Merhaba değerli Engelsiz Eğitim takipçileri. Engelsiz Eğitimin gelecek hafta programına geçmeden önce yeni gelişmelerden sizi haberdar etmek istiyoruz.

EEEH Derginin konuk yazarlarından Ali Çolak, İngilizce derslerine Native Speaker olarak katılıyor. Derslerde kullanılan bazı kelime ve kalıpları listeleyen konuğumuz, bunlara ek olarak farklı alternatif eklemeleri de yaparak bizimle paylaşıyor. Engelsiz Eğitim Ekibi olarak Ali Çolak’a çok teşekkür ediyoruz. Ali Bey’in hazırladığı birinci, ikinci ve üçüncü dersin notlarına ve Emine Hocanın derslerde kullanılmak üzere hazırladığı bazı kelime listelerine Emine Ortakaya ile İngilizce Konuşma Sınıfı Ders Notları bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Can Deniz Balkaya Python Eğitimi için hazırladığı ders kodlarına ilgili dersin Youtube kaydında yer veriyor. Videonun açıklamalar alanında bu kodlara ulaşabileceğiniz bağlantıları da bulabilirsiniz. Ayrıca geçen haftanın ders kodlarını Python 3. Ders Kodları bağlantısından da edinebilirsiniz.

Dünyaya Seslen web sitesinde devam eden teknik çalışmalar nedeniyle eğitim kayıtlarını bir süre daha sadece Engelsiz Eğitim Youtube Kanalı aracılığıyla takip edebileceksiniz. Kayıtların Youtube bağlantılarını eğitim programının altında bulabilirsiniz. Bununla birlikte pilates ve Latin Alfabe dersleri dışarıya kapalı olduğu için bu derslerin katılım bağlantıları kayıt yaptıran öğrencilere mail yoluyla gönderilecektir.

Son olarak tüm derslerin saat 20:30’da başlayacağını hatırlatıyor, gelecek haftanın eğitim programını ve bir önceki haftaya ait eğitim kayıtlarını paylaşıyoruz.

 

21-26 Aralık 2021 Haftası Engelsiz Eğitim Programı

21 Aralık Salı: Python Programlama Dili

Can Deniz Balkaya döngüler, while ve  for, asal sayı ve kelime oyunu konularını ele alacak.

22 Aralık Çarşamba: Pilates Egzersiz Sistemi ve Uygulama

Birsen Çoban konsantrasyon, kontrol, merkezleme, rahatlama çalışmaları yapacak.

23 Aralık Perşembe: Her Yönüyle Sağlık

Diyetisyen Aysu Onur besinlere renklerini veren pigmentler üzerine bir sunum yapacak.

25 Aralık Cumartesi: Latin Alfabe İle Okuma ve Yazma

Dilek Arpacı M, U, T, Ü, Y, Ö harflerini ve 0 rakamını öğretecek.

26 Aralık Pazar: İngilizce Konuşma Sınıfı (Conversation Class)

Emine Ortakaya çeşitli alışveriş diyalogları ile yer yön tarifleri yapacak.

Bir Önceki Haftaya Ait Eğitim İçeriklerine Erişim Bağlantıları

Python Programlama Dili

Pilates Egzersiz Sistemi ve Uygulama

Her Yönüyle Sağlık

Latin Alfabe İle Okuma ve Yazma

İngilizce Konuşma Sınıfı

Eğitimlere Katılım Yönergeleri

Önemli Not: Zoom uygulaması artık Türkçe dil desteği de sunuyor. Toplantılara katılacağınız bilgisayar ya da taşınabilir aygıtlarınıza uygun yazılımın en son sürümünü yüklediğiniz takdirde Türkçe dil seçeneğini kullanabilirsiniz.

 • IOS ve iPadOS işletim sistemini çalıştıran aygıtları kullananlar, Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (1819 sürümünden itibaren uygulamayı Türkçe kullanabilir. Aygıtınızda AppStore’a dokunun. Açılan ekrandan hesabım düğmesine dokunun. Aşağı doğru ilerlediğinizde kullanılabilir güncellemeler içerisinde Zoom beliriyorsa yanındaki güncelleme düğmesine dokunarak son sürüme güncelleyin. Cihazınızın güncellemeleri otomatik yükleme ayar tercihi açıksa uygulama kendini güncelleyecek ve Türkçe çalışmaya başlayacaktır. Hala İngilizce açılıyorsa aygıtınızın ayarlarını açın, Zoom’a dokunun, dil tercihini belirten düğmeyi bularak Türkçe seçin. Türkçe görünmüyorsa güncel sürümü kullanmadığınızı anlayabilirsiniz.
 • Windows işletim sistemi çalıştıran bilgisayar kullanıcıları Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (2048) sürümü ve sonrası yayınlanan güncellemelerle uygulamayı Türkçe kullanabilir. Son sürümü indirmek için https://zoom.us/download#client_4meeting bağlantısını kullanabilirsiniz. Yazılım kurulduğunda İngilizce çalışıyorsa doğrudan https://zoom.us adresini ziyaret ederek, sayfa İngilizce açılıyorsa “Language” başlığını bulup altında yer alan menü düğmesinden Türkçe seçerek sayfanın yenilenmesini sağladıktan sonra, “İndir” başlığının altındaki “Toplantı İstemcisi” bağlantısını kullanarak uygulamanın Türkçe sürümünü edinebilirsiniz.
 • MacOS işletim sistemi çalıştıran bilgisayar kullanıcıları Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (2879) sürümü ve sonrası yayınlanan güncellemelerle uygulamayı Türkçe kullanabilir. Son sürümü indirmek için https://zoom.us/download#client_4meeting bağlantısını kullanabilirsiniz. Yazılım kurulduğunda İngilizce çalışıyorsa doğrudan https://zoom.us adresini ziyaret ederek, sayfa İngilizce açılıyorsa “Language” başlığını bulup altında yer alan menü düğmesinden Türkçe seçerek sayfanın yenilenmesini sağladıktan sonra, “İndir” başlığının altındaki “Toplantı İstemcisi” bağlantısını kullanarak uygulamanın Türkçe sürümünü edinebilirsiniz.
 • Android işletim sistemi çalıştıran aygıtları kullananlar, Türkçe dil desteğinin yayınlandığı 5.8.6 (3139) sürümünden itibaren uygulamayı Türkçe kullanabilir. Yayınlanan güncellemeyi kontrol etmek için kullanıcı adınızın seslendirildiği hesap seçeneklerini açan menüden “Uygulamaları ve Cihazınızı Yönetin” düğmesine dokunun. Ardından “Güncelleştirmeleri Görüntüle” düğmesine dokunun. Kullanılabilir güncellemeler arasında beliriyorsa Zoom uygulamasının yanında yer alan “Güncelle” düğmesini etkinleştirerek güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Engelsiz Eğitim Platformu’na Zoom üzerinden Katılım Bağlantısı:

https://zoom.us/j/92474514417?pwd=RjBQRFF2UUt0eTJHMktqeFF5cUpWZz09

Zoom uygulaması üzerinden “Join (Katıl)” düğmesini kullanarak katılmak isteyenler:

 • “Meeting ID (Toplantı Kimliği veya Kişisel Bağlantı Adınızı Gireceğiniz yazı alanı)” 92474514417 yazın.
 • “Katıl (Join)” düğmesini etkinleştirerek karşınıza çıkan “Meeting Password (Toplantı Parolası” yazı alanına 1234 yazın.

Telefon Yoluyla Bağlanma Seçenekleri

 • Zoom uygulamasını kullanmadan cep telefonlarından arama gerçekleştirerek katılmak için telefon numarası: +902169002606,,92474514417#,,,,,,0#,,1234# Bu bağlantının doğrudan bir mobil cihazdan etkinleştirilmesi sizi direkt oturumlara yönlendirecektir.
 • Sabit telefonlardan katılmak için telefon: +90 216 900 2606

Numaranın bağlanması ardından girmeniz gereken bilgiler:

 • Sesli yanıt sisteminden “Meeting ID” bilgisinin istendiğini duyduğunuzda: 924 7451 4417 numaralarını tuşlayın.
 • Sesli yanıt sisteminden “Passcode” bilgisinin istendiğini duyduğunuzda: 1234 numaralarını tuşlayın.

Not: Her iki bilginin girişlerinin ardından kare tuşuna basmalısınız.

Toplantı Sisteminin Temel İşlevlerini Kullanma Talimatları

 • Zoom odasına bilgisayardan katılıyorsanız, sesinizi açıp kapamak için alt A tuşlarına, videonuzu açıp kapamak için alt V tuşlarına basmalısınız. El kaldırmak için alt Y tuşlarını kullanabilirsiniz.
 • Mobil cihazlarda sesi açıp kapamak için ekranın sol alt kenarındaki mute veya unmute (sesimi aç veya Sesimi Kapat) olarak değişen düğmeye basmalısınız. Gerek bilgisayar gerekse mobil cihazlardan oturumlara bağlandığınızda, “mute my audio (sesimi kapat)” sesinizin açık olduğunu ve düğmeye basıldığında kapatılacağını, “unmute my audio (sesimi aç)” sesinizin kapalı olduğunu, düğmeye basıldığında açılacağını ifade eder.
 • Bu düğmenin hemen yanında “start my video (videomu başlat)” veya “stop my video (videomu durdur) değişken düğmesi yer almaktadır. Videonuzu açmak ya da kapatmak istediğinizde bu düğmeyi kullanmalısınız. “Start my video (videomu başlat)” videonuzun kapalı olduğunu ve basıldığında açılacağını, “stop my video (videomu durdur)” videonuzun açık olduğunu, basıldığında kapatılacağını ifade eder.
 • Oturumlara mobil cihazlar üzerinden katıldığınızda, parmak kaldırmak için ekranın sağ alt kenarındaki “more (daha fazla)” düğmesine, ardından “Raise Hand (parmak kaldır)” düğmesine çift dokunmalısınız.

Zoom kullanımıyla ilgili detaylı bilgi için hazırladığımız Zoom Kullanımına İlişkin Temel İpuçları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Zoom İOS uygulamasını AppStore, Android uygulamasını Play Store, Windows uygulamasını ise Zoom uygulaması resmî web sitesini kullanarak edinebilirsiniz.

Zoom üzerinden eğitimlere katılım sırasında yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda erişim sorunu yaşarsanız,  dunyayaseslen@gmail.com adresi üzerinden veya derneğimizin sosyal medya kanalları aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimlerimizle ilgili tüm duyuru ve haberleri anlık olarak takip etmek isterseniz Duyuru Grubu bağlantısını kullanarak WhatsAPP grubumuza katılabilirsiniz.

Engelsiz Eğitim Youtube kanalımızı takip etmek ve kanalımıza abone olmak isteyen dostlarımız Engelsiz Eğitim Youtube bağlantısını ziyaret edebilirler.