Değerli dostlar, derneğimiz üyesi ve Akdeniz Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Görme Engelliler Salonu sorumlusu,  eğitmen Sarper Arıkan'ın kaleme aldığı bir kitabı sizlere duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Uzun yıllardır görme engellilerin kullanmış olduğu yardımcı teknolojik çözümlerin anlatıldığı materyallerin derli toplu sunulduğu bir kaynağa ihtiyaç olduğu bir gerçekti. Bu açığı kapatabilmeyi amaçlayan kaynaklardan biri olan kitaba ilişkin ön söze ve kaynağın indirme bağlantısına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Önsöz

Yardımcı destek teknolojileri, gelişen teknolojiyle beraber hızla ilerleme gösteren bir duruma geldi. Farklı engel gruplarına hitap eden yardımcı sistemler, sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik alanlarda, engelli bireylerin kendilerine yetebilirliklerini kazanmalarını sağladı. İlk kitaptan, bugüne kadar gelen süreçte, bilişim dünyasında haliyle çok şey değişti ve gelişti. Bütün bu ilerlemenin aktarılabilmesi ve yenilenen donanımsal ve yazılımsal çözümlerin sunulması adına kitabın tekrar güncellenme ihtiyacı doğdu ve sizlerle buluşma noktasına geldi. Genel çarçevede kitabın oluşmasında beni destekleyen aileme(Fahri Arıkan, Pervin Arıkan, Savaş Arıkan, Ceren Değirmenci Arıkan), bununla birlikte erişilebilir teknolojiler alanında birlikte çalıştığım sevgili ağabim Hakan Kılıç ve hiçbirini ayırt edemeyeceğim Engelsiz erişim derneği ailesine teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Kitabın İndirme Bağlantısı