayatında verimli hale getirilmesi, körlüğün önlenmesi ve sorunları doğrultusunda kamuoyu oluşturulması amacıyla çalışmalar yapmak üzere 1972 yılında kuruldu. 1974 yılında ülkemizde bir ilk olan, yetişkin görme engelli bireylere temel ve mesleki rehabilitasyon hizmeti veren İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’ni kurdu. Halen çalışmalarını bu rehabilitasyon merkezinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde sürdürmektedir.

2007 yılından bugüne çeşitli fonlar aracılığıyla görme engellilerin eğitimi ve istihdamına yönelik 10’dan fazla proje gerçekleştirmenin yanı sıra bünyesinde bulunan sesli kütüphane ile hem sesli kitap üretimi yapmakta hem de talep eden kişilere ücretsiz olarak göndermektedir. Ayrıca talep eden kişilere, kaynakları doğrultusunda ücretsiz olarak beyaz baston temin etmektedir.

Erişilebilir puzzle, dönüşen prizmalar, dokunsal çizimler ve haritalar… Kısacası “Biraz fen, biraz geometri, biraz eğlence” diyorsanız, sizleri 21 Ekim’de mutlaka standımıza bekliyoruz.

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı