EEEH Dergi’den herkese selamlar.

Yaklaşık üç aydır sosyal medyada paylaşılan görsellere açıklama eklenmesi için #KörlerBuradaGörseliAçıkla diyoruz. Başlarda çok az sayıdaki paylaşım için #BuTweetErişilebilir diyebiliyorken şu anda akışta onlarca farklı hesabın fotoğraflara alternatif açıklama metni eklediğini görüyoruz. Düşünsenize önemsediğiniz ve sessizce takip ettiğiniz bir hesap var, hiç doğrudan iletişime geçmemişsiniz ve sizi tanımıyor bile ama bir bakıyorsunuz paylaşımındaki görsele körlerin eş erişimi için açıklama eklemiş. Tesadüfen karşılaştığınız bir paylaşımda sizin de var olduğunuzun fark edildiğini bilmek de müthiş bir duygu. Tüm bunlar çok sayıda kişinin bu işe omuz vererek #KörlerBuradaGörseliAçıkla demesi sayesinde gerçekleşiyor.

Bunca güzel şey olurken bir yandan da fark ediyoruz ki daha kat etmemiz gereken çok yol var. Çünkü birçok kişi de hala görsellere nasıl açıklama ekleneceğini, bunun neden gerektiğini ve hatta körlerin nasıl olup da bilgisayar ya da telefon kullanarak sosyal medyada bulunduğunu dahi bilmiyor. Bununla birlikte çağrılarımıza hiçbir şekilde tepki vermeyen, adeta bizi yok sayan, görmezden gelen, özellikle de kurumsal hesaplar var. Örneğin bu hesaplardan biri İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun resmi Twitter hesabı. Her fırsatta tüm kesimleri kucakladığını, kapsadığını ifade eden pek çok kurumsal hesap, hala daha duyurularını hiçbir açıklama eklemeden fotoğraf olarak paylaşıyor ve bizi görmezden gelmeye devam ediyor. Oldukça ilginç olan bir diğer durum da bazı hesaplar, örneğin Datça Belediyesi gibi, “Körler burada görseli açıkla!” çağrımıza, “Elbette bundan sonra açıklayacağız, uyardığınız için çok teşekkür ederiz” gibi cevaplar verip, bu verdikleri cevaplar üzerinden yüksek sayıda beğeni ve pirim oluşturup en ufak bir değişikliğe gitmeden açıklamasız paylaşımlarına devam ediyorlar.

Perşembe akşamı yapacağımız etkinlikte ve bundan sonra her zaman kullanmak üzere, fotoğraflara nasıl açıklama ekleneceğini detaylı ve basit bir biçimde anlatan içeriklerimiz de hazır. Hem yazılı hem de görsel olarak hazırladığımız anlatımlar ekran okuyucu kullanmayan görenler için hazırlandı. Buradaki bilgi eksikliğini bu şekilde giderebileceğiz.

Başta kamusal hesaplar olmak üzere bizi ısrarla görmezden gelen hesaplara da giderek daha güçlü bir sesle #KörlerBuradaGörseliAçıkla diyeceğiz. Biz de kamuoyunun bir parçasıyız ve bilgiye eşit erişim hakkımızın temel bir hak olduğundan şüphemiz yok. Körler vardır ve yaşamın olduğu her yerdedir. Perşembe akşamı saat 21.00’de bizi yok sayanlara kendimizi duyurana kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Öyle bir haykıracağız ki, “Sevgi bütün engelleri aşar” diyen ezbercilere dahi seve seve varlığımızı kabul ettireceğiz. Ne kadar çoksak o kadar güçlüyüz. Gelin Perşembe akşamı birlikte haykıralım: #KörlerBuradaGörseliAçıkla!

 

Etkinlik Tarihi: 20 Mayıs 2021

Saat: 21.00

Bağlantılar: #KörlerBuradaGörseliAçıkla #BuTweetErişilebilir

Fotoğraflara nasıl alternatif metin ekleneceğini görenler için anlatan içerikler:

Facebook'ta erişilebilir Görsel Paylaşımı

İnstagram'da Erişilebilir Görsel Paylaşımı

Twitter'da Erişilebilir Görsel Paylaşımı