Sayımıza ulaşmak için

110. Sayı, Nisan 2023

Bağlantısına tıklayın.

Bakalım bu sayımızda neler var.

EEEH DERGİ

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 110

Nisan 2023

Editör: Burak Sarı

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel

Web Sorumlusu: Kadir Ahıska, Ramazan Derin

Web Teknik Destek: Can Deniz Balkaya, Burak Sarı

Ses Teknik Destek: Rıdvan Çırpan, Damla Güler

Görsel Destek: Pınar Yavuz, Yelda Erdoğan

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw

Editörden

Baharın tam anlamıyla hissedilmeye başlandığı Nisan ayından ve Dergimizin 110’uncu sayısından herkese merhaba. Bu ay dergimize de bahar geldi. Kalemini çok özlediğinizi bildiğimiz, sevgili dostumuz Elif Emir Öksüz aramıza döndü. Yine birkaç sayıdır bilişim köşemizi renklendiren Sarper Arıkan arkadaşımız da artık yazar kadromuzda. Bir de yepyeni iki kalemimiz var sizlerle tanıştırmaktan onur duyduğumuz. Ecrinnur Aytekin ve Gökçe Coulter. Gökçe, İzmir’de hekimlik yapan otistik bir dostumuz. Ecrinnur ise henüz 7’nci sınıf öğrencisi. Geleceğe duyduğumuz umudu yeşerten pırıl pırıl bir arkadaşımız. Ecrinnur’un dergimiz için güzel düşüncelerini metin ekinde bulabilirsiniz. Bu paylaşımlar ve taşıdığımız bayrağı gelecekte böyle gençlere bırakacak olmak bizi motive ediyor. Doğru yolda olduğumuza dair güvenimizi arttırıyor. Tüm dostlarımıza “Hoş geldiniz” diyoruz. Tıpkı bahar gibi bir sayıyla karşınızdayız bu ay. Her çiçekten bir koku, her ağaçtan bir yaprak toplayarak hazırladığımız sayımızın tanıtımına geçiyoruz.

Oscar Ödül Töreni için erişilebilirlik de gündeme girmiş. Ne gibi düzenlemelerin yapıldığını Ali Çolak çevirisiyle okuyoruz.

2023 Oscar'ında Erişilebilirlik Önlemleri - Yazar: Ali Çolak

“Oscar” demişken sesli betimleme uzmanımız Gülcan Altun’a sözü verip “Başka Bir Festivalden 5 Film Betimlemeleri ve İncelemeleri” yazısında neler anlattığına bir bakalım.

Farklı Bir Festivalden Beş Film Ve Betimleme İncelemeleri - Yazar: Gülcan Altun

Erişilebilirlikle ilgili verileri yaşamımızdaki miniklere ne kadar küçük yaşta öğretmeye başlarsak meyvelerini de bir o kadar çabuk toplayacağımıza dair muhteşem bir yazıyla karşınızda Dilek Başar Açlan.

Erişilebilirlik Eken Betimleme Biçer - Yazar: Dilek Başar Açlan

Bir kör için yoldaştır beyaz baston. Nuri Turhan kendi yoldaşıyla dost olma hikayesini paylaşıyor bizimle.

Değnek Mi Yoldaş Mı? - Yazar: Nuri Turhan

Eğitimci de olsalar eşitlikten, kapsayıcılıktan bihaber olan insanların yarattığı dünyada var olma çabası vermek gerçekten yorucu. Sevgi Mart Göcen, “Eğitim Hakkı Nasıl Engellenir?” başlıklı yazısıyla gözler önüne seriyor bu durumu.

Eğitim Hakkı Nasıl Engellenir? - Yazar: Sevgi Mart Göcen

Okulunda herkes için oldukça sıradan olan bir deneme sınavında hatırlanmayan Ecrinnur Aytekin’in kalemi de bir başka eğitimde ayrımcılık vakası için dolaşıyor bu kez satırlarda.

Bir Sınavın Göz Önüne Serdikleri - Yazar: Ecrinnur Aytekin

Gündemi çok hızlı değişen bir ülkede yaşıyoruz. Ama hiç unutmamamız ve hep taze tutmamız gereken bir konu var ki 6 Şubat Depremleri. Canan Çam Yücel her zamanki gibi unutulan bir grup olan kör çocuklar açısından ele alıyor depremleri ve hiç düşünülmeyenleri düşünmeye çağırıyor herkesi.

6 Şubat Depremlerinin Ardından - Yazar: Canan Çam Yücel

Konuk yazarlarımızdan A_Normal_Norm “Mahallenin Delisi” diye nitelenen Psikososyal yeti farkı olanların gözünden değerlendirmeye çağırıyor bu söylemi.

Mahallenin Delisi 2 - Yazar: A_Normal_Norm

“Çok Cana Yakın ama O Olmaz” başlıklı yazısında, özlediğimiz kalemlerden Elif Emir Öksüz, Kalıp Yargı İçerik Modelinden hareketle ülkemizin girdiği seçim sürecinde neden yeti farkı bulunan milletvekili adaylarını çok az gördüğümüze dair bir açıklama koyuyor ortaya.

Çok Cana Yakın Ama O Olmaz - Yazar: Elif Emir Öksüz

Hazır seçimlerden söz etmişken, “Temsil Etmenin Dayanılmaz Çekiciliği ve Kaderini Başka Ellere Teslim Etmek (Seçime Dair)” başlıklı yazısında Burak Sarı, bugüne kadar yeti farkı bulunan bireylerin üstlendikleri adaylık ya da temsiliyet performanslarından hareketle, sürecin nasıl olması gerektiğine dair ipuçları veriyor bizlere.

Temsil Etmenin Dayanılmaz Çekiciliği Ve Kaderini Başka Ellere Teslim Etmek (Seçime Dair) - Yazar: Burak Sarı

Her şeyin adamına göre uygulandığı ülkemizde, önyargılar da adamına göre gelişiyor. Nurşen Korkmaz tam da bu konuya ilişkin söyleyecek sözü olanlardan bu ay.

Ön Yargılar Bile Adamına Göre - Yazar: Nurşen Korkmaz

Kim, kimin aynısı? Hangimiz bir işi diğeriyle aynı yapıyor? Ya da böyle bir zorunluluğumuz var mı? Neden insanları tek kalıba sokmaya çalışıyoruz? Gökçe Coulter’e bırakıyoruz sözü “Yapabilirmişim” başlıklı yazısıyla.

Yapabilirmişim - Yazar: Gökçe Coulter

Bilişim köşemizde ise Sarper Arıkan, Visual Studio Code’dan söz ediyor bizlere. Bilişim meraklılarını buraya alalım. Çok iş görecek bir uygulamayla geldik yine.

Bir Programcının Günlüğü: Visual Studio Code Kullanımı - Yazar: Sarper Arıkan

Bu aylık bizden bu kadar. Her şeye rağmen umut var, her şeye rağmen yaşamak güzel ve “Güzel günler göreceğiz, güneşli günler. Motorları maviliklere süreceğiz.” İşte o güzel günlerde, Mayıs sayısında buluşmak üzere, şimdilik hoşça kalın.

 

 

 

 

ECrinnur’un dergimize gönderdiği güzel mesajı:

 

“Merhabalar, Ben Ecrinnur Aytekin. 2009 doğumluyum. Körüm. EEEH Dergiyle geçtiğimiz Haziran ayında, YouTube’dan takip ettiğim Engelsiz Erişim Kanalı aracılığıyla tanıştım. Yazılanlar, anlatılanlar, savunulanlar, karşı durulanlar, verilen mücadeleler ve çok daha fazlası… Hepsi düşündüklerimin dile gelmiş hali gibi. Mersin’de yaşıyorum. Çevremde yeti farkı bulunan birçok birey ve sözde onlar için toplanmış birçok insan var. Ama onların derdi, herkesin eşit şartlarda yaşaması değil; yeti farkı bulunan bireylere yardım toplamak, onları eksik insanlarmış gibi göstermek… Bu tür tepkilerle karşılaştığımda, bunun yanlış ve aşırı rahatsız edici bir tutum olduğunu söylediğimde ise yanlış düşündüğüm, hatta saçmaladığım söyleniyor. Bunları buraya yazmam ne kadar doğru bilemiyorum. Üstelik yaşım da küçük. Ama eşit, erişilebilir, engelsiz hayat için mücadele veriliyorken hiçbir şey yapmamam garip geliyor. Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır Ve umarım eşit, erişilebilir, engelsiz hayat o kadar da uzak bir gelecekte değildir.”