Merhaba değerli dostlar. Bilindiği üzere 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde kullanabilmek amacıyla Engelsiz Erişim Derneği olarak pusula şablonları hazırlamış, ancak pusula ölçülerinin bizimle paylaşılmaması nedeniyle 2017’de yapılan Halkoylaması ve 2018’de yapılan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerindeki gibi görme engelli seçmenler olarak oyumuzu tek başımıza, gizli ve mahrem bir biçimde verme hakkımızı kullanamamıştık.

Engelsiz Erişim Derneği olarak, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi için İl Seçim Kuruluna yazılı olarak yaptığımız başvuru ile pusula ölçülerinin bizimle paylaşılmasını talep ettik. Talebimiz İl Seçim Kurulunca olumlu bulundu ve 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü itibariyle şablonları hazırlayabilmemiz için gerekli olan tüm bilgiler dernek başkanımız Engin Yılmaz tarafından bizzat İl Seçim Kuruluna gidilerek alındı. Bu aşamadan sonra pusula ile tam uyumlu bir şablon üretmemizin önünde hiçbir engel kalmadı. Zira İl Seçim Kurulu, 21 Mayıs tarihli ve 282 sayılı resmi kararında, pusula ölçülerinin derneğimizle paylaşılmasının yanı sıra, Yüksek Seçim Kurulunun 1103 sayılı kararına dayanarak isteyen görme engelli seçmenlerin yanlarında getirecekleri şablonlarla tek başına oy kullanabileceklerini bir kez daha teyit etti.

Bu kazanımlardan hareketle derneğimiz, 23 Haziran‘da yapılacak olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri için şablon oluşturarak isteyen görme engelli seçmenlere ve sivil toplum kuruluşlarına gönderebilmek amacıyla çalışmalarına başladı.

Derneğimizden şablon talep eden dostlarımızın, aşağıda verilen bağlantılardaki formlardan (bireysel veya sivil toplum kuruluşları) kendilerine uygun olanı seçip, tam ve eksiksiz olarak doldurmalarını rica ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz duyuruda şablon talep toplama sürecinin 11.06.2019 Salı 12.00 tarihinde sona ereceğini paylaşmıştık. Derneğimizin, süreç içerisinde çeşitli nedenlerden talep toplama formlarını dolduramayan seçmenlerin olabileceği düşüncesiyle, talep toplama sürecini 14.05.2019 Cuma saat 17.00'a kadar uzattığını paylaşmak isteriz.

Mahrem ve erişilebilir oyların istisnasız, herkes için bir temel hak olarak kabul edileceği günleri en yakın zamanda görebilmeyi umuyor, erişilebilir günler diliyoruz.

Bireysel Talep Toplama Formu

Sivil Toplum Örgütü Talep Toplama Formu

Önemli Bilgi: Şablon dağıtımı, kullanımı ve benzeri süreçlerin anlık ve etkin takibini kolaylaştırabilmek amacıyla, çalışmamızı bir WhatsApp grubuyla desteklemek istedik. Bu bağlamda aşağıda yer alan grup bağlantısı üzerinden, dileyen seçmenlerin oluşturulan gruba dahil olarak süreç hakkındaki deneyim, soru ve cevaplarını anlık olarak paylaşmasına olanak sunarak çalışmamızın etkisini güçlendireceğimize inanıyoruz.

Bahse konu gruba katılım bağlantısı:

https://chat.whatsapp.com/IfxZwgc9OlIAiUQmN1BeiQ