Merhaba değerli dostlar. Önümüzdeki hafta sonu yani 13 Temmuz 2019 Cumartesi günü eşit, erişilebilir, engelsiz dans ve spor konulu 30. Kemal Özceyhan Seminerimizi gerçekleştireceğiz. Öğleden sonra için planladığımız atölye çalışmalarımıza kayıt yaptırma süresi doldu an cak, sabahki panele herkesi bekliyoruz.

SEMİNER PROGRAMI VE DETAYLARI

30. Kemal Özceyhan Semineri: Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Dans ve Spor

Düzenleyen: Engelsiz Erişim Derneği

Tarih: 13.07.2019 Cumartesi

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi

 

  • 10:00-10:30: Karşılama ve ön kayıt
  • 10:30-11:10: Körler için dans ve sporu erişilebilir hale getiren uygulama ve yöntemler, konuyla ilgili akademik çalışmalar. Konuşmacılar: Dr. Engin Yılmaz, Arş. Gör. Hamdi Özdemir.
  • 11:10-11:30: Ara
  • 11:30-13:00: Dağcılık, fitness, tango ve yoga üzerine. Konuşmacılar: Necdet Turhan, Erdal Atik, Nora Şigaher, Mustafa Şanalan, Esra Bakar, Selma Şeker Kırca, Recep Alver. Moderatör: Elif Ünver.
  • 13:00-13:30: Öğlen yemeği.
  • 13:30-15:00: Atölye çalışması 1: Uygulamalı tango. Eğitmenler: Erdal Atik, Nora Şigaher.
  • 13:30-15:00: Atölye çalışması 2: Uygulamalı yoga. Eğitmenler: Mustafa Şanalan, Esra Bakar.
  • 15:00-15:30: Atölye çalışmaları hakkında geribildirimler ve Erişilebilirlik Sözü ile kapanış.

NOT: Seminerimiz Engelsiz Erişim’in Facebook sayfasından ve EGED radyodan canlı olarak yayınlanacaktır

ULAŞIM BİLGİLERİ

Cengiz Topel durağında saat 09:45-10:20 arasında karşılama ekibimiz bulunacak ve seminerimize gelen misafirlerimizin salona ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Garanti Kültür Merkezi’ne toplu taşıma ile ulaşım için aşağıdaki yönergeyi takip edebilirsiniz.

OTOBÜSLE GELENLER İÇİN:

Boğaziçi Üniversitesi’ne İstanbul’un farklı güzergahlarından otobüs seferleri yapılmaktadır. Örnek olarak aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Taksim-Hisarüstü 559C

Kabataş-Hisarüstü 43R

Şişli-Hisarüstü 59R

Sarıyer-Hisarüstü 59RS

Kilyos-Hisarüstü 59RK

Hacıosman-Hisarüstü 59RH

Otobüsle geliyorsak, Cengiz Topel durağında inerek aşağıdaki yönergeyi takip etmeliyiz.

1-İndiğimiz yerde doğrudan yolun karşısına geçip sağa dönelim ve eğimli olan yoldan aşağı doğru yürümeye başlayalım.

2-Bir müddet sonra eğim bitecek ve yolun sola doğru kıvrıldığını fark edeceğiz. Bu kıvrım sonrası uygun bir noktadan yolun karşısına geçelim.

3-Sola dönüp yol solumuzda kalacak şekilde bir müddet yürüdükten sonra kaldırım bitecek ve Uçaksavar Kampüsü girişine ulaşacağız. Buradan sağa doğru içeri girelim ve sola doğru kıvrılan yoldan aşağı doğru yürüyelim. Garanti Kültür Merkezi hemen sağımızda olacak.

METRO İLE GELENLER İÇİN:

Boğaziçi Üniversitesi’ne metro ile gelmek istiyorsak, Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Levent durağında inmeli, buradan da Levent-Boğaziçi Üniversitesi hattına aktarma yapmalı ve son durak olan Boğaziçi Üniversitesi durağında inmeliyiz. Levent durağında indikten sonra görevlilere Boğaziçi Üniversitesi çıkışından çıkmak istediğimizi özellikle belirtelim. Eğer bu çıkışa giden yürüyen merdivenlerden çıkarsak, turnikeyi geçtikten sonra sola dönüp, klavuz izleri takip edelim. Daha sonra yine izleri takip ederek sağa dönelim. Arka arkaya iki blog yürüyen merdiven indikten sonra izler bizi turnikeye, turnike sonrasında da son bir merdivene götürecektir. Bu merdivenden indikten sonra Boğaziçi Üniversitesi metrosuna ulaşmış olacağız. Boğaziçi Üniversitesi durağında tek bir metro çıkışı olduğundan, klavuz çizgileri takip ederek metrodan dışarı çıkıp, aşağıdaki yönergeleri izleyelim. Bu noktada hemen uyaralım, metro ile Garanti Kültür Merkezi’nin bulunduğu Uçaksavar Kampüsü arasında, yaklaşık olarak 500 metrelik bir yürüme yolumuz olacak.

1-Metrodan çıktıktan sonra klavuz izleri takip ederek caddeye ulaşalım ve sağa dönelim.

2-Cadde solumuzda kalacak şekilde yukarı doğru sesli ışıkları duyuncaya dek ilerleyelim.

3-Sesli ışıkların düğmesine basalım ve "karşıya geçebilirsiniz" uyarısını duyduktan sonra caddenin karşısına geçelim.

4-Sola dönelim ve yol solumuzda kalacak şekilde aşağı doğru yürüyelim.

5-Bir süre yürüdükten sonra sağ tarafımızda kuzey kampüs A kapısı girişi gelecek. Buraya sapmadan direkt yolumuza devam edelim ve sesli ışıklara ulaşalım.

6-Lütfen dikkat! Bu noktada iki sesli ışık duyacağız. Sol tarafımızda olan ışık, sol tarafa karşıya geçmemizi sağlıyor. Biz bu ışığı kullanmayıp direkt yürümeye devam edelim ve diğer sesli ışığı duyalım. İşte bu ışıktan önümüze çıkan yoldan karşıya geçelim. Yani sola doğru değil, direkt yürüdüğümüz yolun karşısına geçeceğiz.

7-Bir kaldırım daha geçtikten sonra, Nispetiye otobüs durağına ulaşmış olacağız. Yolumuza dümdüz devam edelim.

8-Uzunca bir kaldırım yürümemizi takiben, küçük bir ara yol bizi karşılayacak. Buradan karşıya geçince gelen kaldırımda Uçaksavar Kampüsü’ndeki top sahasının duvarına rastlayacağız. Bu duvarı sağımıza alıp, hafif sağa doğru kıvrılan kaldırımdan yürümeye devam edelim.

9-Kaldırım bittiğinde Uçaksavar Kampüs girişine ulaşmış olacağız. Buradan Garanti Kültür Merkezi’ne güvenlik görevlileri veya çevrenizde kampüs içerisinde bulunanlardan bilgi alarak yönlenebilirsiniz.