Sevgili dostlar, bildiğiniz gibi 10 yılı aşkın süredir görme engellilerin oylarını herkes gibi gizli ve erişilebilir biçimde kullanabilmelerine yönelik arayış ve projelerimize devem ediyoruz. Söz konusu çalışmalarımıza Birleşmiş Milletler organizasyonu olan Zero Project’ten anlamlı bir destek geldi. Misyonlarını engelsiz bir dünya için çalışmak olarak özetleyen Zero Project, her yıl engellilerin önündeki bariyerleri kaldıran yenilikçi projelere ödüller veriyor ve onları tüm dünyaya tanıtıyor. 2019 yılının teması ise bağımsız yaşam ve siyasi katılımdı. Bu kapsamda 42 ülkeden 65 yenilikçi projeye ödül verildi. Bu projeler arasında ülkemizden tek yer alan çalışma Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM   tarafından yürütülen erişilebilir oy şablonları projesi oldu. Ödüllerle ilgili detaylı bilgiye

https://zeroproject.org/2019-awardees/

ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere, önce 2017 anayasa referandumunda, sonrasında 2018 cumhurbaşkanlığı ve millet vekili seçimlerinde hazırladığımız erişilebilir oy şablonları sayesinde, 3 binden fazla görme engelli oylarını tek başlarına ve mahrem biçimde kullanabilmişti. Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM İşbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmaya, Sesli Betimleme Derneği de tüm seçim bölgelerindeki parti ve adayları seslendirerek destek vermişti. İşte hazırlama süreci hepinizin desteğiyle tam bir peri masalı gibi gerçekleşen bu müthiş projemiz dünyada da yankı bularak Zero Project tarafından ödüllendirildi. Ödül töreni ve sunumlar 20-22 şubat 2019 tarihinde Viyana’daki Birleşmiş Milletler ofisinde yapılacak.

Projemizle ilgili ödülün duyurulduğu sayfada yer alan bölüme,

Zero Project | A Ballot Template for the Blind

https://zeroproject.org/practice/pra191354tur-factsheet/

bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde benzer bir çalışma yapma arifesindeyken aldığımız bu ödül, bizleri daha da cesaretlendirdi. Aynı kararlılığı Yüksek Seçim Kurulu’ndan da beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Bu vesileyle, şablonları büyük bir heyecanla bekleyip deneyimlemeyi kabul eden Tüm görme engelli arkadaşlarımıza, bizden desteğini esirgemeyen sivil toplum kuruluşlarına, ve şablon hazırlama sürecimizde bizimle dayanışan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.

Herkesle aynı anda oyumuzu tek başına kullanıncaya dek olan mücadelemiz devem ediyor ve devam edecek!