Emine Kolivar ve Engin Yılmaz perde altındaki sahnede sandalyelere oturmuşlar. Engin Yılmaz, hafifçe sağına dönmüş konuşuyor. Emine Kolivar dinlerken karşıya bakmış. Betimleme metin yazarlarından Nazlı Düşmez, Emine Kolivar, Songül Tuncalı ve Berre Gümüş sahne perdesinin önünde sandalyelere oturmuş, sorulara cevap veriyorlar.

 

 kaybettiğimiz arkadaşımız Kemal Özceyhan'ın adını yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz seminer dizimizin yirmiikinci programının konusu her yönüyle sesli betimlemeydi.

Derneğimiz ve Sesli Betimleme Derneği ortaklığıyla düzenlenen  Seminerimiz 28 Ocak 2017 Tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Sinebu sinema salonunda gerçekleştirildi.

İki bölümden oluşan ve yoğun bir katılımla gerçekleştirilen seminerimizin sabah panelinde Sesli Betimleme Derneği'nin yeni projesi Betimleme Kumbarası üzerine konuşuldu.

Sesli Betimleme Derneği'nden metin yazarı ve seslendirmeni Emine Kolivar ve metin yazarı Melek Aşık moderatörlüğünde yürütülen panelde katılımcılara projeden bahsedildi ve dileyenlerin proje için gönüllü betimleme yapmak istediklerinde nelere dikkat ederek içerik oluşturacakları konuşuldu.

Birçok türden öğenin betimlenmesini hedefleyen ve farklı kategorilerde çeşitli betimlemelerle zenginleşmeye başlayan Betimleme Kumbarasına

Buradan

ulaşabilirsiniz.

Seminer programının öğle yemeği arasından sonra da film ve dizilerde betimlemenin evreleri, yeni başlamayı düşünen metin yazar ve seslendirmenlerinin ne tür aşamalarla profesyonelleştiği konuları işlendi. Bu oturumda Yine Emine Kolivar moderatörlüğünde betimleme metin yazarları Emine Berre Gümüş, Nazlı Düşmez ve Songül Tuncalı bizimleydi. Betimleme sürecinde kendi deneyimlerinden bahsettikleri, interaktif bir oturum içerisinde katılımcılar ve Sesli Betimleme Derneği çalışanlarının birleşimiyle gerçekleşen oturumun ve seminerin kapanışında Bilyalı isimli kısa film gösterimiyle program sonlandırıldı.

Programın ses kayıtlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Birinci Oturum

İkinci Oturum
Tüm yaşamı,

eşit,

erişilebilir,

engelsiz kılıncaya dek,

mücadelemize devam edeceğiz.