Basına ve kamuoyuna

Öncesinde duyurusunu paylaştığımız Turkcell BiP uygulamasının daha erişilebilir olmasına yönelik Tweet etkinliği mesajımıza karşın, Turkcell BiP bize resmi Twitter hesabımızdan ve e-posta adresimiz aracılığıyla aşağıdaki yanıtı vermiştir.

Türkiye’nin iletişim platformu BiP, tüm kullanıcılarına kolay, hızlı ve eşit bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda çağrınızı duyduğumuzu, uygulamamızı erişilebilir kılmak için çalışmalarımızı hızlandırdığımızı bildirmek isteriz. Şubat ayı içerisinde yürüteceğimiz kapsamlı bir çalışma ile BiP mobil mesajlaşma ve arama, BiP Web mesajlaşma ve arama deneyimini görme engelli kullanıcılarımız için daha erişilebilir kılacak, kesintisiz iletişimi iyi bir deneyim ile güncel versiyonlarımızla hizmetinize sunacağız.

Bu yanıt sonrası, Türkcell’in daha önceki erişilebilirlik çalışmalarını da   bildiğimizden, şubat ayı içerisinde söz verdikleri erişilebilirlik güncellemelerini yapacağını umuyoruz. O nedenle, bizlere net bir tarih verilmesine de dayanarak, mart ayının ilk cumartesi akşamına kadar BiP güncelleme ekibine zaman tanımaya karar vermiş bulunuyoruz. BU zamana dek arzulanan boyutta bir güncelleme gerçekleşmezse, planladığımız Tweet etkinliğimizi gerçekleştireceğimizi bildirir, hassasiyeti için Turkcell BiP ekibine teşekkür ederiz.