Sayımıza ulaşmak için

115. Sayı, Eylül 2023

Bağlantısına tıklayın.

Bakalım bu sayımızda neler var!

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 115

Eylül 2023

Editör: Burak Sarı

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel

Web Sorumluları: Kadir Ahıska, Ramazan Derin

Web Teknik Destek: Can Deniz Balkaya, Burak Sarı

Ses Teknik Destek: Rıdvan Çırpan, Damla Güler

Görsel Destek: Pınar Yavuz, Yelda Erdoğan

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw

Editörden

Kavurucu yaz sıcakları yerini rüzgarların serinlettiği hüzünlü eylüle bıraktı. Ekim ise “Gümbür gümbür geliyorum” diyor, umutlu bir telaşta ve yürek ağızda. Neden mi? İçimizi ışıkla dolduran iki sebebimiz var da ondan. İlki son aylarda sık sık dergi sayfalarımızda okuduğunuz ve aydınlık bir gençlik geliyor dedirten Ecrinnur Aytekin’in artık asli yazar kadromuza katılmasından. Aramıza hoş geldin, hoşluklar getirdin Ecrinnur. İkincisi ise Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’nin çanlarının çalmasından.

2023 Ekim'inin getirisi 10. Beyaz Baston festivali haberleri için Dilek Başar Açlan’a bağlanıyoruz.

Festival Var Festival - Yazar: Dilek Başar Açlan

Festivalde bizzat olmayı da çok isteyen Elif Emir Öksüz, kendi gelemese de projesini gönderme çabasında. Engelli Kadın Derneğinin Birleşmiş Miletler Kadın Birimi Türkiye ofisi desteğiyle yürüttüğü bir proje sözü edilen. Adı Engelli Kadınlar Kimdir? Ülkemizin engellilere yönelik doğru verilere sahip olabilmesi için içerikteki anketi doldurmanız ise hayati öneme sahip diyebiliriz. Detayları yazıda bulacaksınız.

Bu Bir Davet - Yazar: Elif Emir Öksüz

Tek tip bir bedene indirgenmeye çalışılan tüm insanlık. Ama özellikle kadınlar. İşte Bu Benim Bedenim adlı kitabında Seda Yılmaz bu can alıcı konuyu pek çok açıdan irdelemiş. Burak Sarı'dan kaçar mı? Derhal Seda Yılmaz'ı markaja aldı ve röportajı patlattı.

“İşte Bu Benim Bedenim” Seda Yılmaz ile Röportaj - Yazar: Burak Sarı

Ne demişti Shakespeare: "Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu". Peki ya bilmek ya da bilmemek... Bence geri kalanı da sadece bu. Bir şeylerin farkında olmak, farkında olduğunu bilmek belki de kimi zaman istenen değildir. Ne mi demek istiyoruz? En iyisi siz Gülcan Altun'un satırlarına bir göz atın ya da kulak verin.

Bilmek ve Bilmemek - Yazar: Gülcan Altun

Sağlamcı dayatmalar kapanmayan ve her daim kanayan yaramız. Artık dergimiz kadrosuna katılan genç yazar arkadaşımız Ecrinnur Aytekin ise bu dayatmaları deneyimlerinden yola çıkarak anlatıyor bizlere nicedir. Yine bir deneyim paylaşımında isyanını dökmüş kaleme.

Beni Küçük Düşürebilme Hakkını Nereden Buluyorlar? - Yazar: Ecrinnur Aytekin

Bu ay EEEH Dergi gezi rehberi gibi oldu sanki. İlk paylaşımımız tatil yolculuğunda bir erişilebilirlik çözümü sunuyor sizlere. Kadir Ahıska memleketi Sivas'a hızlı tren ile bir seyahat yapmış ve bulduğu çözümleri bizlere anlatmış.

Tatile Doğru - Yazar: Kadir Ahıska

Sivas'ı hızlı trenin sağladığı ulaşım kolaylığı ile gezmek isteyenlerden biri de konuk yazarımız Sevgi Bulut'muş. Yaşadıklarını ve gezdiği yerlere dair bilgileri bir rehber edasıyla anlatmış bizlere.

Sivas Gezisi - Yazar: Sevgi Bulut

Leyleği havada görmüş kesin Ilgın Aydınoğlu. Geziyor da geziyor maşallah. Yediği içtiği onun olsun. Gezdiği yerleri ballandıra ballandıra anlatmış yine bizlere.

Yolculuklar Silsilesi - Yazar: Ilgın Aydınoğlu

İnsanlar merak ettikleri yeni yerleri gezmekten çok zevk alırlar genelde. Kimileri ise merak sınırlarını dünyayla sınırlı tutmuyor anlaşılan. Uzayın gizemi çok daha cazip geliyormuş Karl Smith'e. Kör biri için uzayı merak etmek absürt mü sizce de? Ali Çolak çevirisi ile bakalım Karl Smith neler anlatmış.

Sakıncası Yoksa, Neden Bir Teleskop Almak İstediğinizi Sorabilir Miyim? - Yazar: Ali Çolak

Spor alanlarında özellikle spor salonlarına körlerin kabulünde pek çok ayrımcılık hikayesi duyduk ne yazık ki. Sarper Arıkan ise her türlü ayrımı ortadan kaldıran teknoloji gücü ile körlerin spor ve özellikle tenis oynayabilmesinin yolu yordamı hakkında ışık tutuyor dergimiz sayfalarında.

Teknolojinin Gücüyle Tenis Sahasında Eşitlik ve Erişilebilirlik - Yazar: Sarper Arıkan

Bu aylıkta bizden bu kadar. Malum telaşımız çok. Kollar sıvalı bir koşuşturmadayız ki sormayın gitsin. Festivalde görüşene dek hoşça ve dostça ve çokça okumada kalın.