Değerli Engelsiz Erişim dostları 2006 Ocak ayında Way finder sitesinde bir haber gördük. Programın görmeyenlerin de kullanımına uygun hale getirileceğini ve Cep telefonlarımızda kullandığımız ekran okuyucular Talks ve Mobile speak ile uyumlu çalışacak bir GPS yazılımının üretildiğini yazıyordu bu haber. Hemen akabinde, firmayla yazıştık ve sevinçle programın Türkiye haritasının da olduğunu öğrendik ve sitemizde, Braille ve Bilgisayardan sonra üçüncü devrim adıyla bu haberi tüm okuyucularımıza duyurduk. Hemen bir GPS cihazı satın aldık ve firmayla yazışmalarımız sonucu henüz program piyasaya çıkmadan  programın beta kullanıcısı olduk. Programın geliştirilmesine, ve Türkçesinde meydana gelen hatalara yönelik çeşitli geri bildirimlerde bulunduk bu sırada. Ve 2006 Haziran ayında program resmen piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz kasım ayında ise programın 2.0 sürümü çıktı.

Bizler geçtiğimiz Nisan ayından bu yana hem sokaklarda yürürken, hem taksilerde hem otobüslerde programı denemekteyiz. Sizler için programın nasıl çalıştığını anlatan bir deneme kaydı yaptık ve sizler bu kaydı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Bu kayıtta Access ile birlikte sanal olarak evimizden bir lokantaya gittik arabayla. Bir sonraki kaydımızda bizzat sokakta yürürken yaptığımız bir kaydı sizlere sunacağız.

Programı kullanabilmeniz için simbion ortamında çalışan bir cep telefonu ve tabiî ki bu cep telefonuna kurulu bir ekran okuyucu ile bir GPS cihazı yeterli oluyor. Telefonunuza kurduğunuz program uydu aracılığıyla konumunuzu belirliyor ve GPRS üzerinden aldığı harita bilgisiyle sizi yönlendiriyor. GPRS bağlantısı çok ciddi bir fatura artışı sağlamıyor telefonunuzda kaygılanmayın.

Programın 2 modu var. Yaya modu ve araç modu. Yaya modunu sizler sokakta yürürken bir yere gitmek istediğinizde ve yakın mesafelerde kullanıyorsunuz. Bu moda size yön bilgisini telefonunuzun ekran okuyucusu veriyor. Araç modunda ise size yön bilgisini güzel bir bayan sesi veriyor. İşte programın bazı özellikleri:

  • Gitmek istediğiniz bir yeri belirlediğinizde size bir güzergah belirleme ve güzergah boyunca sizi sesli olarak yönlendirme
  • Bulunduğunuz yeri “neredeyim” konumuyla öğrenebilme
  • Etrafınızdakilokanta, eczane, benzinlik ve benzeri yerleri öğrenebilme
  • Etrafınızdaki sokak ve kavşakların neler olduğunu öğrenebilme
  • Sıkça kullandığınız, eviniz işyeriniz gibi bilgileri sık kullanılanlar bölümüne ekleyebilme ve daha sonra kolayca bulabilme.
  • Gidişiniz sırasında, o anki hızınızı, GPS konumunuzu, deniz seviyesinden yüksekliğinizi öğrenebilme
  • Kendi kişisel haritanızı ve sık kullanılanlar sepetini öğrenebilme ve bunu arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilme.
  • Etrafınızdaki lokanta, postane gibi mekanlarla ilgili telefon numarası benzeri ayrıntılı bilgi alabilme.

 

İşte tüm buözelliklerle ilgili küçük bir demo dinlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bir sonraki kaydımız da yakında geliyor! Programın demosunu indirmek için

Access.getwf.com

Bağlantısını kullanın. Bu bağlantıda programın dilini seçin ve programı ister bilgisayarınıza ister doğrudan cep telefonunuza indirin.

 

Mp3 Demo İçin Buraya Tıklayınız