Değerli okurlarımız evlerimizde en çok zaman geçirdiğimiz bölümlerden biri de mutfaklarımızdır. Takdir edersiniz ki biz engellilerin mutfakta rahat hareket etmesi, yapmak istediğimiz yemek, pasta ve börekleri kolay olarak hazırlayıp sunmamız çok önemlidir. Buna bağlı olarak öncelikle mutfağımızın şekli çok önemlidir.

          Mutfak dolaplarımızın sürgülü, toz göstermeyen, mutfak tezgahımızın mermer olması bizler için bir avantajdır.

          Sevgili okurlarımız mutfaklarımızda yemek yaparken basit ama kullanımı rahat olan küçük el aletleri tercih edilmelidir. Örneğin ucunda küçük bir jileti olan meyve ve sebzeleri soymak için kolay olarak kullanılan soyacaklar, meyve ve sebzeleri kolay olarak yıkayıp süzmek için kullanılan plastik mutfak kapları, patates, patlıcan ve kabak gibi benzeri kızartmalar için kullanılan süzgeçli kızartma tencereleri, balık, köfte, tavuk ve benzeri kızartmalar için geniş uçlu maşalar, pasta ve böreklerde sıkça kullandığımız yumurtaların akı ile sarısını ayırmak için kullanılan plastik yumurta aleti gibi.

          Yağdanlık yerine eğer istenilirse boş bir sıvı sabun kutusunun içine dolduracağımız yağ tencere tava ve tepsilere ölçülü miktarda yağ koymamıza yardımcı olur.