Sayımıza ulaşmak için
120. Sayı, Şubat 2024
bağlantısına tıklayın.

Bakalım bu sayımızda neler var!
EEEH Dergi
Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat
Sayı: 120
Şubat 2024
Editör: Burak Sarı
Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel
Web Sorumluları: Kadir Ahıska, Ramazan Derin
Web Teknik Destek: Can Deniz Balkaya, Burak Sarı
Ses Teknik Destek: Rıdvan Çırpan, Damla Güler
Görsel Destek: Pınar Yavuz, Yelda Erdoğan
Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri:
Web: 
http://eeeh.engelsizerisim.com
E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com
Facebook: www.facebook.com/eeehdergi
Twitter: www.twitter.com/eeehdergi
Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw

Editörden
Merhaba dostlar, geldik bir Şubat ayına. Bildiğiniz gibi Şubat ayı bizim için bir hayalin yaklaşmakta olan gerçeğin gölgesi olduğunun en büyük kanıtı. Dergimizin doğum günü. 10 yıldır sözlerimiz düştü tarihin notlarına, 10 yıldır sözümüzü söyledik eşitlik yolunda, 10 yıldır erişilebilirliği anlattık bu satırlarda. Biliyoruz ki nice 10 yıllar daha özgür kalemimiz, tek kılavuz düşüncelerimiz, yazı rotamız hayallerimiz, yol arkadaşlarımız sizlerle, “İyi ki doğdun EEEH Dergi, iyi ki varsın” demek için buralardayız.

10’uncu doğum günü için muhteşem bir hediye gerekiyordu elbette. Hem öyle tek hediyeyle de kutlanmazdı bu doğum günü. Sıvadık kolları ve başladık çalışmaya. Biraz arşiv taradık, biraz kalemimizi özgür bıraktık, sonunda muhteşem bir kitap çıktı ortaya. Bugün halen yazan yazar dostlarımızdan da, geçmişte kalemiyle tarihe iz düşenlerden de yazılar bulacaksınız bu kitapta. Bir hediyemiz daha var dergimize. Onun için “EEEH Dergi ve Engelsiz Erişim Derneği’nin sosyal medya hesaplarını takipte kalın” diyelim ve işin içine biraz heyecan katalım. Tabii takvimlerinizde 20 Şubat’ı boş bırakmanız gerektiğini de hatırlatalım. Haydi bir de bu ay sayfalarımızı süsleyen yazılara bakalım:

Elbette söylenen her sözün, verilen her mücadelenin, kısacası iyiye ve güzele doğru atılan her adımın bir anlamı vardır ve asla boşa değildir. Bugün olmasa da yarın toplanır meyveleri. Burak Sarı, dergimizin yola çıkışından bugüne kolektif bilinçle yürüdüğümüz yoldan bahsederek sesleniyor bizlere.
Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi? - Yazar: Burak Sarı

Dergi çıkarmak hem çok eğlenceli hem de zor bir iş. Bir bebeği büyütmek de öyle. Sevgi Mart Göcen her iki süreci harmanlayıp anlatmış bu ayki yazısında.
Çocuğumuz Büyüyor - Yazar: Sevgi Mart Göcen

Genç yazarımız Ecrinnur Aytekin söylenen sözlerin, tarihe düşülen notların boş olmadığına dair bir yazı ile selamlıyor bu ay sizleri.
Sesli mi Okusak? - Yazar: Ecrinnur Aytekin

Bizler eşitliği yoldaş, erişilebilirliği hedef, engelsizliği rota edinip çıkmışken yola; bunlardan bihaber yöneticilerin, sözüm ona iyilikmiş gibi getirdikleri düzenlemeden, fütursuzca yararlanmaya kalkıp bunu da hiç çekinmeden anlatanlar elbette kaçamazdı Nurşen Korkmaz’ın kaleminden.
Uyanıklık Parayla mı? - Yazar: Nurşen Korkmaz

Sağlamcı kafa yapısı, kendisinden farklı olanı her zaman ve her yerde gözetlemekte hiçbir sakınca görmez. Öyle ki ne özel hayat durdurur onları, ne mahremiyet. Konuk yazarımız Nuri Turhan tam da bu konuda söyleyecekleri olanlardan bu ay
Gözetlenen Evliliklerimiz - Yazar: Nuri Turhan

Dilek Başar Açlan ile geçen ay çocuğumuzun okul alışverişlerini yapmış ve aldığımız malzemeleri nasıl erişilebilir hale dönüştüreceğimizin ipuçlarını yakalamıştık. Peki ya o tatlı miniğin ödevleri olursa? Yazarımızda çareler tükenmez.
Anaokulu Dönemi 2: Ödev Yapma - Yazar: Dilek Başar Açlan

Hazır konu çocuklardan açılmışken dergi kadromuza yakın zamanda katılan Ayşe ve Turgay Gümüş çiftine de kulak verelim ve yaptıkları eğlenceli, bir o kadar da merak uyandırıcı kitap tanıtımıyla baş başa bırakalım sizleri.
Birlikte Öğrenelim Miniğim-4: “Sabırsız Tavuk” Kitap Tanıtımı - Yazar: Ayşe-Turgay Gümüş

10 yıldır dergimizin betimleme ustası Gülcan Altun. Ara sıra örgü modellerinden reçel tariflerine, başka başka konulara dalsa da bu ay yine muhteşem bir betimleme yazısıyla kutluyor dergimizin doğum gününü.
"Her Çocuk Özeldir" Üzerinden Bakınca - Yazar: Gülcan Altun

Teknoloji köşemizde Sarper Arıkan giyilebilir navigasyon teknolojilerinden söz ediyor bu ay. Bakalım ne anlatıyor deneyimli teknoloji yazarımız.
Giyilebilir Navigasyon Çözümleriyle Gelen Erişilebilirlik - Yazar: Sarper Arıkan

Bizden bu aylık bu kadar. Bir kitap, bir sürpriz hediye ve bir de muhteşem bir sayı ile kutlayarak 10’uncu yaşımızı, yeni sayı hazırlıkları için ayrılıyoruz bu istasyondan. Ne yol biter, ne yolculuk. Yolu güzel kılanın, yoldaşların hoşluğu olduğuna inanıyor ve “Daha eşit, erişilebilir, engelsiz ve özgür yarınlarda daha büyük coşkularla nice 10 yıllar kutlamaya” diyoruz.
Sevgi Mart Göcen

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı