• Engelsiz Erişim Derneği
  • Bilişim
  • 21 Ocak 2015 Çarşamba
  • Toplam Okunma: 4

Değerli Dostlar, 21 Ocak itibariyle BiTaksi iPhone ve android uygulamaları güncelleme aldı. Bu güncellemenin bizler için önemli tarafı ise görme engelliler için büyük ölçüde erişilebilir hale gelmesi, ve bu çalışmalarda bizzat EEEH dergi/engelsiz erişim olarak görev almamız oldu. Bilindiği gibi EEEH Derginin ağustos ayında çıkan 6. Sayısında Engin Yılmaz tarafından Engelsiz BiTaksi Yolculuğu başlıklı bir yazı kaleme alınmıştı.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/16/engelsiz_bitaksi_yolculugu

Bu yazı sonrası BiTaksi yetkilileri bizlere ulaşarak, hem teşekkür etti, hem de bir sonraki güncellemede görme engellilere daha erişilebilir bir uygulama sunabilmek için işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Birlikte yaptığımız çalışmalar sonrasında aşağıdaki erişilebilirlik özellikleri uygulamaya kazandırıldı.

·Ana menü ve tüm arayüzdeki düğmeler doğru biçimde etiketlendi. Böylelikle, Call Taksi düğmesi “BiTaksi gönder”, Location bölümü “Bulunduğunuz konum”,, Notifications bölümü “bildirimler” gibi düzeltilmiş oldu.

·Sürücüye puan verme ekranındaki puanların doğru biçimde algılanmaması sorunu giderildi.

·Yeni bir özellik olarak eğer kullanıcı Voice Over kullanıyorsa, uygulamanın onun görme engelli olduğunu algılaması sağlandı. Böylece Taksi çağırdığınızda Taksi şoförünün görme engelli olduğunuz bilgisine göre sizi daha kolay bulabilmesinin sağlanması öngörülüyor. Görme engelli olduğunuz bilgisinin görünmemesini istiyorsanız, Menü/hesabım/bilgilerim  bölümüne girip görme engelliyim seçimini kaldırabilirsiniz.

·Taksi çağırdığınızda taksinin size olan mesafe bilgisi ve kaç dakika uzaklıkta olduğu gibi bilgilerin tek bir fiske hareketiyle okunabilmesi sağlandı.

·Çağırdığınız taksi size 100 metreden daha fazla yaklaştığında, cihazın sizi titreşimle uyarması ve bilgi olarak da “Taksiniz Yanınıza gelmek üzere” uyarısının çıkması sağlandı.

Bu süreç, dikkatli bir çalışma yapıldığında her uygulamanın herkes için erişilebilir yapılabileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Engelsiz Erişim Derneği ve EEEH dergi ekibi olarak, BiTaksi yetkililerine erişilebilirlik konusundaki bu duyarlı yaklaşımları nedeniyle çok teşekkür ediyor, bunun iOS ve android uygulamaları geliştiren herkese örnek olmasını diliyoruz.

Her yazılım, Donanım ve Web sayfasını dolu dolu kullanıncaya dek mücadeleye devam.