Merhaba değerli Engelsiz Eğitim takipçileri,

Engelsiz Eğitimin ilk haftasını sizin de yoğun ilginiz ve desteğinizle başarılı bir biçimde tamamladık. Gelecek haftanın programına geçmeden önce paylaşmak istediğimiz bazı bilgiler var.

Dünyaya Seslen web sitesinde devam eden teknik çalışmalar nedeniyle eğitim kayıtlarını bir süre daha sadece Engelsiz Eğitim Youtube Kanalı aracılığıyla takip edebileceksiniz. Kayıtların Youtube bağlantılarını eğitim programının altında bulabilirsiniz. Bununla birlikte pilates ve Latin Alfabe dersleri dışarıya kapalı olduğu için bu derslerin katılım bağlantıları kayıt yaptıran öğrencilere mail yoluyla gönderilecektir. Son olarak tüm derslerin saat 20:30’da başlayacağını hatırlatıyor, gelecek haftanın eğitim programını ve bir önceki haftaya ait eğitim kayıtlarını paylaşıyoruz.

07-12 ARALIK 2021 HAFTASI ENGELSİZ EĞİTİM PROGRAMI

07 Aralık 2021 Salı: Python Programlama Dili

Can Deniz Balkaya değişkenleri, kaçış dizilerini ve kullanıcıdan veri almayı anlatacak.

08 Aralık 2021 Çarşamba: Pilates Egzersiz Sistemi ve Uygulama

Birsen Çoban omurganın güçlendirilmesi ve mobilizasyonu, scapular stabilizasyon ve mobilizasyon ve esneme çalışmaları yapacak.

09 Aralık 2021 Perşembe: Her Yönüyle Sağlık

Doç. Dr. Beyza Özçınar meme sağlığı ve dikkat edilmesi gerekenler üzerine bir sunum yapacak.

11 Aralık 2021 Cumartesi: Latin Alfabe İle Okuma ve Yazma

Dilek Arpacı çapraz ve yuvarlak çizgi çalışmaları yapacak.

12 Aralık 2021 Pazar: İngilizce Konuşma Sınıfı (Conversation Class)

Emine Ortakaya kendini tanıtma konusuna farklı pratiklerle devam edecek.

BİR ÖNCEKİ HAFTAYA AİT EĞİTİM İÇERİKLERİNE ERİŞİM BAĞLANTILARI

Can Deniz Balkaya ile Python Programlama Dili

Can Deniz Balkaya ile Python Programlama Dili Bonus Eğitim

Birsen Çoban ile Pilates Egzersiz Sistemi ve Uygulama

Elif Ünver Çırpan ve Nurşen Korkmaz ile Her Yönüyle Sağlık

Dilek Arpacı ile Latin Alfabe İle Okuma ve Yazma

Emine Ortakaya İle İngilizce Konuşma Sınıfı (Conversation Class)

EĞİTİMLERE KATILIM YÖNERGELERİ

Önemli Not: Zoom uygulaması artık Türkçe dil desteği de sunuyor. Toplantılara katılacağınız bilgisayar ya da taşınabilir aygıtlarınıza uygun yazılımın en son sürümünü yüklediğiniz takdirde Türkçe dil seçeneğini kullanabilirsiniz.

 • IOS ve iPadOS işletim sistemini çalıştıran aygıtları kullananlar, Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (1819 sürümünden itibaren uygulamayı Türkçe kullanabilir. Aygıtınızda AppStore’a dokunun. Açılan ekrandan hesabım düğmesine dokunun. Aşağı doğru ilerlediğinizde kullanılabilir güncellemeler içerisinde Zoom beliriyorsa yanındaki güncelleme düğmesine dokunarak son sürüme güncelleyin. Cihazınızın güncellemeleri otomatik yükleme ayar tercihi açıksa uygulama kendini güncelleyecek ve Türkçe çalışmaya başlayacaktır. Hala İngilizce açılıyorsa aygıtınızın ayarlarını açın, Zoom’a dokunun, dil tercihini belirten düğmeyi bularak Türkçe seçin. Türkçe görünmüyorsa güncel sürümü kullanmadığınızı anlayabilirsiniz.
 • Windows işletim sistemi çalıştıran bilgisayar kullanıcıları Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (2048) sürümü ve sonrası yayınlanan güncellemelerle uygulamayı Türkçe kullanabilir. Son sürümü indirmek için https://zoom.us/download#client_4meeting bağlantısını kullanabilirsiniz. Yazılım kurulduğunda İngilizce çalışıyorsa doğrudan https://zoom.us adresini ziyaret ederek, sayfa İngilizce açılıyorsa “Language” başlığını bulup altında yer alan menü düğmesinden Türkçe seçerek sayfanın yenilenmesini sağladıktan sonra, “İndir” başlığının altındaki “Toplantı İstemcisi” bağlantısını kullanarak uygulamanın Türkçe sürümünü edinebilirsiniz.
 • MacOS işletim sistemi çalıştıran bilgisayar kullanıcıları Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (2879) sürümü ve sonrası yayınlanan güncellemelerle uygulamayı Türkçe kullanabilir. Son sürümü indirmek için https://zoom.us/download#client_4meeting bağlantısını kullanabilirsiniz. Yazılım kurulduğunda İngilizce çalışıyorsa doğrudan https://zoom.us adresini ziyaret ederek, sayfa İngilizce açılıyorsa “Language” başlığını bulup altında yer alan menü düğmesinden Türkçe seçerek sayfanın yenilenmesini sağladıktan sonra, “İndir” başlığının altındaki “Toplantı İstemcisi” bağlantısını kullanarak uygulamanın Türkçe sürümünü edinebilirsiniz.
 • Android işletim sistemi çalıştıran aygıtları kullananlar, Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (3139) sürümünden itibaren uygulamayı Türkçe kullanabilir. Yayınlanan güncellemeyi kontrol etmek için kullanıcı adınızın seslendirildiği hesap seçeneklerini açan menüden “Uygulamaları ve Cihazınızı Yönetin” düğmesine dokunun. Ardından “Güncelleştirmeleri Görüntüle” düğmesine dokunun. Kullanılabilir güncellemeler arasında beliriyorsa Zoom uygulamasının yanında yer alan “Güncelle” düğmesini etkinleştirerek güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Engelsiz Eğitim Platformu’na Zoom üzerinden Katılım Bağlantısı:

https://zoom.us/j/92474514417?pwd=RjBQRFF2UUt0eTJHMktqeFF5cUpWZz09

Zoom uygulaması üzerinden “Join (Katıl)” düğmesini kullanarak katılmak isteyenler:

 • “Meeting ID (Toplantı Kimliği veya Kişisel Bağlantı Adınızı Gireceğiniz yazı alanı)” 92474514417 yazın.
 • “Katıl (Join)” düğmesini etkinleştirerek karşınıza çıkan “Meeting Password (Toplantı Parolası” yazı alanına 1234 yazın.

Telefon Yoluyla Bağlanma Seçenekleri

 • Zoom uygulamasını kullanmadan cep telefonlarından arama gerçekleştirerek katılmak için telefon numarası: +902169002606,,92474514417#,,,,,,0#,,1234# Bu bağlantının doğrudan bir mobil cihazdan etkinleştirilmesi sizi direkt oturumlara yönlendirecektir.
 • Sabit telefonlardan katılmak için telefon: +90 216 900 2606

Numaranın bağlanması ardından girmeniz gereken bilgiler:

 • Sesli yanıt sisteminden “Meeting ID” bilgisinin istendiğini duyduğunuzda: 924 7451 4417 numaralarını tuşlayın.
 • Sesli yanıt sisteminden “Passcode” bilgisinin istendiğini duyduğunuzda: 1234 numaralarını tuşlayın.

Not: Her iki bilginin girişlerinin ardından kare tuşuna basmalısınız.

Toplantı Sisteminin Temel İşlevlerini Kullanma Talimatları

 • Zoom odasına bilgisayardan katılıyorsanız, sesinizi açıp kapamak için alt A tuşlarına, videonuzu açıp kapamak için alt V tuşlarına basmalısınız. El kaldırmak için alt Y tuşlarını kullanabilirsiniz.
 • Mobil cihazlarda sesi açıp kapamak için ekranın sol alt kenarındaki mute veya unmute (sesimi aç veya Sesimi Kapat) olarak değişen düğmeye basmalısınız. Gerek bilgisayar gerekse mobil cihazlardan oturumlara bağlandığınızda, “mute my audio (sesimi kapat)” sesinizin açık olduğunu ve düğmeye basıldığında kapatılacağını, “unmute my audio (sesimi aç)” sesinizin kapalı olduğunu, düğmeye basıldığında açılacağını ifade eder.
 • Bu düğmenin hemen yanında “start my video (videomu başlat)” veya “stop my video (videomu durdur) değişken düğmesi yer almaktadır. Videonuzu açmak ya da kapatmak istediğinizde bu düğmeyi kullanmalısınız. “Start my video (videomu başlat)” videonuzun kapalı olduğunu ve basıldığında açılacağını, “stop my video (videomu durdur)” videonuzun açık olduğunu, basıldığında kapatılacağını ifade eder.
 • Oturumlara mobil cihazlar üzerinden katıldığınızda, parmak kaldırmak için ekranın sağ alt kenarındaki “more (daha fazla)” düğmesine, ardından “Raise Hand (parmak kaldır)” düğmesine çift dokunmalısınız.

Zoom kullanımıyla ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız Zoom Kullanımına İlişkin Temel İpuçları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Zoom İOS uygulamasını AppStore, Android uygulamasını Play Store, Windows uygulamasını ise Zoom uygulaması resmî web sitesini kullanarak edinebilirsiniz.

Zoom üzerinden eğitimlere katılım sırasında yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda erişim sorunu yaşarsanız,  dunyayaseslen@gmail.com adresi üzerinden veya derneğimizin sosyal medya kanalları aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimlerimizle ilgili tüm duyuru ve haberleri anlık olarak takip etmek isterseniz Duyuru Grubu bağlantısını kullanarak WhatsAPP grubumuza katılabilirsiniz.

Engelsiz Eğitim Youtube kanalımızı takip etmek ve kanalımıza abone olmak isteyen dostlarımız Engelsiz Eğitim Youtube bağlantısını ziyaret edebilirler.