Görselde Beyaz baston, braille yazı, kılavuz çizgi, kontrastı sağlanmış bir merdiven, işaret dili, ve merdiven önünde duran tekerlekli sandalye kullanıcısı olan altıgen bir kolaj var. kolajın sağ yanında ise büyük bir turkuaz ünlem görseli altında sarı renkte “Erişilebilirlik Öteleniyor!!!” yazıyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan torba yasa teklifine göre erişilebilirlik bir kez daha öteleniyor!

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Kanunu, kamu kurumlarına erişilebilirlik şartlarını yerine getirmesi için 7 yıl süre tanımış; ancak bu süre sona erdiğinde defalarcca uzatılmıştı. Meclise sunulan torba yasa teklifine göre COVİD-19 bahane edilerek erişilebilirlik şartlarını yerine getirmeyen kurumlara üç yıla kadar ek süre verilmesinin önü açılıyor.

COVİD-19 salgını engelli bireyler için erişilebilirliğin ne kadar önemli olduğunu somut olarak göstermişken ve Cumhurbaşkanlığı tarafından erişilebilirliğin gündeme alınması için teşviklerde bulunulurken, erişilebilirlik kriterlerini karşılamayan kurumlara ek süre verilmesi, anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir.

Şayet bu teklif yasalaşırsa; sokakta rahat yürüyebilmek için üç yıl daha bekleyeceğiz. Toplu taşıma araçları üç yıl daha erişilebilir olmayacak. Bina içinde asansör ve rampa gibi düzenlemelerin yerine getirilmesi talebimiz üç yıl sonraya ertelenecek. Özetle, erişilebilirlik üç yıl daha ötelenecek!

Bizler, "erişilebilirliğin sağlanabilmesi için yapılacak yükümlülüklerin Covid-19 salgını sebebiyle yerine getirilememesi nedeniyle, ilk kez denetlenerek eksikliği olduğu tespit edilenler ile daha önce süre verilenlere, yükümlülüklerinin maliyet ve niteliğine göre ilave süre verilebilmesine imkan tanınması" amacıyla yapılmak istenen değişikliği kabul etmiyoruz. Bizler, COVİD-19 salgınının bir mazeret olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Bizler, erişilebilirlik hakkımızı kullanmak için üç yıl daha beklemek istemiyoruz.

İşte bu yüzden, engelli bireyleri, ailelerini, engellilik alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını ve tüm hak savunucularını gerçekleştireceğimiz Tweet etkinliğine davet ediyoruz.  #ErişilebilirlikÖteleniyor etiketini kullanarak uğradığımız ötekileştirmeyi gündeme taşımak ve bu durumu kabullenmeyeceğimizi duyurmak için desteklerinizi bekliyoruz!

Tweet etkinliğimiz 10 Temmuz 2021 cumartesi akşam 21.00'de gerçekleşecek.

Kullanacağımız etiket: #ErişilebilirlikÖteleniyor

Etkinlikte bahsedilecek bazı kişiler ve Twitter adresleri:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: @RTErdogan

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: @MustafaSentop

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu: @kilicdarogluk

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: @dbdevletbahceli

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: @meral_aksener

HDP: @HDPgenelmerkezi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: @deryayanikashb

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç: @drorhankoc