• Engin Yılmaz
  • Bilişim
  • 22 Eylül 2011 Perşembe
  • Toplam Okunma: 26

Değerli Arkadaşlar eğer Office 2010 kullanıyorsanız, Mail veya internet üzerinden bir Word, excell veya powerpoint dosyası açtığınızda, Korumalı görünüm diye bir şeyle karşılaşırsınız. Bunun anlamı enter ile dosya açıldığında dosyayı yalnızca okumanıza izin veriliyor olmasıdır. Yani dosya içinde herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Microsoft bunun güvenlik nedeniyle gelebilecek virüs tarzı şeylere karşı bir önlem olduğunu söylüyor ama ben hiç sevmedim. Düzenlemeyle birlikte birçok özellik de etkileniyor bundan. Eğer siz de benim gibi korumalı görnümden hoşlanmadıysanız, bunun tamamen kapamanın bir yolu var. Öncelikle geçici olarak da korumalı görünümü kapatabiliyorsunuz. Office 2003 ve önceki sürümlerinde oluşturulmuş bir dosya üzerinde uygulama tuşuyal sağ tıklayıp düzenle seçeneğini seçerek dosyayı açarsanız, dosya korumalı görünüm olmadan açılıyor ve istediğiniz düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Ancak bazen önce dosyayı açmanız ve sonra yazı yazarken düzenlemeyi etkinleştir demeniz gerekibiliyor dosya içersinde düzenleme yapabilmek için.

Bunların hiçbiriyle uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

·Bir Word, Excell veya PowerPoint belgesi açın.

·Alt+D ile dosya sekmesine girin.

·Yön tuşları yardımıyla seçenekler öğesini bulun ve enter tuşuna basın.

·Gelen ekranda sağ ve sol yön tuşlarınız yardımıyla güvenlik Merkezi kategorisini seçin. (Bu bölümde doğrudan End tuşuna basarsanız, güvenlik Merkezi kategorisine gelmiş olursunuz).

·Tab ile ilerleyerek Güvenlik Merkezi Ayarları öğesini bulun ve boşluk çubuğuna basın.

·Yine kategori seçeceğiniz bir bölüm gelecek karşınıza, sağ ve sol yön tuşlarıyla korumalı görünüm kategorisini seçin.

·Bu bölümde veri yürütmesiyle ilgili onay kutusu hariç diğer tüm onay kutularının işaretini üzerlerine tab ile gelip boşluk çubuğuna basarak kapatın.

·Ardından Tamam düğmesini tab ile bulup boşluk çubuğuna basın ve gelen ekranda yine tab ile tamamı bulup boşluk çubuğuyla onaylayın.

Artık dosyalarınızı eskisi gibi enter ile açıp istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Daha engelsiz Günler…