Değerli takipçilerimiz,

Okuyacağınız yönergenin yanı sıra, festivalimize katılım gösteren misafirlerimizin katılımı etkilemesi olası sorunların çözümü adına bir WhatsApp grubu oluşturduk. Dilerseniz paylaşacağımız bağlantı aracılığıyla gruba dahil olabilir, soru ve sorunlarınızın çözümü üzere arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz.

https://chat.whatsapp.com/GdWEKdAI7sB6jmr80tMcvp

Festival Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs meydanında gerçekleştirilecektir. Bu yazılı tarifin ilk bölümünde toplu taşıma araçlarıyla üniversitenin bulunduğu Hisarüstü semtine gelmek için birkaç ipucu ve ikinci kısmında ise yolculuğunuzun sonrasında festival alanına ulaşmak için körcül tarif bulabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesine toplu taşıma ile ulaşmak için:

 • 59R Mecidiyeköy-Hisarüstü
 • 559C Taksim-Hisarüstü
 • 43R Kabataş-Hisarüstü
 • 59RS Sarıyer-Hisarüstü numaralı otobüs hatları kullanılabilir. Ayrıca 43R ve 559C Beşiktaş Zincirli kuyu rotasını takip etmek isteyen, vapurla beşiktaş’a veya metrobüs ile Zincirlikuyu aktarma alanlarına gelen misafirlerimiz, bu iki hatta aktarma yapabilir.
 • Boğaziçi Üniversitesi ve Levent istasyonları arasında sefer gerçekleştiren M6 Levent / Boğaziçi Üniversitesi metro hattı bulunmaktadır. Bu hatta havaalanı veya farklı aktarma yöntemleriyle ulaşmak isteyenler için M2 Yenikapı / Hacıosman metro hattının Levent durağında aktarma yapılarak geçiş sağlanabilir. Esenler Otogar üzerinden üniversiteye ulaşmak isteyen misafirlerimiz, M1 metro hattıyla Yenikapı istasyonunda M2 Yenikapı Hacıosman metro hattına aktarma yapabilir. Ayrıca takip edilecek güzergah içerisinde istasyonu bulunduğu biliniyorsa, TCDD tarafından yürütülen Marmaray hattı kullanılarak da M2 metro hattına geçiş yapılabilir. Otobüs veya metroyla Levent’e ulaşan misafirlerimiz, yolculuklarının geri kalan kısmı için yukarıda belirtilen otobüs veya metro seçeneklerinden birini tercih edebilir. Hem metroda hem de otobüs hatlarında Boğaziçi Üniversitesi olarak anons edilen durakta inmelisiniz.

Toplu taşımadan indikten sonra festival alanına ulaşım adımları

Otobüs durağından festival alanına ulaşım:

 • Otobüs durağına iner inmez kaldırımı bularak yolu sağınıza alacak şekilde, geldiğiniz yöne doğru, otobüs güzergahının ters istikametine dönmelisiniz
 • Otobüsten indiğinizde ilk ulaştığınız bu kaldırımda kılavuz iz mevcuttur, takip ederek devam ediniz.
 • Bir süre sonra kaldırım ve kılavuz çizgiler kendiliğinden sola doğru dönecektir, şu anda üniversite girişinin bulunduğu cebe doğru saptınız.
 • Bir süre yürüdükten sonra çizgilerin sağa doğru keskin biçimde yönlendiğini, doksan derecelik bir dönüş yaptığını fark edeceksiniz. Çizgileri takip etmeye devam edin. Bu dönüşle birlikte artık kaldırımdan indiniz ve üniversite otoparkının giriş kapısının önündesiniz. Burada süratli olmasa da belli bir araç hareketliliği olacaktır.
 • Yürüdüğünüz yol üzerinde belirli bir mesafe sonrası çizgiler bitecek ve bir kaldırım bulacaksınız. Bu kaldırımın sol tarafı bitkilerle örtülüdür, sağ tarafını kullanmaya çalışın. Ancak Kaldırım uzun olmadığından sağa doğru açınızı geniş tuttuğunuzda kaldırımı ıskalayabilir ve araç trafiğinin olduğu Alana geçebilirsiniz.
 • Doğrultumuzu değiştirmeden bu kaldırımı doğrudan geçiyoruz, ve yola indiğimizde solumuzda, otopark girişiyle aynı hizada,  kampüse araç girişinin yapıldığı bariyer kalmış oluyor
 • Yaya girişi için karşıdaki kaldırıma kadar ilerlemeliyiz. Bu kaldırımda kılavuz çizgileri yeniden bulacağız. Sola dönmeli ve çizgileri takip etmeliyiz. Turnikelere ulaştığımızda solumuzda güvenlik kalacak.
 • Artık kampüsün içindeyiz. Bu noktadan festival alanına kadar olan bölümde tamamen kılavuz iz bulunmaktadır. Festivale hafta içi geldiyseniz, Güney Kampüs meydanına, Üniversite içi belirli güzergahlar içerisinde hareket eden shuttle araçlarıyla da inebilirsiniz. Shuttle kullanmak için kampüs içi kılavuz çizgileri takip ederek ilerlediğinizde, kısa bir süre sonra çizgi üzerinde sola doğru bir ayrım olduğunu fark edeceksiniz. Buradan sola döndüğünüzde, Shuttle araçlarının durma noktası çizginin bitimine denk gelecektir.
 • Yaklaşık 4-5 dakikalık bir yürüyüşten sonra çizgiler bir merdiven grubunun başına ulaşacaktır. Burada merdiven olduğunu belirten noktalı uyarıcı yüzey uygulaması bulunmadığı için dikkatli olmanızı öneririz. Merdivenlerin bitiminde kılavuz çizgiler devam eder ancak burada karşıdan karşıya geçtiğiniz için yola dikkat etmek gerekecektir.
 • Merdivenlerden inerken yolun sağa doğru kıvrılarak sürdüğünü deneyimleyeceksiniz. Dolayısıyla bu merdivenler biraz düzensiz. Dilerseniz merdivenlerin hemen solundaki yokuştan inerek, merdivenlerin çevresinden dolaşabilirsiniz.
 • Kılavuz çizgi sizi güney meydana kadar götürecektir. Çizgilerin bitiminde meydanın festivalin gerçekleştiği bölümüne yönlendiren sesli anonsu duyacaksınız.

Metro çıkışından festival alanına ulaşım:

 • Metro çıkışında bir iki metre ilerleyerek yola doğru yaklaşın. Burada hemen metro çıkışından yola kadar olan birkaç metrelik alanda kılavuz çizgi mevcut ancak bir süre sonra devamlılığı bulunmadığından işlevsel değil.
 • Kılavuz çizgi bittiğinde sağa doğru dönün. Yol solunuzda kalacak şekilde ilerleyin. Bu kaldırımda önce bir ağaç ve sonra da trafik ışıkları bulunuyor, ikisini de geçin.
 • Kaldırım bittiğinde bir sokak arasından, doğrultunuzu değiştirmeden karşıya geçmeniz gerekiyor. Geçtiğiniz kaldırım, görece boş fakat yüksek bir kaldırım. Yol hala solunuzda olacak şekilde kaldırımı takip ederek ilerleyebilirsiniz. Bir süre sonra yolun sağa doğru döndüğünü fark edeceksiniz. Şu anda üniversite girişinin de bulunduğu cebe doğru saptınız.
 • Şu anda solumuzdaki yol, kampüse paralel ancak kampüs dışından aşağıya doğru inen bir yol. Kampüs girişine ulaşmak için bu yolu geçmeliyiz.
 • Eğer bulunduğumuz kaldırımda birkaç metre ilerledikten sonra karşıya geçersek, önce iki şerit arasındaki bankete sonra da kampüs sınırına ulaşırız. Kampüs sınırını sağımıza alarak takip edebiliriz, yukarı çıkarak bir süre sonra kampüsün üst sınırına ve aşağı doğru kıvrılarak turnikelere ulaşan kaldırıma varırız. İlerlemeden yolu geçmek istersek, sağa doğru bir açıyla turnikelerin bulunduğu kaldırıma ulaşabiliriz. Turnikelerin bulunduğu kaldırıma geldiğimizde sağa dönerek bu kaldırımda bizi festival alanına kadar götürecek kılavuz çizgiyi bulabiliriz.
 • Yolun geri kalanı için yukarıdaki turnikeye ulaştıktan sonraki bölümde aktarılan yönergeleri kullanabilirsiniz.

“Yönergeyi bu şekilde takip etmekte zorlandım. Biri anlatsa daha iyiydi” düşüncesindeyseniz, aşağıdaki bağlantıdan arkadaşımızın oluşturduğu körcül tarif adımlarını dinlemeniz mümkün.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'e Körcül Ulaşım Yönergesi