Bir Engelsiz Erişim Derneği klasiği olan ve 2010 yılından itibaren Selen Özel Bilgi Yarışması adını verdiğimiz yarışmamız, 20 Mayıs 2017 Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl onuncusunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığımız ve her anında erişilebilirliği hissettiren yarışmamızda, sizlerin de yoğun katılımı ve ilgisiyle yine son derece keyifli, coşkulu ve heyecanlı bir atmosfer oluşturduk.

Her geçen yıl daha da iyisini yapmaya gayret ettiğimiz bilgi yarışmamız aracılığıyla, 2010 yılının Mart ayında kaybettiğimiz hukukçu arkadaşımız Selen Özel’i bir kez daha anma fırsatı bulduk. O’nun bir engelli kadın olarak, hak arama yolunda verdiği mücadelenin ve aktivist kişiliğinin gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olmak, yarışmamızın en önemli yönlerinden biriydi.

Yarışma heyecanımız, oturumlarda yarışacak grupların kura ile belirlenmesiyle başladı. Birinci oturum öncesinde, açılış konuşmasını yapması için GETEM direktörü ve Engelsiz Erişim Derneği başkanı Dr. Engin Yılmaz’ı sahneye davet ettik. Ardından, birçok etkinliğimizde olduğu gibi bu etkinliğimizde de derneğimize desteğini esirgemeyen Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Birimi’ne teşekkür etmek istedik ve hazırladığımız plaketi birim koordinatörü Hande Sart Hocamıza takdim ettik. Sonra da hep birlikte erişilebilirlik sözümüzü okuduk.

Her oturum öncesinde yarışacak grupları tanıttık. Grup üyelerinden birini, önceden hazırladığımız soru kategorilerinden hangilerinin sorulacağını belirlemek için kura çekilişine dâhil ettik. 16 Kategoriden toplam 10 adet çoktan seçmeli sorunun sorulacağı ön eleme oturumlarında, Ayça Balcı Güngör, Canan Çam Yücel ve Engin Yılmaz’dan oluşan yarışma jürimiz de bu çekilişe katıldı.

İkinci oturum öncesi, her yıl yarışmamızın onur konuğu olan Selen’in annesi Fehime Özel’i sahneye davet ederek duygu ve düşüncelerini aldık ve kendisine çok şık bir kahve makinesi hediye ettik. 

Fehime anne de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da salonda bulunan herkese küçük ikramlarda bulundu ve yine ağzımızı tatlandırdı.

Her geçen yıl içeriğini zenginleştirmeye çalıştığımız yarışmamızın oturum aralarında, derneğimizin diğer etkinliklerini de tanıttık. 15 Ekim Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali filmini izledik. Engelsiz Eğitimlerimizi Ömer Yeşiltaş, Kemal Özceyhan Seminerlerimizi Canan Çam Yücel anlattı. Derneğimizin yayın organlarından biri olan EEEH Dergiyi ise dergi yazarlarından Mürşide Ciğerlioğlu tanıttı. Ayrıca, yarışmamızın bir geleneği haline gelen “Seyirciye Sor” bölümünde de yarışmamızı ve etkinliklerimizi takip eden 6 şanslı izleyicimize, konuşan baskül hediye ettik.

Yarışmamızın ödül sponsoru olan Sesli Betimleme Derneği’ne bu yıl da bizden desteğini esirgemediği için teşekkürlerimizi sunduk. Derneği temsilen yarışmamızı izleyen Melek Aşık’a teşekkür plaketi verdik. Etkinliğimizin yeme içme sponsorluğunu üyemiz Mustafa Tezcan koordinasyonluğunda derneğimiz üstlendi.

Bilgi yarışmamızı düzenlemeye başladığımız günden bu yana hep ön planda tuttuğumuz ve bir Engelsiz Erişim Derneği ilkesi olan yarışma organizasyonunun tüm süreçlerinde birebir görme engellilerin yer alması yaklaşımını tabii ki yine sürdürdük. Şöyle ki: Yarışmamızın oturum sunucularını ağırlıklı olarak görme engelli arkadaşlarımızdan seçtik. Birinci oturumu Sevda Bozbey Yılmaz ve Cem Cengiz, ikinci oturumu Canan Çam Yücel ve Burak Sarı, Üçüncü oturumu Dilek Başar Açlan ve Turgay Gümüş, final oturumunu ise Pınar Yavuz ve Engin Yılmaz sundu. Teknik masada ise Adem Vural ve Çağrı Artan görev aldı. Yarışmamızda puanlama sürecini geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Ayça Balcı Güngör yürütürken, genel sunuculuk işini Nurşen Sunar Korkmaz üstlendi.

Yarışmamızı daha nasıl erişilebilir hale getirebiliriz diye yine çok düşündük, çok çalıştık. Her oturumda masalarda görev alan masa görevlileri, yarışmacı gruplarımıza, bu yıl daha farklı şekilde tasarladığımız ve herkesçe çok beğenilen erişilebilir cevap pusulalarını, nasıl kullanmaları gerektiğini anlattılar. Yarışmacı grupların soru kategorilerini belirledikleri kurada ise hem Braille hem de Latin alfabesini kullandık. Yarışmacılarımızın ve izleyicilerimizin yarışmanın yapılacağı salona kolayca gelmelerini sağlayabilmek için derneğimiz üyelerinden ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir karşılama komitesi oluşturduk. Kültür merkezini kablolarla döşeyerek geçici pratik kılavuz yollar hazırladık. Yarışma boyunca etkinliğimizin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için ellerinden gelen gayreti gösteren Boğaziçi Üniversitesi ED200 Dersi öğrencilerine ve tüm gönüllü yardımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Bu yıl yine tüm oturumlarda, birbirinden çekişmeli, renkli ve heyecanlı dakikalara tanıklık ettik. Toplam 4 oturumdan oluşan yarışmamızın final oturumunda, Sadriye Görece, Şeyma Koyuncular ve İlkay Güvenin’den oluşan Egem, Atakan Nalband, Emrecan Bilgin ve Murat Demir’den oluşan Çizgiciler, Suat Kadan, Ilgın Aydınoğlu ve Caner Oyman’dan oluşan CIS, Uğur Deniz, Kürşat Ceylan ve Efe Aydemir’den oluşan Mitralyöz, Mehmet Hanifi Çiftçi, Merve Açıl ve Büşra Durmuş’tan oluşan Başıma Güneş Geçti, Emre Ev, Ömer Yasin Öztürk ve Tuğba Hançer’den oluşan Gel Ama Sıkılırsın isimli gruplar yarıştı. Heyecanın doruğa çıktığı ve kazanan grubun son ana kadar belli olmadığı final oturumunu, Grup Mitralyöz birincilikle tamamlarken, ikinciliği Grup Başıma Güneş Geçti, üçüncülüğü de Grup Gel Ama Sıkılırsın göğüsledi.

Final oturumunun ardından ödül törenine geçildi. Birinci olan grup üyeleri 1000’er TL, ikinci olan grup üyeleri 700’er TL ve üçüncü olan grup üyeleri 400’er TL nakit ödülün sahibi olurken, ilk üç gruba madalya, birinci gruba da kupa takdim ettik. Ödüllerimiz bunlarla da sınırlı kalmadı. Yarışmamızı ikinci olarak tamamlayan Grup Başıma Güneş Geçti, Young Guru Akademi’den Wewalk kazandı. Yarışmamıza katılım gösteren tüm gruplarımızı kutluyoruz.

Elbette hata ve kusurlarımız da olmuştur, af ola. Tüm katılımcılarımızın keyifli bir gün geçirmesini arzuladığımız, son derece dinamik ve çok yönlü probleme açık olan organizasyonumuzu, olabildiğince kaliteli sunmaya çalışmak adına elimizden gelen çabayı gösterdiğimize inanıyoruz. Seneye daha güçlü ve yenilikçi bir vizyonla yeniden karşınızda olmayı umuyor, katılımlarınızı bekliyoruz.

NOT: Yarışmamızla ilgili ses ve görüntü kayıtlarına, çok yakında, sosyal medya adreslerimizden ve sitemizden ulaşabileceksiniz.

 

ENGELSİZ ERİŞİM DERNEĞİ