• Ertan Yardımcı
  • Bilişim
  • 15 Ekim 2012 Pazartesi

kitabı okuduktan sonra;
kaynaklar bölümünden cihazınızı bulun.
sekme tuşu ile ilerleyin, cihazın modeline göre özet, müzikler, kitaplar gibi seçim düğmeleri göreceksiniz, kitaplar seçim düğmesine gelin ve boşluk tuşu ile işaretleyin.
sekme tuşu ile devam ettiğinizde birden fazla kitap varsa "sync selected audiobooks" şeklinde bir seçim düğmesi göreceksiniz, bunu da boşluk tuşu ile işaretleyin.
tek bir kitap varsa "sync all audiobooks" seçeneği vardır onu işaretleyin.
yine sekme tuşu ile devam edin ve cihazınızdaki kitapların listelendiği bir tabloya geleceksiniz
o tabloda silmek istediğiniz kitabın seçim kutusunu boşluk tuşu ile boşaltın.
sekme tuşu ile devam ettiğinizde uygula düğmesine geleceksiniz
boşluk tuşuna basıp bekleyin işlem tamamlandığında ITunes size sesli ve yazılı olarak bildirecektir.
Bu işlem kitabı cihazınızdan kaldıracak ancak ITunes'dan kaldırmayacak. Eğer tamamen kaldırmak isterseniz;
kaynaklar bölümünden kitaplar arşiv listesine gelin ve sekme tuşuna bir kere basarak ITunes'da yüklü tüm kitaplarınızı göreceğiniz listeye gelin.
kaldırmak istediğiniz kitabınızı bulun ve üzerindeyken silme tuşuna basın.
bir uyarı çıkacak ve bu kitabın eşzamanlanan tüm cihazlardan da kaldırılacağını, kaldırma işleminin yapılmasını isteyip istemediğiniz sorulacak.
sekme tuşu ile kitabı sil düğmesine gelip boşluk tuşu ile işlemi sonlandırın.
cihazınızı ilk eşzamanladığınızda otomatik olarak silinecektir.
Not: yukarıda anlattığım yöntemleri cihazınıza dosya kopyalarken ve cihazdaki dosyaları düzenlerken kullanabilirsiniz, sadece kitaplara özel değildir. Yani eğer müzikler seçim düğmesini seçerseniz müzikleri, kitaplar seçim düğmesini seçerseniz kitaplarınızı düzenleyebilirsiniz.
Not2: Müziklerinizi ve kitaplarınızı cihaza aktarmadan önce ITunes'da "yeni liste" düğmesine basarak çalma listeleri oluşturmanızı tavsiye ederim. Bu çalma listeleri kaynaklar bölümünde en altta olan listeler-kaynaklar altında oluşuyor. İstediğiniz çalma listesini bulduktan sonra, sekme tuşu bir kere ilerlediğinizde  size o çalma listesinin içindeki dosyaları gösterdiği bölüme geliyorsunuz. Bilgisayarın hafızasından kopyaladığınız dosyaları bu bölüme gelerek yapıştır yaparsanız istediğiniz dosyaları ITunes'a aktarmış olursunuz. Bunun için cihazın bilgisayara bağlı olması gerekli değildir. Cihazı bağlayıp, yukarıda anlattığım şekilde dosyaların yanındaki seçim kutucuklarını işaretleyip boşaltarak cihazdaki dosyaları düzenleyebilirsiniz.
Not3: ITunes'dan kaldırmak istediğiniz dosyaları bu çalma listelerinden kaldıramazsınız. Bunun için yukarıda da anlattığım gibi "müzikler arşiv listesi" veya "kitaplar arşiv listesi" öğelerine gelip, bir kere shift+sekme yaparak arama kutucuğu aracılığı ile silmek istediğiniz dosyaları ITunes'da aratıp, sonra da iki kere sekme tuşuna basarak listelenen yerde silme tuşu ile silmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çalma listesinden sildiğiniz dosyalar hala arşiv listelerinde kalacaktır.