Merhaba değerli dostlar. Eğitim içeriklerinde yeni yaklaşımlar geliştirdiğimiz ve küçük dokunuşlarla yaşamın nasıl erişilebilir hale gelebileceğini gösterdiğimiz Engelsiz Eğitim Projemizin 6. Sezonunda sizinle buluşacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.

 

Bir Engelsiz Erişim klasiği haline gelen Engelsiz Eğitim projemizde bu sezon, haftanın 6 günü 6 farklı eğitim programı ile karşınızda olacağız. Eğitimcilerimizi ve eğitim programlarımızı tanıtmadan önce sizinle paylaşmak istediğimiz haberlerimiz var!

 

Uğur Gürbüz tarafından verilecek Drupal içerik yönetim sistemi eğitimine katılıp engellilik  alanında fayda sağlayacak bir proje geliştirmek isteyen kişilere, Can Kırca tarafından ilk altı ay veya talep etmeleri halinde bir yıl hosting sponsoru olunacaktır. Ayrıca eğitim çalışmalarımızda kullanılmak üzere 250 GB alan desteği sözü de veren Can Kırca’ya Engelsiz Eğitim ekibi olarak çok teşekkür ediyoruz.

 

Eylem Yurtsever talepler doğrultusunda Cuma akşamları heykel yapımıyla ilgili sanatsal bir atölye düzenlemeyi planlıyor. Heykel ile ilgili yapmak istediğiniz ya da merak ettiğiniz konuları eylemyurtsever@gmail.com

Adresi aracılığıyla kendisine iletirseniz, bir plan oluşturarak malzeme listesi hazırlayacak ve atölyeyi başlatacak. Üretilecek olan hiçbir şey görülmeyip dokunulmadığından, bu etkinliğimize Hayalet Atölye adını verdik. Atölyeden çıkacak ürünler ise ortak karara göre elbette bir yerlerde sergilenebilir.

 

Eğitim sürecimizle ilgili tüm duyurular, değişiklikler ve gelişmeler hakkında takipçilerimizi anlık olarak haberdar edebilmek amacıyla “Engelsiz Eğitim 2019” adlı bir WhatsApp grubu oluşturduk. Dilerseniz whats app duyuru grubu Bağlantısını kullanarak grubumuza katılabilirsiniz.

 

Son haberimizise : Eğitimlerimizi daha çok kişiye ulaştırabilmek ve daha engelsiz, eşit ve erişilebilir yaşamın mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterebilmek için Dünyaya Seslen web sitemize ek olarak bir Youtube kanalı oluşturduk. Engelsiz Eğitim Youtube kanalına hem bu yılın eğitimlerini hem de şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz tüm eğitim kayıtlarını yüklemeyi, oynatma listeleri oluşturarak da bu kayıtlara erişimi pratik hale getirmeyi hedefliyoruz. Engelsiz Eğitim kanalımıza abone olmak isteyen dostlarımız Engelsiz Eğitim Youtube Kanalı Bağlantısını kullanabilir.

 

Eğitim programlarımızın siz değerli takipçilerimizin katkısı ve katılımıyla daha anlamlı, daha zengin ve daha verimli içerikler sunacağına inanıyor, bu yılın eğitim programını ve ilk haftanın eğitim içeriklerini paylaşıyoruz.

 

DRUPAL 8 İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ EĞİTİM PROGRAMI

Katılımcılara Drupal tabanlı bir web sitesinin içeriğini kurma, yönetme, site oluşturma ve bakımını yapma becerisini kazandırmayı hedefleyen Uğur Gürbüz, konuya ilgi duyan herkesi Cumartesi akşamları Drupal 8 İçerik Yönetim Sistemi Eğitimi’ne bekliyor. Drupal 8 İçerik Yönetim Sistemi Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

ENGELSİZ ERİŞİM’DEN HAK TEMELLİ HUKUK SOHBETLERİ EĞİTİM PROGRAMI

Gerek anayasamızda gerekse uluslararası sözleşmelerde, engellilikle ilgili hükümleri öğrenmek ve merak ettiklerinizi sormak ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise Pazar akşamlarınızı Sevda Yılmaz ve Sevgi Mart ile Engelsiz Erişim’den Hak Temelli Hukuk Sohbetleri’ne ayırmanızı öneririz. Engelsiz Erişim'den Hak Temelli Hukuk Sohbetleri Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

JAPONCA BAŞLANGIÇ EĞİTİM PROGRAMI

Yabancı dil öğrenmeye merakı olan dostlar, Pazartesi akşamları Eylem Yurtsever ile Japonca Başlangıç Eğitimi’ni kaçırmayın. Japonca Başlangıç Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

EBEVEYN KULÜBÜ EĞİTİM PROGRAMI

Görme engelli ebeveyn olmak, ebeveyn adaylığı, bebek bakımı gibi konularla ilgili bilgi ve deneyimlerini, zorlandığı konuları, bulduğu pratik çözümleri, erişilebilir yöntemleri bizimle paylaşmak isteyen ve konuya ilgi duyan herkesi, Salı akşamları Dilek Açlan ve Nurşen Korkmaz ile Ebeveyn Kulübü’ne bekliyoruz. Ebeveyn Kulübü Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

JAWS SCRİPT GELİŞTİRME EĞİTİM PROGRAMI

Jaws yazılımı ile kendi scriptlerini geliştirmek ve bu scriptler ile erişilebilen, kısıtlı erişilebilen veya erişilemeyen uygulamalar için Jaws’ın uyumluluğunu sağlayabilme becerisini kazanmak isteyen takipçilerimiz, Çarşamba akşamları Sarper Arıkan ile Jaws Script Geliştirme Eğitimi tam size göre. JAWS SCRİPT GELİŞTİRME EĞİTİM PROGRAMI VE EĞİTİMCİ BİLGİLERİ

BİLİŞİM KAFETERYASI EĞİTİM PROGRAMI

 Pek çok yararlı bilgiyi bir sepette hem de bir kafeterya rahatlığında servis edeceğiz desek müşterimiz olur musunuz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. O halde Perşembe akşamları Engin Yılmaz ile Bilişim Kafeteryası’na davetlisiniz.

Bilişim Kafeteryası Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

 

30 KASIM-05 ARALIK 2019 HAFTASI ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI

30 Kasım 2019 Cumartesi: Drupal 8 İçerik Yönetim Sistemi Eğitim Programı

Uğur, Drupal 8’i genel hatlarıyla tanıtacak.

01 Aralık 2019 Pazar: Engelsiz Erişim’den Hak Temelli Hukuk Sohbetleri Eğitim Programı

Sevda ve Sevgi, 1982 Anayasası’nda düzenlenen engelli hakları ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi hakkında kısa bir bilgilendirme yapacak.

02 Aralık 2019 Pazartesi: Japonca Başlangıç Eğitim Programı

Eylem, eğitim programını tanıtıp Japonca hakkında genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra Japonca sayılar üzerine çalışma yapacak.

03 Aralık 2019 Salı: Ebeveyn Kulübü Eğitim Programı

Dilek ve Nurşen, Eğitim programı hakkında genel bir bilgilendirme yapacak.

04 Aralık 2019 Çarşamba: Jaws Script Geliştirme Eğitim Programı

Sarper, Jaws Script Eğitim Programı’nı tanıtacak ve  ve .jss, .jsm, .jsh, jkm,jdf ve jsb dosya formatlarını tanıma üzerine anlatım yapacak.

05 Aralık 2019 Perşembe: Bilişim Kafeteryası Eğitim Programı

Engin, örnekler eşliğinde derste not alma tekniklerini anlatacak.

 

Eğitimlerimiz, İOS, Android, MacOs ve Windows üzerinden erişime imkân sağlayan ve her platform için yazılım sürümü bulunan TeamTalk adlı sohbet odası programı üzerinden gerçekleştirilecektir. TeamTalk üzerinden odaya ulaşım noktasında verilen bilgiler doğrultusunda erişim sıkıntısı yaşarsanız: mail@engelsizerisim.com Adresi üzerinden veya sosyal medya iletişim kanallarımız yolu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. TeamTalk programının tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen sürümlerine erişmek için: TeamTalk indirme sayfasıBağlantısını kullanabilirsiniz. Programı indirdikten ve kurduktan sonraki adımda kullanacağınız bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 

Host adresi: egitim.engelsizerisim.com

Kullanıcı adı: engelsizegitim

Şifre: engelsizegitim

Yer: Engelsiz Eğitim kanalı

Eğitimlerin başlama saati: 20:00

 

NOT: TeamTalk Engelsiz Eğitim kanalına Jaws ile hızlı giriş yapılabilmesi için Sarper Arıkan tarafından script geliştirilmiştir. Oluşturulan scriptin indirme linki ve kullanım bilgileri aşağıdadır. EngelsizEğitim projesi için Team Talk 5 hızlı giriş script dosyaları TeamTalk 5 hızlı giriş scripti kurulumu:

1-Başlat menüsünden jaws alt menüsüne gidelim.

2-Jaws alt menüsünden tools ve oradanda jaws utilities (jaws araçlar) içerisine gidelim.

3-Açılan pencereden ayarlar klasörünü keşfet veya explore my settings klasörüne giderek scriptleri kopyalayalım. TeamTalk kullanımı anlatımı (Windows işletim sistemi) TeamTalk hızlı giriş scripti kullanımı:

Bu script dosyaları ihtiyaç duyabileceğiniz TeamTalk ayarlarını gözden geçirerek basit diyaloglarla ayarlarınızı tanımlamanızı sağlamaktadır. Scriptlerin işletilmesi sürecinde uyarıların ekranda belirmesinden sonra sizden istenenleri yapmanız yeterli olacaktır. Temel iki adet kısayol bulunmaktadır:

Otomatik ayarlama scripti

Control+S

Otomatik Giriş scripti

Control+E

Otomatik giriş scriptini bir defa çalıştırdıktan sonra TeamTalk kısayolunu kullanarak (F2) sunucu giriş ekranında enter tuşu ile sisteme dahil olabilirsiniz.