Fotoğrafta, Berra Yami bir masada oturmuş ve dizüstü bilgisayarda çalışıyor. Kadın, yeşil bir başörtü ve siyah bir kıyafet giymiş. Kulaklık takmış. Masanın üzerinde pembe bir dosya, kahverengi bir Braille tablet ve pembe bir kalem kutusu bulunuyor. Dizüstü bilgisayarın ekranında metinler açık. Kadının yüzünde hafif bir gülümseme var ve çalışırken mutlu görünüyor. Arka planda beyaz bir kitaplık var. Kitaplıkta çeşitli kitaplar ve birkaç dekoratif eşya yer alıyor.

  Basına ve Kamuoyuna;

8 ve 9 Haziran‘da yapılan üniversiteye giriş sınavında, yine görme engelli bir öğrenci ÖSYM tarafından doğru okuyucu görevlendirilmemesi nedeniyle mağduriyete uğradı . ÖSYM düzenlediği sınavlarda görme engelli adaylara okuyucu ve işaretleyici görevlendirmektedir. 9 Haziran'da gerçekleştirilen yabancı dil testinde, Berra'ya Biyoloji ve Türkçe öğretmenleri okuyucu ve işaretleyici olarak görevlendirilmiştir. Yabancı dil testinde ilk kez sınava giren Berra, İngilizce okuyuşu ve telaffuzu anlaşılır olmayan öğretmenlerin okuyucu olarak görevlendirilmesi nedeniyle sınav sürecinde gerekli okuyucu desteğini alamamıştır.

YKS ve YDT gibi sınavlar yılda yalnızca bir kez yapılmakta olup, bu sınavlarda yaşanan sorunlar bir yıllık bir kayba yol açmaktadır. Başarılı bir öğrenci olan ve Anadolu Lisesi'ni 94.5 ortalama ile bitiren Berra Yami, yanlış görevlendirme ve sınav sırasında görevlilerin okuyucu değişikliği talebini reddetmesi nedeniyle, bir yılını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Berra, emeklerinin karşılığını haksız bir uygulamayla kaybetmek istemediği için bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini talep etmektedir.

Okuyucu Değişikliği Talebi Reddedildi

İstanbul’un Silivri İlçesinde yaşayan Berra Yami, İngilizce yabancı dil testi için ÖSYM tarafından kendisi için sınav yeri olarak belirlenen Büyükçekmece Rosvita Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’ne gittiğinde okuyucu olarak Biyoloji ve Türkçe öğretmenlerinin görevlendirildiğini öğrendiğini, geçmiş deneyimlerinden ve araştırmalarından bu durumun sınavını olumsuz etkileyeceğini bildiğini, sınav öncesinde bina başkanının çağrılmasını istediğini, okuyucu değişikliği talep ettiğini belirtti. Ancak okuyucuların, bina başkanının çağrılması ve okuyucu değişikliği talebini reddettiklerini aktardı.

Okuyucu değişikliği gerçekleştirilmeyince birkaç soruyu çözmek için okuyucu ile deneme yaptıklarını, okuyucunun İngilizce okumasının anlaşılır olmadığını fark etmesi üzerine talebini yinelediğini, ancak ısrarla taleplerinin dikkate alınmadığını belirtti.

Okuyucu Değişikliği Talep Ettiği İçin Suçlandı

Stresi yüksek olan bu sınavda Berra, bu şartlarda sınavı tamamlamasının mümkün olamayacağını ve tutanak tutulması için bina başkanının çağrılmasını talep ettiğini belirtti. Taleplerini yinelemesi üzerine okuyucunun ısrarla “Neden İngilizce öğretmeni istediğini anlamıyorum, İngilizce öğretmeni olsa sana o da cevapları söylemeyecekti, bence ben iyi okuyabiliyorum” gibi cümleleri tekrar tekrar söyleyerek baskı yaptığını iletti.

Bütün itirazlarına ve açıklamalarına rağmen okuyucu tarafından aynı ifadelerin tekrar edildiğini belirten Berra, Okuyucunun İngilizce okuyuşunun anlaşılır olmaması ve şartların düzeltilmesi için olumlu bir tutum sergilenmediğinden emin olunca moralinin bozulduğunu ve sınavı tamamlayamadan çıkmak zorunda kaldığını belirtti.

Bina Başkanı Tutanak Tutmayı Reddetti

Bu koşullarda sınavı sürdüremeyeceğini ve sınavdan çıkmak istediğini okuyuculara ısrarla bildiren Berra, ancak o zaman bina başkanının  sınav alanına geldiğini anlattı. Bina Başkanından, yaşadığı olayla ilgili tutanak tutulmasını istediğini, ancak Bina Başkanının tutanak tutulmasını reddettiğini belirtti. Israr etmesine rağmen bina başkanının tavrını sürdürdüğünü, tüm itiraz ve ısrarlarına rağmen tutanak tutulmadığını iletti.

ÖSYM’DEN Adil İşlem Talebi

Sınavda yaşanan ihlaller üzerine ÖSYM’ye dilekçe ile başvuruda bulunduğunu belirten Berra, emeklerinin ve bir yılının heba edilmemesi için yetkililerden adil işlem yapılmasını istediğini iletti. Sınav salonunda kameraların bulunduğunu, yaşananların yetkililerce incelenebileceğini belirtti. Kendisinden sonra sınava girecek adaylar için de yetkin okuyucuların görevlendirileceği bir sistemin kurulmasını talep ettiğini vurguladı.

Genç Adayların Emekleri Yanlış Uygulamalarla Boşa Harcanmasın

Yıllardır birçok görme engelli öğrenci benzer durumlarla karşılaşmaktadır. Adaylarca ve sivil toplum kuruluşlarınca ÖSYM’ye olumsuz uygulamalar aktarılmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır. ÖSYM’nin yeterli önlemleri almaması nedeniyle görme engelli öğrenciler, okuyucu kaynaklı sorunlar yüzünden en az bir yıllarını kaybedebilmektedir. Engelsiz Erişim Derneği olarak, Berra Yami'nin yaşadığı mağduriyetin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Ayrıca, Berra'nın sınavında görevli bina başkanı ve diğer yetkililerle ilgili yasal işlem başlatılmasını istiyoruz. Bu olayın takipçisi olacağımızı ve benzer sorunların bir daha yaşanmaması için yasalar çerçevesinde gerekli işlemleri yapacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Engelsiz Erişim Derneği