Sayımıza ulaşmak için:

114. Sayı, Ağustos 2023

Bağlantısına tıklayın.

Bakalım bu sayımızda neler var!

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 114

Ağustos 2023

Editör: Burak Sarı

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel

Web Sorumluları: Kadir Ahıska, Ramazan Derin

Web Teknik Destek: Can Deniz Balkaya, Burak Sarı

Ses Teknik Destek: Rıdvan Çırpan, Damla Güler

Görsel Destek: Pınar Yavuz, Yelda Erdoğan

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw

Editörden

Ağustosun on beşi yaz, on beşi güz denirmiş eskiden. Ne bilsin eskiler? İnsanlığın dünyayı talan edip iklimi değiştireceğini. Cayır cayır yakan bir ağustostan yeniden merhaba sevgili okuyucular. Yine dopdolu bir sayı ile sizlerleyiz.

“Yaşamak nedir sence?” diye soruyordu İlhan İrem geçmişte kalmış bir şarkıda. Yanıtı kendi veriyordu sonra. Yemek, içmek, sevgi, seks; Hepsi birer şartlı refleks; Gerisi hayat işte.... İnsan hayatının en önemli gereklerinden biri de güvenlik. Öyle ki devletler sırf bunun için dudak uçuklatacak paralar harcıyorlar. Ordular kurup silahlar üretiyor ya da satın alıyorlar. Öyle ya düşmanlarla dolu dört bir yan. Devletler ve onların yetkilendirdiği kişiler aynı gerekçe için, yani vatandaşlarının güvenli seyahat hakkı için biraz daha para harcamayı ise maliyetli buluyorlar. Sonunda mesela sadece metrolarda ne çok kaza haberi duyuyoruz. Daha geçenlerde az kalsın kör bir arkadaşımızı kurban verecektik. Sevgi Mart Göcen Atsineği kimliğine bir kez daha bürünmüş ve iğnesini savurup durmakta.

Hayalin Kaç Para - Yazar: Sevgi Mart Göcen

Yemek, içmek, binalar, sokaklar ve dahi bunların servis edildiği reklamlar... Hepsi ve daha fazlası hep görme duyusuna yönelik. Görmenin gözle görünür bir iktidarı var yaşamda. Farklı bir yol olabileceği aklın ucundan bile geçirilmiyor. Ancak birileri irdeliyor iktidarın her türlüsünü. EEEH Dergi'de kim olabilir bu? Tabii ki Burak Sarı. Hem de öyle bir irdeliyor ki soruları yenilerini doğuracak zihninizde, göreceksiniz.

Görmenin İktidarı - Yazar: Burak Sarı

Sadece küçücük bir organ olan göze yüklenen anlam, tüm toplumun hafızasına işlenmiyor mu sizce de? Sonra düşünceler ve düşüncelerin yol verdiği tutumlar nedir ve nasıl çeşitlenirler? Peki ya davranışlar, tutumlara göre mi belirlenir? Alanda tutumlar üzerine araştırmalar yapılır. Engelliler bu araştırmaların neresinde? Bakın bunu nasıl didiklemiş Elif Emir Öksüz?

Tutum-Amayanlar - Yazar: Elif Emir Öksüz

Tutumlar olumsuz olunca nasıl da sinir bozucu oluyorlar. Şiddete karşıyız da sağlamcıların saçmalıklarına çakı çakıvermek istiyor insan bazen. Dilek Başar Açlan da o aşamaya gelmiş gibi. O kadar ki anlaşılan tanıdıklarının içinde ne kadar yabancı olduğunu sorgulamaya girişmiş.

Ne Kadar Yabancıyız - Yazar: Dilek Başar Açlan

Gözlerini kapatarak ya da bağlayarak körleri anlayabilmek mümkün mü? Veyahut böyle bir şeye gerek var mı? Ecrinnur Aytekin'i gene bir etkinliğin heyecanı içindeyken adeta dumur etmişler. Bizce veryansınına bir kulak verin.

Beni Anlayacaklarmış! - Yazar: Ecrinnur Aytekin

Sağlamcılar hep iş başında olacak değil ya. Farklılıkları göz ardı etmeyen gerçek insanlar da var yaşamda. Umudu büyütüp mücadeleyi körükleyen insanlar. Şeyma Büyükurvay Şatay'ın yazısını okuyun da olur muymuş olmaz mıymış bir görün.

Gözetilmek - Yazar: Şeyma Büyükurvay

“Ne nasıl olur” diye diye kulaçlarını büyüte büyüte bilgi denizini coşturan bir adam Ali Çolak. Kendi yaşadığı güçlükte bir yol bulmuş ve bizlerle paylaşmak istemiş. İster bildiğimiz anlamda yabancı bir dil isterse de web programlama dilinde kullanılacak bir NVDA kısayolunu tanıtmış detaylıca.

NVDA’da Profil Oluşturma ve Girdi Hareketi Belirleme - Yazar: Ali Çolak

Sarper Arıkan ise Bir Programcının Günlüğü'nün sayfalarını çeviriyor bizimle yine. Bu kez Visual Studio Code Settings (ayarlar) diyaloğunu anlatıyor meraklısına.

Bir Programcının Günlüğü: Visual Studio Code Settings (Ayarlar) Diyaloğu - Yazar: Sarper Arıkan

Teknolojinin nimetlerini özümsemek isteyen birisi de konuk yazarımız Çağrı Artan. Ancak Çağrı pek çoğumuzdan fazla olarak erişilebilirliği daha teknik anlamda irdeliyor. Özümsediklerini paylaşmaktan geri durmamış ve bizlere yurtdışında piyasaya sunulan yepyeni bir akıllı baston tasarımını değerlendirmiş.

Konfor ve Rahatlığın Yeni Tanımı: Ambutech No Jab Baston - Yazar: Çağrı Artan

Konuk yazarımız Ilgın Aydınoğlu leyleği havada görmüş anlaşılan. Geziyor da geziyor maşallah. Gözümüz yok desem vallahi yalan. Neyse yolu açık ve yediği içtiği onun olsun. Gezdiği yerleri paylaşması da bizim. Üç ayrı yeri dolaşmış bu sefer. Gezi programcılarını bu tarafa alalım.

Üçü Bir Arada Gezi Yazısı: Manavgat, Didim, Ağva - Yazar: Ilgın Aydınoğlu

Gülcan Altun bir betimleme değerlendirmesiyle daha sayfalarımızda. Ancak bu kez sentezleyici sesiyle betimlemesi yapılan ilk filmi konu almış. Üstelik filmle ilgili okuduğu ilginç bilgileri de kolaylık olması için yazısına eklemiş. Yazı uzun demeyin. Bizce sonuna kadar okuyun. Nedenini bitirince anlayacaksınız.

Büyülü Bir Deneyimden - Yazar: Gülcan Altun

Bu aylıkta bizden bu kadar. Eylülde serinleşmiş esintilerle yaşayabileceğimiz yazdan kalma günlerde görüşmek dileğiyle iyi okumalar.