• Bilişim
  • 08 Aralık 2020 Salı
  • Toplam Okunma: 1,809

Bu sayfa, uzun yıllardır açık kaynak kodlu olarak dünya kullanıcılarıyla buluşturulan ve yerini kör kullanıcılar arasında sağlamlaştıran NVDA (NonVisual Desktop Access) programına ilişkin bilgi ve dosyaların paylaşılması planlanarak oluşturulmuştur.

Sayfa içeriğimiz zamanla programa ilişkin bilgilerle güncellenecektir.

Ülkemiz gönüllü NVDA yerelleştirme grubunun hazırladığı en güncel ve eklentili taşınabilir sürümlere de bu sayfadan ulaşabileceksiniz. Bahse konu bağlantılar ve daha fazlası için: yayında olan NVDA Türkiye Web Sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Tarafınıza sunulan tüm derlemeler, çıkışta ayar tercihlerinizin kaydı, tablo hücre koordinatlarının bildirimi ve varsayılan olarak belirlenen sentezleyici hızının biraz yükseltilmesi gibi önemli bulduğumuz dokunuşlar dışında genel fabrika ayarlarına sadık kalınarak hazırlanmıştır. Bu sayede uygulamayla yeni karşılaşacak kullanıcıların yazılıma daha rahat alışması hedeflenmiştir.

NVDA 2021.1 Taşınabilir, eklentili ve Türkçe

NVDA Eklenti Topluluğu Sayfasında yer alanların yanı sıra, çeşitli geliştiriciler tarafından hazırlanan eklentilere yer verdiğimiz derleme.

Not: Derleme içerisinde, özellikle işlevlerini kullandıkları ek ses dosyalarıyla bildiren birkaç eklenti olmak üzere, pakette olduğu halde devre dışı bırakılan eklentiler bulunmaktadır. Bununla amaçlanan, yazılımla yeni tanışan ve alışan kullanıcıların, farklı özelliklerle karşılaşarak kafalarının karışmasının olabildiğince önlenmesidir. Uygulamanın ayar ve menülerine alışmaya başlayan kullanıcılar, NVDA menüsü \ araçlar \ eklenti yöneticisi üzerinden diledikleri eklentileri etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir, ilgili eklentinin "hakkında" ve "eklenti yardımı" düğmelerini kullanarak bilgi alabilirler.

NVDA 2021.1 Taşınabilir sürüm indirme bağlantısı

NVDA 2021.1 Hafif Sürüm

Taşınabilir belleklerinde NVDA çalıştırmak, olası eklenti çalışmalarıyla ekran okuyucu performansının etkilenmesinden uzak kalmak isteyen kullanıcılar için, gereklilik düzeyi yüksek eklentiler pakete dahil edilerek optimize edilen NVDA derlemesi. Ayrıntılı bilgiye paket içerisindeki açıklama belgesinden ulaşabilirsiniz.

NVDA Hafifletilmiş Derleme 2021.1 İndirme Bağlantısı

Dileyenler, NVDA Resmî İndirme Sayfası üzerinden, programın eklentisiz ve geliştiriciler tarafından yayınlanan güncel sürümlerine ulaşabilirler.