Ankara Adliyesi Ankara’nın Sıhhiye semtinde ve Atatürk Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Adliye binasının bulunduğu yerde birkaç farklı yol ve durak bulunduğundan adliyenin tarifini farklı biçimlerde yapacağım.

 

Körcül Tarif

Keçiören, Altındağ, Pursaklar gibi Kuzey Yönden Otobüsle Geliş Sonrası Adliyeye Ulaşım

 

 1. Önce Ankara’nın kuzey yönünden yani Keçiören, Altındağ, Pursaklar vesaire, gelecekler için tarifte bulunalım.

 

 1. Otobüsten Sıhhiye durağında iniyoruz. Sıhhiyede duraklar iki sıra halinde dizilmişlerdir, yani otobüsten indiğiniz yer hemen duvar dibi değildir. Siz orta yolda inmiş olabilirsiniz. Orta yolda mı yoksa kenar yolda mı indiğinizi anlamanın en kolay yolu kenar yolda Kılavuz iz çizgisinin bulunuyor olmasıdır. Eğer indiğiniz yerde kılavuz iz çizgisi yoksa orta yolda inmişsiniz demektir.

 

 1. Otobüsten indikten sonra eğer orta yolda inmişseniz yolun sağ tarafına doğru birinci yoldan karşıya geçip kaldırıma çıkıyorsunuz.

 

 

 1. Otobüsün gidiş istikametinin tersine dönüp yolu sağınıza aldıktan sonra, kılavuz iz çizgisini bulup o çizgi üzerinde yürümeye başlayın. Burada tavsiyem çizgiden ayrılmamanızdır, çünkü bulunduğunuz kaldırımda bir hayli engel bulunmaktadır. Bulunduğunuz çizgi üzerinden yol bitinceye kadar yürüyorsunuz. Yol biterken tekerlekli sandalye için yapılmış rampaya rastlayacaksınız.

 

 1. Yolun bittiği yerde sizin solunuzda devam eden bir yol daha önünüze çıkacak. Bu yoldan karşıya geçiyorsunuz ve adliyenin bahçe duvarına ulaşmış oluyorsunuz.

 

 

 1.  Şimdi adliyenin duvarı solunuzda kalacak biçimde yürümeye devam ediyorsunuz. Adliyenin duvarının dibinde de kılavuz iz çizgisi olduğundan yine bu çizgiden yürümeniz size kolaylık sağlayacaktır.

 

 1.  Çizgiyi takip ederken sol tarafa giden diğer kılavuz ize kadar yürüyüp bu çizgiden sola döndüğünüzde adliyenin sol kapısına giden merdivenlerin tam karşısına gelmiş olacaksınız. Bu çizgiden direkt yürüdüğünüzde artık adliyenin merdivenlerine ulaşacaksınız. Merdivenlere ulaştığınızda yarım metre kadar sola giderseniz rampadan da çıkabilirsiniz.

 

 

 1.  Merdivenleri veya rampayı çıktığınızda adliyenin kapısı sizin tam solunuzda kalacaktır. Bu kapı yan yana iki döner kapıdan oluşmakta olup sağda kalan kapı giriş kapısıdır. Bunu belirtmemin amacı solda kalan kapıdan girdiğinizde çıkış turnikesi ile karşılaşacağınızdan içeri girmekte güçlük çekmemenizdir.

 

Sincan, Etimeskut, Elvankent gibi Yerlerden Otobüsle Geliş Sonrası Adliyeye Ulaşım

 

 1. şimdi de Sincan, Etimesgut, Elvankent vesaire, gelecekler için tarifte bulunalım.

 

 1. Sıhhiye durağında indiğinizde adliyenin bahçesinin dibinde inmiş oluyorsunuz. Bu sefer indiğiniz yerdeki kılavuz iz çizgisini bulun ve otobüsün gittiği yönde yol solunuzda kalacak şekilde yürümeye başlayın.

 

 1.  Sağ tarafa dönen bir kılavuz iz çizgisine rastlayacaksınız, bu çizgiye dönmeyin çünkü bu çizgi sizi adliyenin sağ kapısına götürecektir ve bu kapı avukat girişi olduğu için girişinize bu kapıdan izin verilmeyebilir.

 

 

 1.  Sağa giden çizgiyi geçtikten sonra devam edin, bir üst geçitin altından geçeceksiniz. Tam üst geçitin altında sizin sağınızda kalacak şekilde bir büfe bulunmaktadır, bunu belki işinize yarar diye belirttim. Çizgiden devam edip bu sefer sağa giden diğer kılavuz iz çizgisini bulacaksınız. Buradan sağa döndüğünüzde adliyenin sol kapısına giden merdivenlerin karşısına geleceksiniz. Bundan sonrası için bakınız birinci maddenin f ve devamına.

 

Batıkent veya Kızılay tarafından Metroyla Geliş Sonrası Adliyeye Ulaşım

 1. Şimdi Batıkent veya Kızılay yönünden metroyla gelenler için tarifte bulunalım.

 

 1. Sıhhiye durağında indikten sonra metro istasyonunun adliye yazan tarafından çıkalım. Aslında istasyondan çıkışı da tarif etmek isterim ancak trenden indiğiniz yere göre üst kata çıktığınızda, çıkış koridoru ortada olduğundan hangi taraftan çıktığınız önemlidir. Burada adliye çıkışını muhakkak soralım.

 

 1.  Adliye çıkışını soracak kimseyi bulamazsanız, turnikelerden çıktıktan sonra sağınıza doğru yürüyün eğer önünüze merdiven gelmişse doğru yerdesiniz demektir. Diyelim ki sağınıza yürüdünüz, eğer ters istikametteyseniz koridor bittiğinde önünüze duvar gelecek, duvarın sağ ve solunda merdivenler bulacaksınız. Bu durumda tam ters istikamete giderek merdivenli adliye çıkışına kadar gidin. Bu koridor aynı zamanda bir alt geçittir.

 

 

 1.  Adliye çıkışında bahsettiğim merdivenler beş altı tanedir. Bu merdivenleri çıktıktan sonra hemen sağınıza dönün ve yine önünüze çıkan merdivenlerden çıkın. Şimdi bulvardasınız ve bulvar sağınızda olmalı.

 

 1.  Bulvar sağınızda olacak şekilde yirmi metre kadar direk devam edin. Önünüze küçük bir yol gelecek, bu yol Strazburk Caddesi’dir. Bu yolu geçin ve kılavuz iz çizgisini bulun.

 

 1.  Bu çizgiden yol bitinceye kadar, yaklaşık yüz metre kadar yürüyün. Bu yolda yürürken Sıhhiye köprüsünün altından geçeceksiniz. Yolun bittiği yerde tekerlekli sandalye için olan rampa ve solunuzda bir yol olacak. Buradan karşıya geçin. Bundan sonrası için bakınız birinci maddenin e ve devamına.

Çankaya, Balgat ve Kızılaydan Otobüsle Geliş Sonrası Adliyeye Ulaşım

 

 1. son olarak da Çankaya, Balgat ve Kızılay’dan otobüsle gelecekler için tarifte bulunayım.

 

 1. Otobüsten Sıhhiye durağında inin. Otobüs sizi Sıhhiye köprüsünün altında indirecektir. Yine burada da iki yol bulunduğundan ortada mı yoksa kenar yolda mı indiğinize dikkat edin ve ortada indiyseniz sağ tarafa doğru kenar yola geçin. Yine nerede indiğinizi anlamak için kılavuz iz çizgisinden yararlanabilirsiniz. Orta yolda bu çizgi yoktur.

 

 1.  Yol solunuzda kalacak biçimde kılavuz iz çizgisinden yüz metre kadar yürüyün ve önünüze gelen ara yoldan karşıya geçin. Bu yol doksan derece sağa doğru Hacettepe hastanesine doğru gider.

 

 1.  Karşıya geçtikten sonra on metre kadar gidin ve önünüze gelen üst geçitten karşıya geçin. Üst geçitten inerken ilk blok merdiveni indikten sonra direkt karşıya, sağa ve sola giden üçlü merdiven bloğuna geleceksiniz. Tavsiyem sola giden merdivenden inmenizdir. Şimdi adliyenin bahçesindesiniz ve yukarıda bahsettiğim adliyenin sağ ve sol kapısının ortasına gelen yerin karşısındasınız.

 

 1.  Merdivenden indikten sonra kılavuz iz çizgisini bulun ve bulvar solunuzda kalacak şekilde yirmi metre kadar yürüyün. Bu yolu kesen kılavuz iz çizgisine gelince sağa dönün. Bundan sonrası için bakınız birinci maddenin f ve devamına.

 

Kısa Notlar

Burada birkaç genel bilgi vermek istiyorum. Yukarıda bahsedilen karşıya geçilecek yolların hiç birinde ışık ve benzeri yaya geçidi olmadığından ve yoğun araba akışı bulunduğundan mümkün olduğunca yardım alın. Bunun dışında adliyenin bahçesine ulaştığınızda eğer kılavuz iz çizgilerini bulamamışsanız, bahçenin tam ortasında bulunan fıskiyeli havuzdan faydalanabilirsiniz. Fıskiyenin sesi size yol gösterecektir. Daima fıskiye sağınızda olacak şekilde ve bulvar arkanızda olacak şekilde yürüdüğünüzde yine adliyenin sol kapısına ulaşmış olacaksınız.