Merhabalar Değerli Engelsiz Erişim Takipçileri:

 

#ErişilebilirlikHerYerde Haziran 2021 Twitter Etkinliğimizin Konusu Bu kez turizm sektörü …
 söz konusu turizm olunca, bizde bu ay etkinliğimizi Her kes için Turizm derneği ile birlikte planladık. Kış boyunca Çalışma temposundan bir nebze olsun uzaklaşarak dinlenme arzusu taşıyanlar kuşkusuz Otel, Tatil Köyü, Pansiyon gibi benzeri alanlarda kendileri için kısa bir dinlenme molası verirken, malum bu mekanların ve faaliyet alanlarının erişilebilirliği konusu, yaz mevsimi öncesinde sosyal medya ekibimiz tarafından gündem olarak belirlendi.

Hep bu zamanlarda, görmeyenlerin e-posta listelerinde bir ileti trafiği dolaşır. “Tek başıma tatile gitsem zorlanır mıyım?” Büyük olasılık çevremizde anlatılanlar, otel ve benzeri mekânların aşırı büyük ve karışık gibi görünmesi, bu konudaki kaygıları arttırıyor bazılarımız için. Hele ilk kez tek başınıza veya engelli bir arkadaşınız veya eşinizle tatile gidiyorsanız, kafanızda soru işaretleri oluşabiliyor. Hemen edindiğimiz tecrübelerden hareketle size şunu söyleyelim ki, bir tatil mekanında geçirdiğiniz zaman şehir hayatında geçirdiğiniz hayattan daha zor değil. Turizm sektöründe çalışan personelin misafirperverlik bilinci ile size gönüllü olarak nezaket çerçevesinde yardımcı olmak için can atan tutumu sayesinde genel olarak erişilebilirlik desteğini personelden sağlayabiliyorsunuz. Ancak bizim hedefimiz, erişilebilirlik çözümlerinin tatil planlamasından başlayarak tatil sürecinin sonuna kadar geçen kısımda uygulanmasını sağlamaktır.
 Sizlerin de dikkatini çekmiştir.  Yazılan onlarca projenin konusu engellilere özel tatil mekânlarını amaçlıyor. Bizler bunun tam tersini hedefliyoruz. Çünkü asıl amaç, mevcut mekânların herkes için erişilebilir hale gelmesi olmalı
Erişilebilir turizm için nelere ihtiyaç var diye araştırırken,

Amerikan Engelliler Yasası Amerikan Disability Act (ADA) doğrultusunda oluşturulan bir rehber çok işimize yaradı.

ADA Guide for Places of Lodging: Serving Guests Who Are Blind Or Who Have Low Vision

(Kör ve az gören misafirlerine yönelik hizmetlerinde konaklama yerleri için ADA rehberi) başlıklı yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.ada.gov/lodblind.htm

Biz de beklentilerimizi oluştururken, temel taleplerimizin bu eksende değerlendirilmesi taraftarı olduğumuz kanaati taşıyoruz. Konu hakkında Dernek başkanımız Sayın Engin YILMAZ ile Adem VURAL’ın 7. Kemal ÖZCEYHAN Semineri sonrasında EEEH Derginin Temmuz 2014 dönemindeki 5. Sayısında “Turizmde Erişilebilirlik” başlıklı yazıya ait bağlantı linkini aşağıya almak bu etkinliğimizin en temel açıklamasını ve gerekçelerini ortaya koyacaktır.

 

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/13/turizmde_erisilebilirlik

Bizler de bu açıklamalardan hareketle Engelsiz turizmin en temel zorunluluklar kapsamında olduğu bilinciyle bugün 26.06.2021 tarihinde konuyu sosyal medyaya intikal ettirmeyi kararlaştırdık. Bir gün herkesle aynı anda, her tatil ve dinlenme planı yaptığımızda turizm sektörüne, eşit, erişilebilir, engelsiz erişinceye dek hepinizi mücadeleye devam etmeye çağırıyoruz.
Etkinliğimizde, etiketleyeceğimiz tweet adreslerini sizlere fikir vermesi amacı ile aşağı bırakıyoruz. Sizlerde tweetlerinizde  istediğiniz adresleri etiketleyerek çalışmamızı zenginleştirebilirsiniz.
TC Kültür ve Turizm Bakanlığı: @TCKulturTurizm
Turizm bakanı: Mehmet Nuri Ersoy: @MehmetNuriErsoy
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği: @tursaborgtr
Türkiye Otelciler Birliği: @Turob


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği @aktob1984


Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği: @etik_1958

Bu tarz sosyal medya etkinliklerinde etkili biçimde nasıl Twitter kullanacağımıza ilişkin bir yazımız var. Etkinlik öncesi buradaki ipuçlarına göz atmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.engelsizerisim.com/yazi/sosyal-medya-etkinliklerinde-twitter-kullanimi

Ayrıca etkinliklerimizde daha hızlı organize olabilmek, birbirimizi yönlendirebilmek amaçlı bir WhatsApp grubu da oluşturduk. Grubumuza katılarak #ErişilebilirlikHerYerde etkinliklerimize daha etkin destek verebilirsiniz. İşte ilgili katılım bağlantısı.

https://chat.whatsapp.com/KwVtH1NtJ5SDpoJ19WPtAa

Son olarak, her an aşağıdaki bağlantıda bulunan form aracılığıyla diğer aylarda yapılmasını istediğiniz etkinlik önerilerinizi bize iletebilirsiniz.

https://engelsizerisim.com/erisilebilirlik-heryerde-etkinlik-formu

 

“Taşı delen damlaların gücü değil sürekliliğidir” sözünden hareketle çıktığımız bu yolda birlikte mücadelemizin sonuç getireceğine inanıyoruz. Hepinizi bugün 26.06.2021 Cumartesi akşam, 21:00da başlayacak twitter etkinliğimize bekleriz.

 

#ErişilebilirlikHerYerde Haziran Ayı Etkinliği: Engelsiz Turizm

Tarih: 26 Haziran 2021

Başlangıç Saati: 21:00.