Biz Kimiz?

Türkiye’de bir ilk olan, İstanbul Üniversitesi Erişilebilirlik Kulübü'yüz. 1 Ocak 2022 tarihinde kurulduk. Hak temelli bakış açısını yaygınlaştırmak, okulumuzdaki erişilebilirlik uygulamalarına katkı sağlamak ve İstanbul Üniversitesi'nin bu konuda da bir öncü olmasını sağlamak amacıyla kulübümüzü kurduk.

Bahar döneminde neler yaptık?

•Eyüp Sultan sesli kütüphane gezimizde herkes için aynı standartların farklı bakış açıları ile sağlanabileceğine olan yaklaşımımız güçlendi. Farklı gereksinimlere uygun dokümantasyon araç gereçleri ve kayıt standartları hakkında bilgilendik. Arkadaşlarımızla Hayata bakış açımıza değer kattığımız çok güzel bir gün geçirdik.

•Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezimizin Seramik atölyesinde, engelli ve engelsiz öğrencilerin birbiriyle kaynaşarak sosyal alanlarda farkındalık oluşturmak adına workshop günleri düzenledik.

•Paralimpik Bisiklet kulübü ile ortak düzenlediğimiz etkinlik sayesinde hem arkadaşlarımızı tandem (2li) bisikletler hakkında bilinçlendirmek istedik, hem de arkadaşlarımızla eğlenceli bir bisiklet turu gerçekleştirdik.

Neler yapmak istiyoruz?

İlerleyen dönemlerde: Betimleme eğitimi, Engellilik haklarını anlamak adına (başta Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi olmak üzere) alanda yazılmış uluslararası hak çalışmaları okumaları, münazara etkinlikleri ve erişilebilir kariyer günleri olmak üzere pek çok etkinlik yapmak istiyoruz. İlerleyen dönemlerde kulübümüzle farklı eğitimler, sosyal aktiviteler ve öncü çalışmalar ile okulumuzu daha erişilebilir yapmak için; gönüllü topluluğumuzla kat edeceğimiz yollarımız olduğuna inanıyoruz.

Parolamız ne?

Parolamız, ENUYGAR'ın da söylediği gibi: "Erişilebilirlik varsa engellilik yoktur."

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı