• Engin Yılmaz
  • Bilişim
  • 06 Nisan 2012 Cuma

Windows7’de stereo mik seçeneğini aktif hale getirerek Hem iç kaydın, hem kendi sesinizin duyulmasını sağlama

 

Windows 7’li bir bilgisayarda hem kullandığınız ekran okuyucunun, hem de kendi sesinizin mikrofondan çıkması içinaşağıdaki ayarlar yapılmalıdır. Özellikle eğitim verirken, hem kendinizin konuşması hem de uygulamalardaki diyalokların rahatlıkla anlaşılması önemlidir. TeamTalk tarzı uzaktan eğitimlerde de rahat bir eğitim verebilmek için Windows 7 kulanıyorsanız aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

1.       Başlat tuşuna basarak gelen arama kutusuna denetim masası yazın ve çıkan sonuç üzerinde girişe basın.

2.       Çıkan listede S harfine basarak ses öğesini bulun ve girişe basın.

3.       Ctrl+tab ile kayıt sayfasına gelin.

4.       İnsert+ numPed eksi tuşlarına basarak jaws imlecini p c imlecine taşıyın ve yine NumPed Çarpı tuşuna basarak sağ fareye tıklayın. (bütün bu işlemlerde numara kilidi kapalı olmalıdır. Diz üstü bir bilgisayar kulanıyorsanız, jaws imlecini p c imlecine taşımak için capsLock+ğ, sağ fareye tıklamak için CapsLock+9 tuşlarına basılmalıdır).

5.       Sağ tıklayıp menü açılınca önce P C imlecine tekrar geçin ve çıkan listeden, “Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster” öğesini bulun. Bu öğe “işaretli” ya da “Checked” şeklinde duyulmuyorsa, girişe basarak bu öğeyi işaretleyin.

6.       Yön tuşları yardımıyla stereo karışımı öğesini bulun.

7.       Tab tuşu ile özellikler düğmesini bulun ve boşluk çubuğuna basın.

8.       Yine tab tuşu ile ilerleyerek, Aygıt kullanımı seçim kutusunu bulun.

9.       Burada yön tuşları yardımıyla Bu aygıtı Kullan Etkinleştir seçeneğini seçin ve tab ile ilerleyerek tamamı bulun, ardından boşluk çubuğuna basın.

10.   Bir kez Shift+tab tuşuna basın ve “Varsayılan Yap” düğmesi üzerinde boşluk çubuğuna basın. Böylece stereo karışımı öğesini devreye almış ve iç sesleri kaydetmesi için varsayılan olarak ayarlamış olduk. Şimdi mikrofonumuzu da devreye alarak kendi sesimizin de kayda girmesini sağlayacağız.

11.   Shift+Tab ile ilerleyerek, kayıt aygıtlarının olduğu listeyi bulun ve yön tuşlarınız yardımıyla mikrofon öğesini bulun.

12.   Tab ile ilerleyerek Özellikler düğmesine basın.

13.   Ctrl+Tab ile dinle sekmesine gelin.

14.   Burada “Bu aygıtı dinle” onay kutusu üzerinde boşluk çubuğuna basın ve bu onay kutusunu işaretleyin.

15.   Tab ile uygula düğmesini bulun ve boşluk çubuğuna basın. Kulaklık takıyorsak, bu noktadan itibaren kendi sesimizi de kulaklıktan duyacağız. Böylece, mikrofonu da sesimiz çıkacak şekilde yapılandırmış olduk.

16.   Tab ile Tamam düğmesini bularak boşluk çubuğuna basın ve özellikler bölümünü kapatın.

 

 

Bu aşamadan sonra herhangi bir kayıt programıyla kayıt yaptığınızda veya TeamTalk benzeri bir uygulamaya girdiğinizde, kulaklık takıyor olsanız bile, kayıtlarda hem kendi sesiniz hem de bilgisayar sesi aynı anda duyulacaktır. Kendi sesinizin düzey ayarlarını yapmak için, denetim masasındaki ses bölümündeki kayıt sayfasında, mikrofonu bulmanız ve özelliklerine girdikten sonra ctrl+tab ile düzeyler sekmesine gelerek düzeyi ayarlamanız gerekecektir.

Bilgisayarın iç sesinin düzey ayarlarını yapmak için, denetim masasındaki ses bölümündeki kayıt sayfasında, Stereo karışımı öğesini bulmanız ve özelliklerine girdikten sonra ctrl+tab ile düzeyler sekmesine gelerek düzeyi ayarlamanız gerekecektir. Çoğunlukla stereo karışımının düzeyi 22 44 arasında olmalıdır. Mikrofon düzeyi ise mümkün olan en yüksek düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır.

 

Not: işiniz bittiğinde, tekrar yalnızca kendi sesinizin duyulması ve iç kaydın duyulmaması için, yine denetim masası ses ses içersinden kayıt sekmesine gelmeniz ve buradaki listeden mikrofonu seçmeniz gerekiyor. Ardından tab ile ilerleyerek varsayılan yap düğmesine boşluk çubuğu ile tıkladığınızda, iç kaydın duyulmasını iptal etmiş olursunuz.

Yine kendi sesinizi kulaklıktan duymamak için, mikrofon özelliklerine girdikten sonra, ctrl+tab ile dinle bölümüne gelmeniz, “bu aygıtı dinle” onay kutusunun işaretini boşluk çubuğuyla kaldırmanız, ve tab ile ilerleyerek uygula düğmesine, ardından da yine tab ile ilerleyerek tamam düğmesine boşluk çubuğuyla basmanız gerekecektir.