MTA Genel Müdürlüğü ŞCD Tabiat Tarihi Müzesi Görme Engelliler Bölümü

 

MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ŞCD (bunun açılımı Şehit Cuma Dağ, ama kısa halini kullanabiliriz) Tabiat Tarihi Müzesi, ülkemizde bulunan ilk ve en kapsamlı tabiat tarihi müzesidir. 

 

Müze bünyesinde öncelikle ülkemizde gerçekleşen çalışmalarda bulunmuş olan fosil, mineral ve kayaç örnekleri bulunmaktadır. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı müzeler, çeşitli kişi ve kuruluşlardan gelen hediye örnekler de müzede yer almaktadır.

 

Müzede sergilenen örneklerle öncelikle yaşadığımız dünyanın tanıtılması ve bu dünyada geçmişten günümüze canlı çeşitliliğinin her yaşta ve meslek grubunda ziyaretçiye anlatılması hedeflenmektedir. Buna yönelik olarak çok zengin bir fosil, mineral, kayaç ve madencilik tarihi koleksiyonundan önemli örnekler sergilerde yer almaktadır. Ayrıca ülkemizde bulunan hayvanların ve bitkilerin tanıtıldığı Diyorama bölümü de başka bir yerde görülemeyecek örnekleri ziyaretçilere sunmaktadır.

 

Müze bünyesinde 2011 yılında kurulmuş olan Görme Engelliler Bölümü, Tabiat Tarihi Müzesi’nin küçük bir örneği şeklindedir. Bu bölümde yer alan omurgalı ve omurgasız hayvan ve ağaç fosilleri, güncel hayvan kemikleri, doldurulmuş hayvan örnekleri, arkeolojik örnekler ve çeşitli kayaçlar ve bu örneklere ait Braille alfabesiyle yazılmış olan açıklayıcı etiketler, ziyaretçilerin örnekleri tek tek ellerine alarak incelemeleri için uygun şekilde sergilenmektedir. Böylece görme engelli ziyaretçilerimiz de Müzemizden en uygun şekilde faydalanmakta ve başka bir yerde karşılarına çıkamayacak olan örneklerle vakit geçirmektedirler.

 

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı