Sayımıza ulaşmak için:

111. Sayı, Mayıs 2023

Bağlantısına tıklayın.

Bakalım bu sayımızda neler var.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 111

Mayıs 2023

Editör: Burak Sarı

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel

Web Sorumluları: Kadir Ahıska, Ramazan Derin

Web Teknik Destek: Can Deniz Balkaya, Burak Sarı

Ses Teknik Destek: Rıdvan Çırpan, Damla Güler

Görsel Destek: Pınar Yavuz, Yelda Erdoğan

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw

Editörden

2023 Mayıs'ını seçim ayı olarak adlandırsak yanlış olmaz sanırım. Aylar öncesinden ayak seslerini duyuyorduk zaten. 14 Mayıs'ın netleşmesiyle çalışmalar hız kazanmıştı. Seçim Yasası’na körlerin şablonla oy kullanabilme hakkının girmesiyle bizim de merakımız katmerlenmişti. Dolayısıyla yüz on birinci sayımıza 14 Mayıs seçimleri damgasını vurdu diyebiliriz.

Körlerin yaşadığı tüm süreci kendi deneyimlerinden yola çıkarak ya da genel perspektiften hareket edip özele gelerek anlatan dört yazı var başta.

İlki Engin Yılmaz'ın Mehter Marşı'nın tersi tanımlamasıyla adlandırdığı yazısı.

Bir İleri İki Geri - Yazar: Engin Yılmaz

İkincisi kuşkularında hiç de haksız olmayan Sevgi Mart Göcen'e ait.

İradem Sandığa Yansımış Mıdır? - Yazar: Sevgi Mart Göcen

Üçüncü yazıda Nurşen Korkmaz'dan bu tarihi günde yaşadıklarını öğreniyoruz.

Yüksek Seçim Kurulu'nun Şablonuyla İlk Seçim Deneyimim - Yazar: Nurşen Korkmaz

Günlük hayatını kendine özgü diliyle son derece içten anlatan Dilek Başar Açlan 14 Mayıs'ı nasıl geçirdi dersiniz? Üstelik yanında her zaman olduğu gibi biricik kızı Ela Hipatya da varmış. Elbette yazıda ondan izleri de bulacaksınız.

Şablonumla Oyumu Kullandım - Yazar: Dilek Başar Açlan

Türkiye'de durum malum da peki ya yurt dışında seçim işleri nasıl yürüyor acaba? Bu konuda da iki yazımız var sizlerle paylaşacağımız. İlkinde konuk yazarımız Cevdet Hıncal Almanya'dan bildiriyor.

Almanya'daki Erişilebilir Seçimlere Dair - Yazar: Cevdet Hincal

Ya ABD'de durum nasıl? Ali Çolak'tan öğrenelim.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Seçim Erişilebilirliği - Yazar: Ali Çolak

Erdoğan'ın balkon konuşması hepimizin bildiği bir şey artık. Son seçimde Kılıçdaroğlu'nun da kendisinin balkon konuşması yapacağına dair söylemleri var. Bizim Burak balkonu beğenmemiş ve konuşmasını yapmak için mutfağı seçmiş. Görelim bakalım neler demiş?

Mutfak Konuşması - Yazar: Burak Sarı

Seçim ile ilgili yazılarımızın bir başkası ise Sarper Arıkan'ın erişilebilir oy kullanmaya dair hayalleri hakkında. Eeee ne diyoruz: "Hayaller, yaklaşmakta olan gerçeklerin gölgeleridir.”

Bilişim, Engelsiz Erişim, Hayalimdeki Oy Sistemim - Yazar: Sarper Arıkan

Gülcan Altun'un aklına bu ay için seçimle ilgili film değerlendirmek gelmiş. Aramış taramış ama betimlemeli bir seçim filmi bulamamış. O da inadından vazgeçmeyip siyaset temelli diyebileceğimiz bir filmi ele almış.

Derdi Olan Bir Komedi - Yazar: Gülcan Altun

Nedir empati kurmak? Karşınızdakini değerlendirirken baz aldığınız ölçüt nedir? Sonunun onu görmezden gelmeye gidebileceğini, hatta bunun 6 Şubat depremleri sonrasında nasıl işleyebileceğini düşündünüz mü hiç?  Veyahut görmezden gelme nedir? Bu soruların yanıtları, hatta çok daha fazlası Şeyma Büyükurvay Şatay'ın yazısında.

Kendimden ÖTesi - Yazar: Şeyma Büyükurvay

Görmezden gelme dedik, peki ya kalabalık içinde yok olmak, silikleşmek nasıl olur sizce. Tek bir özelliğinizden ötürü koca bir kitle ile özdeşleşirsiniz ve silikleşirsiniz. Buna dair yaşadığını ve hissettiklerini anlatıyor konuk yazarımız Ecrinnur Aytekin.

Genellemenin Rahatsız Ediciliği - Yazar: Ecrinnur Aytekin

Kadir Ahıska ise birkaç gün kalacağı bir ev kiralamak durumunda kalmış ve evi tek başına keşfetmiş. Bizimle deneyimlerini paylaşmış ve pek de iyi yapmış.

Bilmediğim Ortama Hakimiyet - Yazar: Kadir Ahıska

Sımsıcak yaz bize göz kırparken boşuna uğraşmayın, artık klavyemden tek bir sözcük dahi alamazsınız. Hepsi ve daha fazlası EEEH Dergi sayfalarında. Gelecek seçimlerin bizim için çok daha erişilebilir olabildiği deneyimleri paylaşabilmek ümidiyle bu sayılıkta bizden bu kadar.