Herkese merhaba,

Bugün,

www.engelsizapple.com

sitemizin artık yayın hayatına başladığını büyük bir sevinç ve mutlulukla sizlere bildirmek istiyoruz. Baştan hatırlatalım, yazı biraz uzun olacak! :))

Herkesçe malum olduğu üzere, engelsizapple.com serüveni, Ağustos 2014 tarihinde başlamıştı. 29 Ağustos tarihinde yapılan toplantı ile, site ve içeriği hakkında kararlar alınmış, sitenin hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatılmasına karar verilmişti.

Gerek özel işlerin yoğunluğu, gerekse de başka nedenlerle sayfamız bugüne kadar açılamamıştı. Ancak site altyapısını kurmayı üstlenen arkadaşımızın artık bir demo için hazır olduğunu belirtmesi üzerine, 09 Ocak 2015 tarihinde tekrar toplanılmış, site taslağı toplantıya katılanlara sunulmuştur. Yine bu toplantıda sitenin yönetim ve editör kadrosu belirlenmiş, bu kişilerin kolay iletişimi için belirli iletişim kanalları oluşturulmuştur. 9 Ocak tarihinden beri yapılan testlerin uzun sürmesi, bazı fonksiyonların istendiği gibi işlevlerini yapamaması veya test edenlerin bazı kısımlari onaylamayıp değiştirilmesini talep etmesi gibi birçok nedenlerle, sitenin açılması ancak bugüne ertelenmiştir.

İnternet sitemiz hakkında kısa bir tarihçe yazdıktan sonra,

www.engelsizapple.com

sitesinin işlevi, içeriği, etkin ekibi ve hizmet alanları hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz.

www.engelsizapple.com

İnternet sitemiz; Türkiye'deki Apple erişilebilirlik teknolojilerinden faydalanan tüm kullanıcıları bir araya getirmek, bu kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir platform oluşturmak, soru ve sorunlarına çözümler sunmak, cihazlar ve uygulamalarla ilgili kullanım kılavuzları, sesli ve yazılı anlatımlar, ipuçları ve püf noktalar gibi kullanımı kolaylaştıracak materyaller sağlamak; uygulama geliştiricileriyle erişilebilirlik ve dil desteği kazandırılması konularında iletişime geçmek, görme engelli olmayan kullanıcılara erişilebilir Apple teknolojilerini tanıtmak, Apple cihazlarına yönelik uygulama geliştiriciliği öğrenmek isteyenler için makale ve yayınları araştırıp türkçeleştirmek gibi birçok amaca hizmet etmek  maksadıyla oluşturulan gönüllü bir projedir.

Sitemizin içeriği, yukarıda sayılan özellikleri içermekle beraber, anasayfadaki bağlantılar ve fonksiyonları hakkında kısa bilgiler vermenin faydalı olabileceğini düşündük:

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, sitemizde Windows tabanlı ekran okuyucu kullanıcıları H harfi ile, Mac kullanıcıları VO+CMD+H tuş kombinasyonuyla başlıklara ulaşabilir.

Siteyi ilk açtığınızda,  Ana içeriğe atla bağlantısıyla karşılaşacaksınız. Bu bağlantı, tıkladığınız bağlantının ilgili içeriğine gitmektedir. Yani, imleci tıklanan bağlantıya konu olan bölüme taşımaktadır.

İlk ana başlığa, yani site sloganımıza Windows tabanlı ekran okuyucularda H harfine, Mac'te VO+CMD+H tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz. "Apple ile daha engelsiz" şeklinde adlandırılmış olan bu başlık altında, kullanıcı girişi, hesap oluşturma ve şifre hatırlatma gibi işlevler gerçekleştirilmektedir.

Bir kez daha H harfine basıldığında, Ana menü başlığı sizlere karşılayacaktır. Bu başlık altında, site içeriğiyle ilgili bağlantıları bulabileceksiniz. Bu bağlantılardan, birer cümle ile bahsedelim:

Faydalı site adresleri: adından da anlaşılacağı üzere, doğrudan sitemizle alakalı olmayan, engellilik, erişilebilirlik ve Apple teknolojileri hakkında bilgi sunan internet sitesi linklerinin bulunabileceği bir bağlantıdır.

Forumlar: Forum, kullanıcıların soru ve sorunlarını paylaşıp tartışabilecekleri, yenilikler ve site içeriği ile ilgili tüm konuları değerlendirebilecekleri, yazışıp fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir kategoridir.

Fırsatlar: İndirime giren veya ücretsize düşen ücretli iOS veya Mac uygulamalarının paylaşılabileceği bir bağlantıdır.

Haberler: Açıklama yazmayı gerektirmeyen, Apple ve diğer teknoloji konularında haberlerin paylaşılacağı bir bağlantıdır.

Hızlı başlangıç: Bu bağlantı ile, Apple ürünleri hakkında bilgilere ulaşabilir, kullanım kılavuzları ve püf noktalarını okuyabilirsiniz. Hızlı başlangıç linki tıklandığında, ilk listeden iOS veya Mac şeklinde işletim sistemini, sonraki listeden de ilgili konuyu seçerek uygula butonunu tıkladığınızda, konu ile ilgili yüklenmiş bilgilere ulaşırsınız.

Makaleler: Bu bağlantı altında Apple ve teknoloji konulu gerek kaynak gösterilerek internetten alıntılanan makaleler, gerekse de sitemiz yazar ve kullanıcılarının oluşturduğu makaleleri okuyabileceksiniz.

Podcast: Bu bağlantı, yapılmış olan sesli iOS ve Mac anlatımlarını içeren bir bölümdür. Podcast kısmı, iTunes podcast dizini oluşturularak, cihazlardan iTunes veya podcast uygulamalarıyla da takip edilebilecektir.

İnceleme: İnceleme bağlantısı, donanım ve cihaz incelemelerini bulabileceğiniz bir bölüm olarak işlev görecektir. Bu bölümde, iPhone, iPad, Mac pc, klavye, kulaklık, hoparlör ve aklınıza gelen diğer tüm cihaz incelemeleri yer alacaktır.

Türkçe çeviri ve erişilebilirlik talebi bildirme: bu sayfadaki formu kullanarak kullandığınız uygulamalar için Türkçe çeviri talebinde bulunabilir, erişilebilirlik yönünden yetersiz olduğunu düşündüğünüz uygulamaları raporlayabilirsiniz.

İletişim: adından da belli olduğu üzere, site yönetimi ve editörleriyle iletişime geçebileceğiniz bir bağlantıdır.

Sitemizin dördüncü başlığı, arama formu: Bu başlık altında,   bir yazma alanı ve ara butonunun bulunduğu bir arama alanı bulunmaktadır. Bu alanda, sitede arama yapılabilmektedir.

Beşinci başlık: Sayfa karşılama ekranıdır ve sayfamız ve işlevi hakkında kısa bir tanıtıcı yazı bu bölümde yer almaktadır.

Altıncı başlık: Nereden başlamalıyım?:   Bu başlık ve içeriğinin amacı, ilk defa iOS veya Mac cihazı edinmiş kullanıcıların cihaz ayarlarını yapabilmeleri ve kullanımın kolaylaşması için ilk yapılması gerekenler konusunda yönlendirilmelerini kapsamaktadır.

Yedinci başlık: Neler oluyor?: Bu başlıkta, sitemize konu ve kategori farketmeksizin en son eklenen 5 konu ve girdiler listelenmektedir.

Sekizinci başlık: Gündemdeki konular: Bu başlıkta en son mesaj yazılan ve aktifliğini sürdüren forum konuları görüntülenecektir.

Dokuzuncu başlık: Forumdan son başlıklar: Bu başlık altında forumda açılmış olan son 5 başlık gösterilecektir.

Onuncu başlık:   Bağlantıda kalın: Bu başlık altında, RSS beslemeleri, Facebook ve Twitter iletişim kanallarımız, iTunes podcast dizinimiz gibi siteyle iletişimde bulunabileceğiniz kanallar listelenmiştir.

On birinci başlık: Kimler aktif? bu alanda o an çevrimiçi kullanıcıları görebilir, kullanıcı adına tıklayarak o kişinin profiline ulaşabilir ve kendisine email gönderebilirsiniz.

Şuana kadar yazdıklarımız, kullanıcı girişi yapmadan

www.engelsizapple.com

sayfası görünümünü kapsamaktadır. Kullanıcı hesabı oluşturup giriş yaptıktan sonra, yukarıda bahsedilmeyen bazı özelliklerle daha karşılaşacaksınız.

Site ile alakalı son olarak, kullanıcı hesabı oluşturma ve içerik ekleme alanlarıyla ilgili birkaç ayrıntıdan söz etmek istiyoruz.

www.engelsizapple.com

İnternet sitemizde kullanıcı hesabı oluşturmak için, siteye girdikten sonra, Windows için H harfi, Mac için VO+CMD+H ile ilk başlığa gelerek aşağı inip Yeni hesap oluştur bağlantısını tıklayınız. İsterseniz bu bağlantıya Windows tabanlı ekran okuyucunuz ya da VoiceOver ekran okuyucunuzun bağlantı listeleme özelliğiyle de ulaşabilirsiniz. Jaws ve NVDA ekran okuyucularında, insert+f7, VoiceOver'da VO+U tuş kombinasyonuyla bağlantıları listeleyebilirsiniz.

Yeni hesap oluştur bağlantısı içeriği açıldıktan sonra, Windows için iki kez E harfine, Mac için VO+CMD+E tuşlarına basarak ekran okuyucular tarafından e-posta yazınız şeklinde seslendirilen alana geliniz. bu alandan başlayarak, istenen ilgili bilgileri doldurduktan sonra, "Yeni hesap oluştur" düğmesini tıklayınız. Bu işlemden sonra, e-posta adresinize gelen aktivasyon iletisindeki bağlantıyı tıklayınız. 

Aktivasyon işleminin ardından; forum konuları oluşturabilir, yorum yapabilir, soru sorabilir, tartışmalara katılabilirsiniz. Bununla birlikte; İnceleme, Fırsat, Makale, Podcast ve diğer alt bölümlerden de faydalanabilir ve dilerseniz sizler de içerik ekleyebilirsiniz. 

İçerik eklemenin ne şekilde yapılacağından da birkaç cümleyle bahsettikten sonra, bu yazıya son verip, sizleri sitemizle baş başa bırakacağız.

Siteye içerik ekleyebilmek için, yukarıda anlatıldığı üzere, kayıtlı kullanıcı olmak gerekmektedir. Üye değilseniz, yine yukarıda yazıldığı şekliyle üyeliğinizi tamamlayınız ve ondan sonra, kullanıcı menüsü altındaki "İçerik ekle" bağlantısını tıklayınız.

İlgili sayfa açıldıktan sonra, ister en yukarıdaki ana içeriğe atla bağlantısını kullanarak, isterseniz de kullandığınız ekran okuyucunun başlık kısayolu ile dolaşarak "Engelsiz Apple İçerik ekleme sayfasına Hoşgeldiniz!" başlığına gidebilirsiniz.

Buradaki içerik ekleme ile alakalı açıklamaları okuduktan sonra, bir sonraki başlığa geçerek, "Ne eklemek istersiniz?" başlığına geliniz ve eklemek istediğiniz içerik türünü seçiniz.

İçerik ekleme konusunu burada tüm detaylarıyla anlatamayacağız, ancak ekleyebileceğiniz içerik türleri hakkında birkaç cümle ile bilgi vereceğiz. Lütfen endişelenmeyin, içerik eklerken herhangi bir hata yapsanız da her şeyin geri dönüşü mevcut, tüm kadromuzla yanınızdayız!

Sitemizin genel bölümlerine yukarıda  değinmiştik, burada da kısaca değinelim:

Sitemize şimdilik yedi farklı içerik türü eklenebilmektedir. Bunlardan birincisi, forum konusudur. Forum konusu ile, forumda konu  açabilirsiniz ve insanların konunuzla ilgili fikir ve değerlendirmede bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Karşılaştığınız sorunlar ve paylaşmak istediğiniz her şey için doğru forum kategorisini seçip konunuzu açmanız yeterli.

Oyun/Uygulama fırsatı: Bu tür ile, ücretsize düşen veya indirime giren oyun veya uygulamaları ilgili bilgileri doldurarak sitede diğer kullanıcılarla paylaşabilir, onların da bu fırsatlardan istifade etmelerini sağlayabilirsiniz.

Haber ile, adından da anlaşılacağı üzere, ilginizi çeken, elbette site içeriğimize uyan haberleri kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

İnceleme: Bu tür ile, cihaz/donanım incelemelerinizi, kullanıcılarla paylaşabilir, almak istedikleri yeni ürünler konusunda önceden bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kılavuz Sayfası: Bu içerik türü ile, iPhone, iPad, iPod ve Mac tümleşik uygulamalarıyla ilgili yazmış olduğunuz anlatım ve kullanım kılavuzlarını ilgili kategorileri seçerek kullanıcılarla paylaşabilir, ilgilenen kullanıcıların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Makale: Makale ile, gerek kendi yazmış olduğunuz, gerekse de kaynak göstermek kaydıyla başka yerlerden alıntıladığınız yazı ve makaleleri paylaşabilirsiniz.

Podcast: Podcast ile, yapmış olduğunuz her türlü sesli anlatım ve podcast kayıtlarını hem sitemiz, hem de iTunes dizinimiz vasıtasıyla site ve iTunes ve podcast uygulamalarını kullanan kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Site kullanımı ile ilgili diğer detayları, hazır olduğunda sitemizin yardım bölümünde bulabilir, bu bölümü okuyarak siteyi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Sitemizin asıl amacı Apple ve erişilebilirlik olduğundan, erişilebilirlik noktasında engelsiz erişim derneği ile birlikte çalışacağız. Tüm Apple cihazlarındaki erişilebilirlik sorunlarını çözmek, uygulamalardaki erişilebilirlik sorunlarını gidermek, geliştiricileri erişilebilir uygulamalar geliştirmeleri konularında teşvik etmek gibi birçok noktada, engelsiz erişim derneği www.engelsizerisim.com ve

www.engelsizapple.com

sitesi birlikte çalışacak, birbirini destekleyecektir.

Başlangıç olarak, site ile ilgili bu kadar açıklamanın yeterli olacağını umuyoruz. Sitenin diğer özellikleri ve fonksiyonlarını sizler, sitede kullanıcı hesabı oluşturarak rahatlıkla inceleyebilir, öneri ve görüşlerinizi belirtebilir, siteye içerik sağlanmasında aktif rol üstlenebilirsiniz.

Son sözler; Sitemiz her ne kadar yayın hayatına başlamış olsa da , bazı özellikler hala geliştirilmekte, yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Yapılacak değişiklikler 'Site hakkında' başlıklı foruma eklenecektir. Sizler de karşılaştığınız her türlü sorunu İletişim sayfamızdan bizlere iletebilir ve/veya ilgili foruma konu açabilirsiniz.

Unutmayın ki, www.engelsizapple.com yalnızca sizlerin desteğiyle gelişebilir, güçlenebilir ya da yararlı hale gelebilir. Lütfen çekinmeden her türlü sorunuzu sorunuz, bildiklerinizi paylaşınız. Kimsenin bilginizi küçümseyeceği, sorularınızı mantıksız bulacağı gibi anlamsız düşüncelere kapılmayınız. Lütfen kişilerle olan iletişim sorunlarınızı bir kenara bırakıp, herkesin faydalanabileceği yararlı bir oluşum için elinizden geleni yapınız.

Sitemizin yönetim ekibinde; Çağrı Artan, Selçuk Uçar ve Ömer Yeşiltaş yer almaktadır. Editör ve destek ekibimizde ise;Engin Yılmaz, Atakan Nalbant, Faruk Demir, Candeniz Balkaya, Cihan Yazıcı ve Cem Cengiz yer almaktadır. Tabi ki bu ekip başlangıç aşamasında oluşturulmuştur. Destek vermek isteyen arkadaşlar memnuniyetle kabul edileceklerdir. Editör kadrosunda yer almak için tek yapmanız gereken; üye profil sayfanıza ulaşıp 'Editörlük başvurusu' bağlantısına tıklayıp kendinizi kısaca anlatmak ve formu göndermek!

www.engelsizapple.com

internet sitemizin tüm camiamıza hayırlı olmasını dilerken, çıkmış olduğu yolda başarılara imza atmasını ve belirlediği hedeflere ulaşabilmesini temenni ediyoruz.