Radyo Engelsiz Erişim'in değerli dinleyicileri, Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmeye başladığı bir mayıs sonundan hepinize merhaba. Yaz gibi sıcacık, bahar esintisi gibi hoş kokulu, güz yaprakları gibi ara ara hüzün verecek ve zaman zaman da kış gibi içimizi üşütebilecek yepyeni bir programla geldik size.

Yedi yıldır kesintisiz şekilde duygularımızı, düşüncelerimizi, yaşantılarımızı ve ortak yaşadıklarımızı anlatıyoruz EEEH Dergi satırlarında. İşte bu yazıların temelini, sebebini, gelişimini ve tabii sonucunu bu sefer ses sese paylaşmak istedik sizinle. Bundan böyle her ayın son perşembesi yaz dönemi için saat 21:00’de başlayacak programımızda bizi bu kez sözcüklerimizi sesimize ve nefesimize yüklemiş halde duyacaksınız.

EEEH Dergi'den Yansımalar programının ilk konusu kör ebeveynler ve çocuk yetiştirmede karşılaştıkları zorluklar. Programımız bu ay Dilek Başar Açlan, Nurşen Korkmaz ve Canan Çam Yücel moderatörlüğünde gerçekleşecek. Ve konukları ise bu ay dergimizde ilk kez yaptığı çeviriyle okuduğunuz Ali Çolak.

Çevirmenimiz yalnız değil üstelik. Okyanusun ötesinden talebimize büyük bir istekle destek verdi ve canla başla yazısını çevirdiği Lauren L. Eckery'ye ulaşmaya çalıştı. NFB'yi ayağa kaldırdı desek abartmış olur muyuz bilmiyoruz! Kız kardeşine ulaşabilmiş. Onun sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu öğrenmiş. Kendisine biz de acil şifalar diliyoruz. Lauren'in kız kardeşinin yönlendirdiği iki kör anneyle geliyor aramıza. İlki christine Boone. Boone iki yetişkin çocuğa sahip kör bir  anne. Dahası Lauren'i kırk yıldır tanıyormuş ve kızını büyütmesine şahitlik etmiş. Bundan başka Boone daha önce Pennsyulvania eyaletinde körlere hizmet veren bir devlet kuruluşunu yönetmiş ve Michigan eyaletinde körlere eğitim veren bir merkezin yöneticiliğini yapmış. Şu anda ise ABD'nin Nebraska. eyaletinde yaşıyor ve şirketlere erişilebilirlik kuralları konusunda danışmanlık yapan bir şirkette çalışıyor.

İkinci konuğumuz ise NFB Nebrasca eyaleti Başkan yardımcısı ve bu eyaletin Lyncoln bölümünün Başkanı Jamie Richey. Çeviri konusunda da bize destek olacak Ali Bey sağ olsun.  Canan da ona yardım edecek gerektiği noktada.

EEEH Dergi'den Yansımalar 27.05.2021 Perşembe akşamı saat 21:00’de Radyo Engelsiz Erişim’de

 Radyomuzu dinlemek için

www.engelsizerisim.com/radyo

Adresini kullanabilir ya da Radyo Kulesi’nde Engelsiz Erişim’i aratabilirsiniz.

Programımıza konu olan yazıları aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/lyndenin_neleri_duymasi_lazim

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/mutfakta_biri_mi_var

Bize kulak verin, pişman olmayacaksınız. Radyonuzu götürebildiğiniz her yerde sizlerleyiz.