Afiş betimleme: Mavi fon üzerinde Eeeh dergi logosu yaninda renkli dergi çizim ikonu bulunuyor. Altinda beyaz fonlu kutu içerisinde 102. yazıyor. Sayıların içerisinde braille sembolleri bulunuyor. 102. Sayısının yaninda italik karakterli yazı  fontu ile "sayısı ile yayında..." yazıyor.

Sayımıza ulaşmak için

102. Sayı, Ağustos 2022

Bağlantısına tıklayın

Bakalım yeni sayımızda neler var?

Sayı: 102

Ağustos 2022

Editör: Burak Sarı

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel

Web Sorumlusu: Can Deniz Balkaya, Ramazan Derin

Web Teknik Destek: Burak Sarı

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw

Editörden

Merhaba sevgili okurlar,

Bundan böyle her sayıda başka bir yazarımız yazacak “Editörden” bölümünü. İlk Talihlimiz Ali Çolak…

Ağustos’un bu aşırı sıcaklarında, gönüllerinizi serinletmek umuduyla, güldüren ve düşündüren, farklı dünyaları hayal eden bir sayıla konuk oluyoruz evlerinize.

Bu ay dergimizde bazı yenilikler var. İlk önce

“Ekibimiz”

Ve

“Konuk Yazarlık”

Bölümleri onarıldı ve tekrar erişime açıldı.

İkincisi: artık dergimizi gören insanlar için de erişilebilir kıldık!

Dergimizdeki yazılara görsel eklemeye başladık. Okurlarımız için planladığımız daha çok yenilik var ama sürpriz olsun istiyoruz.

Gelelim yazılarımıza.

Toplumun, yeti farklı bireyleri temel haklara sahip bireyler olarak değil de kendi hayatlarına renk katacak objeler olarak görmesini eleştiriyor Burak Sarı “Bir Biz Eksiktik Değil mi” başlıklı yazısında.

Bir Biz Eksiktik Değil Mi? - Yazar: Burak Sarı

Kör ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı sorulardan biri çocuklarını farklı tehlikelerden nasıl koruduklarıdır. Bunun pek de düşünülmeyen bir yanını “Ekrandaki Tehlikeyi Sınırlamak” yazısında Nurşen Sunar Korkmaz’dan dinliyoruz.

Ekrandaki Tehlikeyi Sınırlandırmak - Yazar: Nurşen Korkmaz

İçimizi serinletecek bir haber de geçen yılın kışından, çok uzaklardan, Fildişi Sahilleri’nden geliyor. Gülcan Altun geçen yıl Aralık ayında düzenlenen bir defile vasıtasıyla, toplumun olumsuz olarak gördüğü bireylerin artık o olumsuz damgasını nasıl reddettiğini anlatıyor “Yaz Sıcağına Soğuk Bir Damga” yazısında.

Yaz Sıcağına Soğuk Bir Damga - Yazar: Gülcan Altun

“Tanecik Kitapları”ndan güldüren ve düşündüren iki anıyı Ali Çolak’ın çevirisiyle okuyoruz; Güldüren ve Düşündüren Anılar başlığı altında.

Güldüren ve Düşündüren Anılar - Yazar: Ali Çolak

Görmeyen birisiyle karşılaşmanın insanların doğru ve yanlış algılarını nasıl bir yana koymaya sevk ettiğini sorguluyor Eylem Yurtsever “Görülmek ve Görülmemek” yazısında.

Görülmek ve Görülmemek - Yazar: Eylem Yurtsever

Eğer körseniz; bir poğaçanın nereden alındığına dair bilginiz sorgulanır. Bir yanlışlığa itiraz etme cüretini gösterirseniz arkadaşlarınız şirinlikler yaparak ortalığı yatıştırmaya çalışır. Çünkü sizin yaptığınız her bir itiraz fazla gelir insanlara… Dilek Başar Açlan’ın “Bayatlığın Sınırı Yok” yazısından okuyoruz.

Bayatlığın Sınırı Yok - Yazar: Dilek Başar Açlan

Görme engelli çocukların gören çocuklarla beraber eğitim alma hakkını koruma yolunda, veliler ve öğretmenleri bilinçlendirmenin önemini anlatıyor Canan Çam Yücel “Okul Zili Çalacak” yazısında.

Okul Zili Çalacak - Yazar: Canan Çam Yücel

Yeti farklılığı olan bireylerin herhangi bir insan gibi sorgulanmadan ve engellenmeden hayatını yaşayabildiği bir günü hayal ediyor Sevgi Mart Göcen “Artık şaşırmak istiyorum” yazısında.

Artık Şaşırmak İstiyorum - Yazar: Sevgi Mart Göcen

Kesişimselliği benimseyen bir tek biz değilmişiz. Erişilebilirliği bir insan hakkı olarak gören, erişilebilir bir eğitim vermeye hazır olan ve bu konuda kendini geliştirmeye niyetli başka gruplar da varmış. Detaylarını Meral Sözen’in “LGBT Eğitiminde Bir Kör” yazısından okuyabilirsiniz.

LGBTİ+ Eğitiminde Bir Kör - Yazar: Meral Sözen

Bu aylık bizden bu kadar. Eylül sayımızda buluşuncaya dek hoşça kalın.