TADA yetkilileri ve Engelsiz Erişim ekibi olarak bir arada verdiğimiz bir poz

Markette dolaşırken raftaki bir ürüne dokunduğunuz anda adını Braille olarak okusanız, hemen oracıkta yandaki hissedilebilir kare alana telefonunuzu tutarak geri kalan her şeyi öğrenseniz nasıl olurdu?

TADAAAAAAAAAAA

 

Çocuklarımız için yapılan sürprizle yüzlerindeki gülücüğün kaynağı olarak TADAAA derken mutluluklarına mutluluk katma amacı edinerek bu alanda yola koyulmuş ve çalışmalarını sonraki aşamalarda yetişkin bireyler için sağlıklı gıda üretimi yapma prensibiyle hareket eden TADA firmasıyla üretim tasarımlarında erişilebilirlik bakımından derneğimizin yolu kesişti.

Bundan yaklaşık iki ay öncesinde bir cuma günü başlayan serüvenle TADA ürünlerinin sergilenmesinde erişilebilirlik çalışmalarının başlatılmasına ilişkin bir geri dönüş almıştık. Yapmış olduğumuz görüşmeler ve firma yetkililerinin farkındalığa yönelik olumlu yaklaşımları sayesinde 10 Haziran 2021 tarihinde firma ile dernek başkan ve bir kısım üyelerimizin katılımıyla Workin Otel’de yapılan lansman çalışmasını geride bıraktık. TADA ürünlerine yapılacak kabartma baskı teklifiyle başlayan ve firma Pazarlama Müdür Yardımcısı Duygu AKARSU tarafından ön sunumları gerçekleşen ürünlerde son geldiğimiz noktada, artık ambalaj üzerindeki ürün adları Braille etiketle de yer alıyor ve kare Kod ile ürünlere ait tüm bilgilere erişilebiliyor. İşte 20 Haziran yüz yüze toplantısı bunu resmen duyurduğumuz bir etkinlik oldu. Amacımız tüm ambalajlı ürünlere TADA örneğinin bir emsal teşkil etmesi. Bu bağlamda TADA Yönetim Kurulu Başkanı Sedat UYAR, Pazarlama Müdürü Meral TEK ve Pazarlama Müdür Yardımcısı Duygu AKARSU ve Tada firma yetkililerinin katılımı ve bazı basın yayım kuruluşlarıyla organize edilen toplantıda, ürün üzerinde yer alan kabartma yazıların temel içeriğinin hangi noktalarda olduğu, QR kodunun kapsam ve niteliğinin ürüne ait hangi özellikleri daha erişilebilir bir biçimde sunduğunu dernek temsilcilerimizle sıcak ve tebessüm dolu bir muhabbet ortamında ele alarak hizmet kalitesi ve kapsamının genişletilmesine ilişkin stratejik görüşmelerin devam etmesi ve ileriye yönelik projeleri hakkında da kendileriyle işbirliği içerisinde olacağımızı belirttik.

Derneğimiz Adına Başkanımız Dr. Engin YILMAZ, ürünlerin erişilebilirlik düzeyine ilişkin toplantıya katılım gösteren basın yayım kuruluşlarına örnekler ışığında sunumunu yaptı. Konuşmasında, bu ve benzeri erişilebilirlik farkındalığının her yönüyle olması gereksinimine vurgu yapan yılmaz, aynı hassasiyet ve imkanların yalnızca “Mış gibi.” Organize edilmesindense, süreğen ve stratejik olarak tüm firmalar için birebir uygulanması gerektiğini anlattı.

Öte yandan, BANAbi ve İstegelsin gibi sanal alışveriş platformlarından TADA ürünlerinin satış işleminin gerçekleştirildiği belirtilirken, 17 Haziran itibariyle Migros mağazalarında da lansmanı yapılan ürünlerin satış işleminin fiilen yürürlüğe geçirileceği açıklandı. Geniş ürün yelpazesine sahip olarak gıda sektöründe erişilebilirlik bakımından öncülük etmeyi arzuladığı ve bu bilinçte hareket eden TADA firması yetkilileri tarafından 54 ürün üzerinde halen kabartma yazı uygulaması ve QR kod uygulamalarının tamamlandığı, Ağustos 2021 dönemine kadar eski ambalajların tamamının yerini yeni kabartma etiketli ve kare kodlu ambalajların almasının hedeflendiği belirtildi.

Konu hakkında dernek başkanımız Dr. Engin YILMAZ, dernek üyelerimiz Sevda BOZBEY YILMAZ, Mürşide CİYERLİOĞLU, Muhammed DALAK ve Kadir AHISKA’NIN TADA firma yetkilileriyle karşılıklı istişarelerini içeren ve soru cevapla renklendirilen tebessüm dolu sıcak muhabbetimizin yer aldığı video bağlantımızı düzenleme işlemleri bittikten sonra ayrıca paylaşacağız. Öncesinde sistemi kısaca anlatalım. Bir tada ürününü satın aldığınızda ambalaj kutusu üzerinde ürünün adının yazdığı bir Braille etiketle karşılaşacaksınız. Daha detaylı bilgi istiyorsanız etiketin hemen yanında parmağınızla dokunduğunuzda hissedebileceğiniz kare kodu bulacaksınız. Tek yapmanız gereken telefonunuzun kamerasını açıp bu kodu okutmak. Böylece açılan bir sayfada ürünün içindekiler kısmıyla   tüm içeriği, saklama koşulları gibi diğer detaylarını okuyabileceksiniz. iPhone kullanıcılarına bir öneri. Daha hızlı ve pratik biçimde kare kodları okumak ve kod okunduğu anda ek bir tıklamaya ihtiyaç duymadan sayfaya yönlenmeniz mümkün. Bunun için cihazınızın ayarlar kısmından denetim merkezine girin. Burada ilerleyerek kod tarayıcı öğesini bulup etkinleştirin. Artık uçak modu, wifi gibi anahtarları açıp kapatabileceğiniz denetim merkezine girdiğinizde kod tarayıcıyı da burada göreceksiniz. İçine girdiğinizde tek yapmanız gereken cihazınızı kare koda tutup beklemek. Sayfa açılacaktır.

Önemli not: Ürünün son tüketim tarihi bilgisinin baskısının en son aşamada başka bir sistemle yapılması nedeniyle maalesef onu Braille etikete dahil edemiyoruz bugünkü şartlarda. Ama onun için de TADA yetkilileriyle bu yazının yerinin sabitlenmesini sağladık. Genellikle bu tarz sandviç ve ürünlerin üzerindeki hissedebileceğiniz pencere içinde yatay olarak konumladık. Telefonu buraya tutup basit ve ücretsiz bir yapay zeka uygulamasıyla hem son tüketim tarihi, hem de ürün seri numarasına kolayca ulaşmanız mümkün oluyor. Her ürünün kare kod sayfasında da son tüketim tarihinin paketin neresinde yer aldığı belirtiliyor. Gerektiğinde buna bakarak ilgili bilgiye  ulaşabilirsiniz.

 

Bahse konu sürecin başından sonuna kadar emeği geçen dernek katılımcılarımıza, TADA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sedat UYAR Beyefendiye, Pazarlama Müdürü Sayın Meral TEK ve Pazarlama Müdür Yardımcısı Duygu AKARSU’ya, projenin görünmeyen ancak arka planında bütün özveri ve hassasiyetiyle desteklerini eksik etmeyen TADA firmasının tasarım ve matbaa ekiplerinin tamamına teşekkürlerimizi iletmek ve bu kanalla da dile getirmek istiyoruz.

Eşit, Engelsiz ve Erişilebilirliği kapsamlandırmayı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek için çıktığımız bu yolda bizler çalışmalarımıza devam edeceğiz. #ErişilebilirlikHerYerde derken çıktığımız bu serüvende Sizleri de böylesi ve bundan sonraki yürüteceğimiz çalışmalarda görmek bizler için mutluluk verici olacaktır.