Görme engelliler için bilgisayara bağlı kalmadan yazıyı tarayarak okumayı sağlayan “reading Machine” okuma makinesi adı verilen sistem normal bir tarayıcı boyutlarında. Ön kısmında kontrol paneli bulunan bu alette bir bilgisayara gereksinim duymadan yazılarınızı tarayıp dinleyebiliyorsunuz. Hatta daha sonra isterseniz bunları bilgisayarınıza aktarmanız mümkün.

 Braille Teknik firması yurt dışında okul, kütüphane gibi yerlerde sık kullanılan bu ürünün Türkçe’ si ile Cebit Eurasia’da ziyaretçilerinin karşısına çıktı.

Bizler de Engelsiz Erişim Grubu olarak firma sahiplerinden Uğur Demirci’ye bu yeni ürün ve Braille Tekniğin çalışmaları hakkında sorular sorduk. Uğur Bey bu ürünün özellikle bilgisayara uzak görme engelliler için yararlı olacağını düşündüklerini belirtti. Ürünün kütüphaneler ve okullar gibi yerlerde kullanılabileceğini söyleyen Demirci; özellikle noter vb yerlerde görme engellilerin imza atacakları yazılı materyalleri okuyabilmeleri için bu üründen yararlanılabilinir dedi. Bunun da yanlış imza sorununu ortadan kaldırabileceğini belirtti. Çalışma mantığı tarayıcıyla aynı olan ürünle taranmış bir metni harf harf, kelime kelime, cümle cümle, paragraf paragraf okumanın mümkün olduğunu belirten Demirci; okuma özelliklerinin bir ekran okuyucuya benzediğini söyledi.

Ürünün fiyatını henüz belirlemediklerini ifade eden Demirci; 6000YTL civarında bir fiyattan satışa sunabiliriz dedi. Şuanda GVZ Ersin ve GVZ Levent ses sentezleyicilerini kullanan sistemde GVZ Gül sesinin de kullanılacağını ekledi. Uğur Demirci firma olarak Türkçe konuşan ürünlere önem verdiklerini ifade ederek; şuan konuşan şerit metreden teraziye, tansiyon ölçme aletinden kan şekeri ölçme aletine kadar bir ok konuşan ürünün Türkçelerini Türkiye pazarına sunduklarını belirtti.

Kendilerine her sene bir hedef belirlediklerini söyleyen Demirci; “Türkçe okuma makinesi de bu seneki hedefimizdi son anda da olsa fuara yetiştirebildiğimiz için mutluyuz” dedi.

 

Kaynağı görüntüle