Bu yıl dokuzuncusunu düzenlediğimiz ve 2010 yılından itibaren Selen Özel Bilgi Yarışması adını verdiğimiz yarışmamız,  yazı aratmayan sımsıcak bir Pazar gününde Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde coşkuyla gerçekleşti. 

Aynı zamanda anneler gününe de denk gelen 8 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz yarışmamız, 2010 yılının Mart ayında beklenmedik bir şekilde kaybettiğimiz değerli arkadaşımız Selen Özel’i bir kez daha hatırlamak, O’nun bir engelli kadın olarak aktivist kimliğinin gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olmak; bir kısmına tanıklık etmiş şanslı insanlar olarak O’nun hak arama yolunda verdiği sonsuz mücadeleyi bir nebze olsa paylaşabilmek, yarışmamızın en önemli yönlerinden biri olma özelliğini sürdürdü.

Her yıl olduğu gibi, keyifli organizasyonumuz siz kıymetli yarışmacılarımızın yoğun katılımıyla daha renkli,  dopdolu bir biçimde sona erdi. Öncelikle güzel bir pazar gününde bizimle olmayı tercih eden siz değerli konuklarımızın çok eğlenceli vakit geçirdiklerini umuyor, katılım gösteren her bir konuğumuza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yarışma heyecanımız kura ile oturumlarda yarışacak grupların belirlendiği aşamayla başladı. Ardından ilk oturumun sorularına geçilerek, coşku fırtınamızı biraz daha arttırdık.  Bu yıl yarışma oturumları arasında farklı bir yol izledik; 2013 yılında bir trafik kazası sonucu kaybettiğimiz arkadaşımız Kemal Özceyhan'ın adını yaşatmak üzere gerçekleştirdiğimiz yıllık seminerlerimizden seçtiğimiz konulardan kısa sunulara yer vererek, yaptığımız çalışmaları da paylaşma şansı bulduk. Üstelik yarışmamızın “Seyirciye Sor “kısmının bu seminer konularından sorulması, her bir oturum öncesi gerçekleşen sunumların misafirlerimiz arasında tatlı bir rekabete yol açtığını da söylemeden geçemeyeceğiz doğrusu.

Oturumlar öncesinde kısaca yer verdiğimiz seminerlerden küçük notlarımız ise şöyleydi:
Birinci oturum öncesinde, Engin Yılmaz ve Sevda Bozbey Yılmaz’ın geçtiğimiz Temmuz ayında Amerika’nın Orlando şehrinde gerçekleşen NFB kongresinde yaşadıkları deneyim ve gözlemler paylaşılarak, erişilebilir çözümler üzerine konuşuldu.

İkinci oturum başında, Ayça Balcı Güngör ve Gökhan Güngör çiftinin gerçekleştirdiği Körü Körüne Evlilik sunumunun minik bir özeti yapılarak, evlilik hazırlıkları sürecinde karşılaşılan sorunlar ve paralel olarak çözümlerinden bahsedildi.
Üçüncü oturumda, Mustafa Tezcan ve Levent Açlan'ın birlikte gerçekleştirdiği Müzelerde Erişilebilirlik Semineri hakkında küçük bir kesite yer verildi.

Final oturumu olan dördüncü oturum öncesinde ise Canan Çam Yücel, Engin Yılmaz ve Adem Vural'ın hazırladıkları dokunsal atölye çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri seminer özetlendi.  

İşte Seyirciye Sor kısmının atıştırmalık soruları da bu minik sunumlardan seçildi. Tüm katılımcılarımıza yarışmamız başlamadan, yani misafirlerimizi salona alırken dağıtılan numaralar arasından çekiliş yaparak soruyu cevaplayacak kişiyi belirledik. Soruyu bilsin bilmesin,  küçük ipuçlarıyla destekledik konuklarımızı. Kazanan misafirlerimize USB bellek hediye ettik. Umarız ki bu keyifli çekişme anları,  sizlerin de belleklerinde güzel bir yer tutmuştur. Gelecek yılki Seyirciye Sor kısmında neler sorulacak acaba dediğinizi duyar gibiyiz. Bizler de çok merak ediyoruz. 

Pek çoğunuzun bildiği gibi bilgi yarışmamızın yapıldığı günden beridir hep önde tuttuğumuz,  Engelsiz Erişim Derneği ilkelerinden biri olan yarışma organizasyonunun tüm süreçlerinde birebir körlerin yer alması yaklaşımını bu kez de sürdürdük. Bu anlamda, yarışmamızın oturum sunucularını ağırlıklı olarak görmeyen arkadaşlarımızdan seçerek, organizasyonumuzu taçlandırdık.  

Birinci oturumda Dilek Başar Açlan’ın sakin ve kararlı sunumuna deneyimli sunucumuz Serdar Kulak esprili yaklaşımlarıyla renk kattı.

İkinci Oturumda bizimle ilk sunuculuk deneyimlerini gerçekleştiren Pınar Yavuz ve Çağrı Artan harika paslaştılar.

Üçüncü oturumun sunucularından Demet Budak, soruları okumak için bize müracaat ettiğinde çok heyecanlandık;  sesini web kanallarından tanıdığınız Engelsiz Erişim Derneği üyemiz Fahrettin Sadıç, sorulara başkaca bir şiirsellik katarak Demet ile ahenkli bir sunum yaptılar.

Dördüncü ve final oturumunu Pınar Yavuz’un yumuşak ve zarif sunumu,  Engin Yılmaz’ın erişilebilir okuma çözümleri bağlamında denediği yeni bir metotla bilgisayardan dinleme ve tekrar etme yoluyla şaşırtıcı bir akıcılıkla sonlandırdık.

Bu yıl da teknik masamız yine harikalar yarattı;  ses ve efekt desteği her zamanki gibi Adem Vural’a emanet edildi.  Projeksiyon kontrolü ve ekran yönetimini Çağrı Artan’a bırakmak bizi çok rahatlattı.   Geçen yıldan oldukça deneyimli üyemiz Ayça Balcı Güngör ve gönüllü bir Boğaziçi öğrencisi, harika bir iş çıkararak zorlu puanlama kısmının üstesinden geldiler. 

Yarışmamızın yalnızca sorularına değil, nasıl erişilebilir hale getireceğimiz üzerine de çok çalıştık. Oturum başlarında grupların masa görevlileri,  masalarda yer alan cevap pusulası, cevaplandırma şablonu ve mühürle erişilebilir biçimde seçenekleri işaretleme yöntemini gruplara aktardılar. Ayrıca her oturum içerisinde soru dağılımlarını belirten kategorileri kura ile belirleyerek yarışmanın her oturumu için farklı heyecan deneyimleri yaşadık.

İlk oturumun sonunda, her yıl yarışmamızın onur konuğu olan Selen'in annesi Fehime Özel için hazırladığımız ödülü kendisine sunduk. Ödülümüz, arkadaşımız Selen'in de bir hukukçu olmasını da göz önünde bulundurarak hazırladığımız bir Adalet Tanrıçası kolyesi oldu.

Oldukça çekişmeli geçen dört heyecanlı oturumun sonucu, yarışmamızın bu yılki birincisi, ikinci turu ikincilikle tamamlayan Bulut Ergin Sarışık, Garip Hakan Gültekin ve Dicle Kaya üçlüsünün oluşturduğu Daltonlar isimli grup oldu. İkinciliği  Orhan Yeter, Tuğba Zeynep Şen ve Oğuzhan Al üçlüsünden oluşan ve birinci turun birincisi Karetta Karetta isimli grup alırken, üçüncülük de Erdal Karakoç, Ahmet Kahveciler ve Elif Ocakverdi üçlüsünden oluşan ve ikinci turu birincilikle bitiren Validebağ isimli grubun oldu.

Bu yılın ödülleri ise Birinci gruba 1000, ikinci gruba 750, üçüncü gruba ise 500 TL hediye çekleri olarak sunuldu. 

Görüldüğü gibi, yarışmamız kazananlarıyla çok fazla sürprize imza attı. Sonuna değin hangi grubun kazanacağı belli olmayan yarışma oturum kazananlarımız ise şöyle sıralandı; birinci turu Karetta Karetta grubu birincilikle sonlandırırken,  ikinciliği Nirvana grubu elde etti. İkinci turun birincisi Validebağ olurken,  Daltonlar ikinciliği kimseye kaptırmadı. Üçüncü turun birincisi Ah Şu Körler ve ikincisi grup Cıs oldular ancak finali kazanan ilk üç grup arasında yer alamadılar.

Bu yılın ödül sponsoru yarışmalarımızda daima bizimle olan Sesli Betimleme Derneği’yken, katılımcılarımızın yeme içme sponsorluğunu Engelsiz Erişim Derneği üyesi Mustafa Tezcan koordinasyonunda derneğimiz gerçekleştirdi.

Grup ödüllerinin yanında, bu yıl Engelsiz Eğitim programımız sürecinde, bizlere programların kaydedilmesi ve dunyayaseslen.com web sitemiz üzerinden sunulmasında büyük destek sunan Selçuk Uçar'a derneğimiz tarafından hazırlanan bir plaket takdim edildi. Ayrıca Sebeder başkanı Kenan Önalan ve yine Engelsiz Eğitim program kategorilerinden Müzik Odası’nın hazırlayıcılarından olan Onur Yılmaz da, derneğimiz tarafından plaket verilen arkadaşlarımız arasında yer aldılar. 


Bu yıl da yarışma öncesinden başlayarak olabildiğince erişilebilir bir ortam sunmayı hedefleyen ekibimiz, katılımcıların ulaşacağı yarışma alanına yakın metro ve otobüs duraklarında misafirlerimizi karşılamak üzere, Engelsiz Erişim üyelerinden birini ve gönüllü öğrencileri konumlandırdılar.  Garanti Kültür Merkezi girişi ve alan içi noktalarda yine gönüllü öğrencilerimiz bizimleydi.  Yarışmamız için kültür merkezi kablolarla döşenerek, geçici pratik kılavuz yollar planlandı. Yarışma boyunca her noktada ellerinden gelen gayreti gösteren tüm Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencileri ve aramızda bulunarak bizlere katkı sunan gönüllü yardımcılarımıza içten bir teşekkürü borç biliriz. Yarışma süresi boyunca, Engelsiz Erişim Derneği üyelerinin de yoğun gayretle masa gönüllülüğü ve organizasyonun çeşitli noktalarında yardımları, etkinliğin kaliteli ve sorunsuz geçebilmesi adına önem teşkil eden başka bir artımızdı. Ekibimize emekleri için teşekkürlerimizi sunarız.

Elbet hata ve kusurlarımız olmuştur, affola. Tüm katılımcılarımızın keyifli zaman geçirmesini arzuladığımız, hayli dinamik ve çok yönlü probleme açık bir organizasyonu, olabildiğince kaliteli sunmaya çalışmak adına elimizden gelen çabayı gösterdiğimize inanıyoruz. Seneye yeniliklerle, dopdolu ve unutulmaz bir Selen Özel Bilgi Yarışması’nda birlikte olmak dileğiyle.

Yarışmamıza ait ses ve video kayıtlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ses Dosyaları

Birinci oturum

İkinci oturum

Üçüncü oturum

Final oturumu

Videolar

Kura Çekimi

 

1. oturum

2. Oturum

3. oturum

Final oturumu

Ödül töreni