Her yıl heyecanla beklenen, 2010 yılından  itibaren kaybettiğimiz arkadaşımız Selen Özel'in adını verdiğimiz bilgi yarışmamızı, 12 Mayıs  Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde,   11’inci kez sizlerle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

Yarışmanın her aşamasında, erişilebilirliğin yoğun  bir biçimde hissedildiği, yarışmacı veya izleyici olarak organizasyona katılan herkesin keyifli vakit geçirdiği özel bir yılı daha geride bıraktık.

 

Yarışmamız, yarışmaya katılan grupların hangi oturumda yarışacaklarını  belirlediğimiz kura çekimi ile başladı.

 

Birinci Oturum öncesinde, GETEM direktörü ve Engelsiz Erişim Derneği başkanı Dr. Engin Yılmaz, Selen Özel Bilgi Yarışması ve Engelsiz Erişim Derneği ile ilgili kısa bir bilgilendirme konuşması yaptı. Ardından Selen’in annesi Fehime Hanım, görüş ve düşüncelerini ifade etmesi amacıyla sahneye davet edildi. Derneğimiz adına Canan Çam Yücel Fehime Hanım’a hediyelerini  takdim etti.

 

Erişilebilirlik sözümüzün okunması ve sahne betimlemesinin ardından 1. oturumda yarışacak olan yarışmacılar kendilerini tanıtıp soru kuralarını çektiler.

 

Oturumun sonuna doğru, gün boyu zengin bir büfe ile bizimle olan sponsorumuz Bekard Yemek Firması adına  Melike Hanım'a plaketleri takdim edildi. Plaketi kendisi de Engelsiz Erişim Derneği üyesi olan Mürşide  Ciğerlioğlu verdi.

 

Sevda Bozbey Yılmaz'ın  ve Ayşe Adıyaman'ın keyifli sunumlarıyla izlediğimiz 1. oturumu, Bedran Alaca, Mehmet Hüseyinçelebi ve İbrahim Sustan’dan oluşan Grup Hiciv Birincilikle tamamlarken, İbrahim Kuruçay, Enes Kuruçay, ve İbrahim Bingül’den oluşan Grup Troya  da ikinci olarak finale adlarını yazdırdılar.

 

Kısa bir aranın  ardından ikinci oturumla yeniden izleyicilerimizle birlikte olduk. Yarışmaya geçmeden önce, Levent Açlan, "seçimlerde tek başımıza oy kullanabilme konusunda gelinen nokta, şimdiye dek yapılanlar ve önümüzdeki seçim için yapmayı planladıklarımız" üzerine kısa bir sunum  yaptı.

 

"Ardından yine ilk oturumda olduğu gibi kura çekimi ile yarışmamız başladı.

 

İkinci oturumun sonunda, üçüncülük  ödüllerine sponsor olan Altınokta Körler Vakfı’nı temsilen yanımızda olan  Mağdule Demircioğlu’na, plaketi Ramazan Yücel tarafından takdim edildi.  Aynı zamanda öğleden önceki oturumlarda pek çok konuda yanımızda olan,  karşılama ekibi, sahne düzeni, yarışmacı veya seyircilerimize ihtiyaçları halinde eşlik eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine sertifikaları verildi. Sertifikalar, erişilebilirliğin gerektirdiği gibi, hem mürekkepli yazı biçiminde, hem de Braille formatında basıldı.

 

İkinci oturumun sunumunda, bu kez Ayşe Adıyaman ve Demet Budak eşlik etti bize. Finale adını yazdıran gruplar ise Azimet Ziba, Necati Onur Bağlı ve Eyüp Ensar Yazıcı’nın oluşturduğu Grup İstanbul ve Mehmet Hanefi Çiftçi, Büşra Durmuş, Gökhan Sarıgil'den oluşan   Liberte Agelite oldu.

 

Üçüncü oturuma geçmeden önce, yaklaşık 1 saatlik bir öğle yemeği arası verdik ve hız kesmeden 3. oturumla devam ettik yarışmamıza.

 

Üçüncü oturuma başlarken, Nurşen Sunar Korkmaz, bu yıl dördüncü dönemiyle karşınızda olduğumuz Engelsiz Eğitimlerimiz ile alakalı kısa bir bilgilendirme paylaştı bizimle.

 

                Diğer oturumlarda olduğu gibi son eleme oturumumuzu da kura çekimiyle başlattık.

 

                Oturum sonuna doğru, bu kez de ikincilik ve birincilik ödüllerimizin sponsorlarına plaketlerini takdim ettik. İkincilik ödüllerimizin sponsoru Sesli Betimleme Derneği adına Olgun Yılmaz'a  plaketini Gökhan Güngör, birincilik ödüllerimizin sponsoru olan MCT Data adına aramızda bulunan Mesut Tokgöz'e ise plaketini Çağrı artan verdi.

 

                Üçüncü oturumumuzda ise farklı bir ikili, Dilek Başar Açlan ve Engin Yılmaz keyifli bir sunumla bizimle oldular.

 

Finale adını yazdıran son iki grup ise Ali Köse, Adil Ahmet Kavrama ve Süleyman Soner Hamurcu'nın   oluşturduğu Bilginç ve Orhan Yeter, Özlem Erten Yeter, Alican Çağrı Gökçek'ten meydana gelen Uçan Spagetti Canavarı oldu.

 

                Eleme oturumlarında, yarışmacılara  çoktan seçmeli, kurada çıkan kategorilerden  10 soru yöneltmiştik. Finalde ise 16 kategoriden tek cevaplı klasik sorular sorduk.

 

                Ara vermeden final oturumuyla devam  ettiğimiz yarışmamızda, 3. oturumu da sunan Engin Yılmaz ve ona eşlik eden Pınar Yavuz, final heyecanını bizimle paylaştılar.

 

                yarışmanın sonuna kadar süren rekabet sonucunda günü 1. oturumun ikincisi olan Troya birincilikle tamamladı. İkinci, yine 1. oturumun birincisi olan Grup Hiciv olurken, üçüncü ise ikinci oturumun  birincisi olan grup İstanbul oldu.

 

                final oturumunun sonuna doğru bu kez de öğleden sonra yanımızda olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine sertifikaları verildi.

 

                oldukça  keyifli ve heyecanlı geçen günün sonunda, dereceye giren gruplara ödüllerini takdim etmeye geldi sıra.

 

3. Olan grup üyelerine madalyalarını ve zarflarını Ayça Balcı Güngör, 2. Olan grup üyelerine madalyalarını ve zarflarını Levent Açlan, 1. Olan grup üyelerine madalyalarını ve zarflarını Adem Vural Takdim etti. Ayrıca birincilik kupası da 1. olan gruba Engin Yılmaz tarafından verildi.

 

                Bu yıl dereceye giren gruplarımızın aldığı ödüler ise şöyle oldu. 1. olan gruba  1000'er Tl, 2. olan gruba 700'er Tl, 3. olan gruba ise 400'er tl verildi.

 

                Bu yıl, seyirciye sor bölümünde de oldukça renkli ve günlük hayatımızda işlerimizi kolaylaştıran hediyeler verdik. İlk oturumda Asus Powerbank, üçüncü oturumda Vestel Mix And Go (Blender) ve finalde ise Philips filtre kahve makinesi sahiplerini buldu. İkinci oturumda ise konuşan tansiyon aleti konuklarımız sorumuzu yanıtlayamadığı için daha sonraki etkinliklerde verilmek üzere bizde kaldı.

 

Hediyelerimizi o anki oturum sunucularımızdan biri yerine ulaştırdı.

 

                Genel sunumda, Yarışma boyunca, hiç tükenmeyen enerjisi ve hep gülen yüzüyle Nurşen Sunar Korkmaz eşlik etti bize.

 

                Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da yarışmanın her anını  erişilebilir bir biçimde planlamak  için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.  Salonda, sıkça  kullanılan yarışma salonu, sahne, tuvaletler ve çıkış kapısı gibi  yerlere, kılavuz iz olarak kablolar döşedik. yine geçen yıllarda olduğu gibi, yarışmacı arkadaşlarımızın ve siz değerli  misafirlerimizin Garanti Kültür Merkezi'ne sorunsuz bir şekilde ulaşabilmeniz için,  otobüs ve metro duraklarına bir Engelsiz Erişim üyesi ve iki gönüllü öğrenciden oluşan gruplar yerleştirdik.

 

                Bu yıl ilk defa, masalara o an yarışan grubun adının yazılı olduğu tabelalar astık.  Elbette bu tabelaları hem Braille hem de Latin alfabelerini kullanarak yazdık.

 

                Kısacası, her dakikası dopdolu bir Selen Özel Bilgi Yarışması'nı daha geride bıraktık.

 

Böylesine geniş ve yoğun katılımlı organizasyonlarda, ufak tefek aksaklıkların olması kaçınılmazdır. Fakat o günün güzelliği, her şeye değerdir. Biz de keyifli paylaşımlarda bulunduğumuz özel bir günü geride bırakmanın huzuruyla, yarışmacı, seyirci, sunucu ve yarışmada görev alan herkese teşekkürlerimizi sunuyor, önümüzdeki yıl yeniden görüşmek üzere diyoruz...