Değerli takipçilerimiz,
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladığımız şu günlerde, erişilebilir olmayan spor merkezlerine dikkat çekmek amacı ile
bu akşam 21:00’de başlatmayı planladığımız #ErişilebilirlikHerYerde tweet etkinliğimizde kamu ve özel kuruluşların bünyelerinde bulunan umuma açık spor tesislerive yüzme havuzlarını konu alıyoruz. Tüm kamu ve özel sektör bünyesinde yer alan umuma açık Spor kompleksleri, yüzme havuzlarının erişilebilirliği konusunda standart ölçeklerdeki erişilebilirlik kriterlerinin yerine getirilmemesi bizleri böyle bir faaliyeti yürütmeye sevketti. Gelin şimdi neden böyle bir çağrı yapma ihtiyacı duyduğumuzu biraz açıklayalım.

Bildiğiniz üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 20 Temmuz 2013 tarih ve 28713 sayılı resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği umuma açık her türlü alanlardaki erişilebilirlik süreçlerinin izlenmesi, denetimi ve gerekli yaptırım mekanizmalarının işletilmesini hedeflemekte. Meskur yönetmeliğin “Tanımlar” kenar başlıklı 4. Maddesinde: “Umuma Açık Hizmet veren yapı; Kamu hizmeti için kullanılan resmi binalar ile ibadet yerleri, özel eğitim, özel sağlık tesisleri, sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar ile gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları, otel, özel yurt, iş hanı, büro, pasaj, çarşı, alışveriş merkezi gibi ticari yapılar, spor tesisleri, yüzme havuzu, genel otopark ve buna benzer umuma ait binalar” olarak tanımlanmıştır.

Umuma açık kamu / özel spor tesisleri / yüzme havuzlarının genel erişilebilirliğinin yanı sıra bu alanlardaki spor aletlerinin herkes için eşit ve erişilebilir bir şekilde istifade edilmeye uygun hale getirilmesine rağmen, başta görme engelli olup spor yapmak / yüzmek isteyen bireyler için tesislerin ve mekanlarda yer alan aletlerin genel erişilebilirlik standartlarına uygun olmaması, kamu / özel kuruluşların hiç kabul etmeme yahut belli saatler belirleyerek kısıtlayıcı yöntemlerle kabul yoluna müracaat edilmesi ilgili hizmetten yararlanmak isteyen engelli birey için dezavantajlı bir durumun ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Yönetmelik kapsamında oluşturulan komisyon TSE tarafından belirlenen erişilebilirlik standartları doğrultusunda yaptıkları denetimi ilişkin raporunu Ulusal Erişilebilirlik İzleme Sistemine işlemektedir. Bu doğrultuda, umuma açık kamu ve özel spor tesisleri ile yüzme havuzlarının engelli bireyler açısından erişilebilirlik standartlarını taşımaması bu alanlardan yararlananlar ve bizler arasında derin uçurumlara neden olmaktadır.

 

Sizleri de bu akşam saat 21:00’da Başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Belediyeler ile mevcutta özel olarak umuma açık spor tesisi ve yüzme havuzu bulunan kuruluşları etiketleyeceğimiz tweet etkinliğimize desteğe davet ediyoruz. Bir gün herkesle aynı anda, hertürlü spor kompleksi alanlarına, eşit, erişilebilir, engelsiz erişinceye dek hepinizi mücadeleye devam etmeye çağırıyoruz.

Bu tarz sosyal medya etkinliklerinde etkili biçimde nasıl Twitter kullanacağımıza ilişkin bir yazımız var. Etkinlik öncesi buradaki ipuçlarına göz atmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.engelsizerisim.com/yazi/sosyal-medya-etkinliklerinde-twitter-kullanimi

Ayrıca etkinliklerimizde daha hızlı organize olabilmek birbirimizi yönlendirebilmek amaçlı bir WhatsApp grubu da oluşturduk. Grubumuza katılarak #ErişilebilirlikHerYerde etkinliklerimize daha etkin destek verebilirsiniz. İşte ilgili katılım bağlantısı.

https://chat.whatsapp.com/KwVtH1NtJ5SDpoJ19WPtAa

Son olarak, her an aşağıdaki bağlantıda bulunan form aracılığıyla diğer aylarda yapılmasını istediğiniz etkinlik önerilerinizi bize iletebilirsiniz.

https://engelsizerisim.com/erisilebilirlik-heryerde-etkinlik-formu

 

“Taşı delen damlaların gücü değil sürekliliğidir” sözünden hareketle çıktığımız bu yolda birlikte mücadelemizin sonuç getireceğine inanıyoruz. Hepinizi Cumartesi akşamı etkinliğimize bekleriz.

 

#ErişilebilirlikHerYerde Mayıs 2021 Etkinliği: Umuma Açık Spor Tesislerine Erişilebilirlik

Tarih: 29 Mayıs 2021

Başlangıç Saati: 21:00.