Merhaba Değerli Takipçilerimiz,

 

21.’sini gerçekleştireceğimiz yine çok farklı ve özel bir Kemal Özceyhan semineriyle 24 Aralık’ta sizlerle birlikte  olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu seminerimizde de pek çoğumuzu yakından ilgilendiren ve üzerine çok zengin tartışmaların yapılabileceğine inandığımız önemli bir konuya ışık tutmaya çalışacağız. Görme engelli bir bireyin gelişiminde kaynaştırma eğitiminin önemini konuşacağız. Kaynaştırma deyince aklımıza ne geliyor? Kaynaştırma nasıl bir süreçtir? Kaynaştırma eğitiminde kimlere ne gibi sorumluluklar düşmektedir? Ülkemizde kaynaştırma uygulamaları nasıldır? Dünyada kaynaştırma süreçleri nasıl yürütülmektedir? Kaynaştırmanın engelli bireylere ve akranlarına sağlayacağı faydalar nelerdir? Canan Çam Yücel, tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacak. 

 

Ayrıca, seminerimizde konuşacağımız ikinci önemli konu ise, akran öğretiminin önemi. Akran danışmanlığı nedir? Akran danışmanlığı nasıl yapılmalıdır? Akran öğretiminin faydaları nelerdir? Sevda Bozbey Yılmaz, bu konularda yapılmakta olan veya yapılabilecek çalışmaları örneklendirerek bizlere sunacak.  
            Seminerimizde bir de konuk velimiz olacak. Çocuğu, uzun yıllardır kaynaştırma ortamında eğitim almakta olan velimiz, kendi penceresinden kaynaştırma sürecini, nelerle karşılaştıklarını, süreç içerisinde yaşananları, hangi durumlarda hangi çözüm yollarını bulduklarını bizlerle paylaşacak.

 

Seminerimizin ardından ise, bir atölye çalışmamız olacak. Bu atölye çalışmasında isteyen katılımcılar, semineri düzenleyen kişilere konu ile ilgili merak ettiklerini sorarak kaynaştırma konusunda kısa süreli bir danışmanlık hizmeti alabilecekler.

 

Kısacası, seminerimiz içerik bakımından oldukça zengin. Bu semineri fikirleriyle daha da zenginleştirmek isteyen tüm veli, öğretmen adayı, öğretmen ve her meslek grubundan katılımcıyı aramızda görmek istiyoruz.

 

Seminerimizi Eğitimde Görme Engelliler Derneğinin radyosu üzerinden de canlı yayınlıyor olacağız. Yayını dinlemek için:

 


http://www.eged.org/alternatif-eged.pls

 

Seminer: Görme Engelli Bireylerin Gelişiminde Kaynaştırma Eğitiminin Önemi

 

Canan Çam Yücel - Sevda Bozbey Yılmaz

 

24 Aralık 2016 Cumartesi

 

Saat: 13:00-14:30

 

 

 

Atölye Çalışması: Kaynaştırma ile ilgili soruların cevaplanacağı danışmanlık hizmeti

 

Saat: 15:00-16:30

 

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Park Binası 01 nolu sınıf